Skocz do zawartości

Słody palone - kwaśne posmaki.


Pastaga

Rekomendowane odpowiedzi

Przy przelewaniu Warki nr 4 (Porter Angielski) spróbowałem jej. Smak i zapach wydaje się być bardzo w porządku ale zaniepokoiły mnie lekkie kwaskowate posmaki już na końcu. Zaniepokoiłem się, że to może być infekcja ale po przestudiowaniu Wiki dowiedziałem się, że takie posmaki mogą powodować słody palone. Jeśli tak to czy kwaskowate posmaki z czasem miną czy raczej na to nie liczyć. Zaznaczam, że nie są jakieś nachalne. Jak można ich uniknąć w przyszłych warkach (woda, sposób zacierania)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przelewaniu Warki nr 4 (Porter Angielski) spróbowałem jej. Smak i zapach wydaje się być bardzo w porządku ale zaniepokoiły mnie lekkie kwaskowate posmaki już na końcu. Zaniepokoiłem się, że to może być infekcja ale po przestudiowaniu Wiki dowiedziałem się, że takie posmaki mogą powodować słody palone. Jeśli tak to czy kwaskowate posmaki z czasem miną czy raczej na to nie liczyć. Zaznaczam, że nie są jakieś nachalne. Jak można ich uniknąć w przyszłych warkach (woda, sposób zacierania)?

 

Raczej nie znikają, następnym razem zmodyfikuj recepturę i dodaj mniej, możesz dodać je również w ostatniej fazie zacierania jeśli tego nie zrobiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja warka wygląda tak (słody i zacieranie):

 

Słody:

- Pale Ale 4kg

- Aroma 0,5kg

- Czekoladowy 0,3kg

 

Zacieranie:

 

- Pale Ale + Aroma wsypane do 15 litrów wody o temp. 55°C

- 20min. w temp. 52-53°C

- dodanie czekoladowego i 30 min. w 72-73°C

- podgrzanie do 78°C

 

Czyli czekoladowy należałoby dodać jeszcze później?

Edytowane przez Pastaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest jakaś spektakularna ilość. Być może parametry wody spowodowały większe zakwaszenie bądź jakaś infekcja. 30 min. zacierania tez nie powinno mieć wpływu, choć ja dodaję na ostatnie 10-15 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest jakaś spektakularna ilość. Być może parametry wody spowodowały większe zakwaszenie bądź jakaś infekcja. 30 min. zacierania tez nie powinno mieć wpływu, choć ja dodaję na ostatnie 10-15 min.

Dzięki za odpowiedź, czyli groźba infekcji wcale niezażegnana :( Przyjdzie poczekać na rozwiązanie.

 

edit: Jeszcze link do parametrów wody. Lepiej zobaczyć w informacji nr 15 (więcej parametrów):

http://bip.wsse.katowice.pl/?t=1566&menu=294&mod=site&id=1566&rok=&miesiac=&id=1569&t=1569

 

Jest w tym coś co mogło na ten posmak wpłynąć? Dodatkowo średnia twardość wody w Raciborzu

19,5 [on] = 348 mg CaCo3

Edytowane przez Pastaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jednej z warek użyłem 0,6 kg słodów palonych od początku zacierania na 28l gotowego piwa i nie stwierdzam kwaśnych posmaków, tym bardziej nie powinno być czuć u ciebie. Więc coś jest nie tak.

 

Edit, za to męczę weizenbocka, gdzie nie było słodów palonych, tylko drożdże spacerowały po piwnicy :| Ale jest pijalne :(

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy jednej z warek użyłem 0,6 kg słodów palonych od początku zacierania na 28l gotowego piwa i nie stwierdzam kwaśnych posmaków, tym bardziej nie powinno być czuć u ciebie. Więc coś jest nie tak.

 

Edit, za to męczę weizenbocka, gdzie nie było słodów palonych, tylko drożdże spacerowały po piwnicy :| Ale jest pijalne :(

No w takim razie będę prowadzić sukcesywną kontrolę jakości do końca warki lub mojego :|

 

Możesz jeszcze słód palony ekstrahować chłodną wodą, którą później możesz użyć jako wody zaciernej (obniża pH) lub dodać w czasie gotowania.

Była to pierwsza warka z udziałem słodu palonego więc nie mam odniesienia co do smaku. Może źle go interpretuję. Na kombinacje z ekstrahowaniem przyjdzie jeszcze czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jest w tym coś co mogło na ten posmak wpłynąć? Dodatkowo średnia twardość wody w Raciborzu

19,5 [on] = 348 mg CaCo3

 

 

Raczej nie bo woda fest twarda. Następnym razem spróbuj dać na krócej, lub zrób wyciąg mocząc słód wcześniej i dodając samą ciecz. Możesz też spróbować zastosować inne słody palone np carafa specjal - jest pozbawiony łuski i sprawia ze piwo jest bardziej gładkie i mniej jest spalenizny i goryczki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w tym coś co mogło na ten posmak wpłynąć? Dodatkowo średnia twardość wody w Raciborzu

19,5 [on] = 348 mg CaCo3

 

No, ja sobie ciągle wmawiam, pijąc weizenobcka, że nie jest kwaśny :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

- Aroma 0,5kg

- Czekoladowy 0,3kg...

Niewiem co to za aroma, ale 0,5kg w połączeniu z 300g czekolady na 20l warkę moim zdaniem musi dać dziwny posmak. To tak jakby zjeść na raz 200g karmelizowanego cukru. Niby słodki ale... Trudno ocenić nie próbując, ale jak mawia klasyk "jak nie wiadomo o co chodzi to jest infekcja" :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasmak kwasowy najprawdopodobniej zniknie po butelkowaniu/odleżeniu.

 

Ten zasyp bardziej mi przypomina Brown Ale a nie Porter Ale (brakuje to małej ilości jęczmienia palonego, Special Roast, albo Black Patent). Rozumiem że "Aroma" to Weyermann CaraAroma, czyli Crystal/Caramel ~120.

 

Słód czekoladowy dodaje się na początku zacierania razem z innymi słodami. Czasami później odaje się jęczmień palony (roasted barley) ale nie chocolate malt. Angielski Porter zaciera się jednostopniowo, ok 68-70°C przez 60 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem co to za aroma, ale 0,5kg w połączeniu z 300g czekolady na 20l warkę moim zdaniem musi dać dziwny posmak. To tak jakby zjeść na raz 200g karmelizowanego cukru. Niby słodki ale... Trudno ocenić nie próbując, ale jak mawia klasyk "jak nie wiadomo o co chodzi to jest infekcja" :(

Pasmak kwasowy najprawdopodobniej zniknie po butelkowaniu/odleżeniu.

 

Ten zasyp bardziej mi przypomina Brown Ale a nie Porter Ale (brakuje to małej ilości jęczmienia palonego, Special Roast, albo Black Patent). Rozumiem że "Aroma" to Weyermann CaraAroma, czyli Crystal/Caramel ~120.

 

Słód czekoladowy dodaje się na początku zacierania razem z innymi słodami. Czasami później odaje się jęczmień palony (roasted barley) ale nie chocolate malt. Angielski Porter zaciera się jednostopniowo, ok 68-70°C przez 60 min.

 

Zestaw z Piwodzieja "zatytułowany" Porter Angielski:

http://piwodziej.pl/pl/p/Porter-Angielski-Premium-127Blg/328

Nie jest wyszczególnione jaki to słód aroma ale w sklepie mają "Aroma 150 EBC Brewferm" więc to pewnie ten, a z czekoladowych "Czekoladowy 900 EBC Castle Malting". Co do sposobu zacierania to trzymałem się wytycznych dołączonych do zestawu. Ogólnie w smaku nie wydawał mi się jakiś prze karmelizowany, są fajne aromaty kawy itp.- smak dobry tylko ta leciutka kwasowość mnie zaniepokoiła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu słód czekoladowy wrzucasz razem z resztą zasypu na początku zacierania. Tak przynajmniej robi się w angielskich Ales. Robi się też zacieranie infuzyjne jednostopniowe, a nie wielostopniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po prostu słód czekoladowy wrzucasz razem z resztą zasypu na początku zacierania. Tak przynajmniej robi się w angielskich Ales. Robi się też zacieranie infuzyjne jednostopniowe, a nie wielostopniowe.

 

Co spowoduje późniejsze wrzucenie słodu palonego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jodyna jest beee. Zastosuj jod z jodkiem potasu, ludzkie oko wtedy zobaczy :D

Nie chodzi mi o rozłożenie skrobi bo wiem że rozkłada. Bardziej o jakieś dodatkowe walory lub wady smakowe. Ja jeśli zdarzy mi się zrobić ciemne niekoniecznie Ale, to właśnie wrzucam słody palone na sam koniec. Więc nie wiem co tracę.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do czasu wrzucania słodów ciemnych sa różne szkoły i wszystkie sa słuszne: od początku, w połowie, na ostanie minuty, sproszkowany do filtracji.

 

Trzeba obadać co u nas działa dobrze i tego się trzymać.

 

Z tym, że im później wrzucamy, tym mniej palonego charakteru otrzymujemy, czasem trzeba wtedy zwiększyć ilość słodu, żeby uzyskać pożądany efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.