Skocz do zawartości

Browar Śląski Emigrant


Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj popełniłem 13# w karierze warkę, o nazwie : Szlak Zabytków techniki ;]

Zasyp :

Mieszanina Monachijskiego typu I i typu II 4kg

Pils 0,5 kg

Melanoidowy 0,2kg

Chalenger 35g

EKG 25 g

Mauribrew Lager

 

Zacieranie 65' w 65-62°C

78°C mash out

Wysładzanie na raty do objętości 24 litry.

Chmielenie ; po 5 minutach cały goryczkowy.

Na ostatnie 15 minut aromatyczny.

 

Chłodzenie siłami natury.

brzeczka nastawna 14 Blg 21 litrów(wydajność ok. 63 %).zaszczepiona 'kangurami" fermentator poleciał do pudła izolacyjnego.

Planuje 2 tygodnie burzliwej w 12°C a później będę lagerował w 5 °C

 

Pierwszy raz utkneła mi filtracja...ale opanowałem :D Podczas gotowania trochę mi piwa wykipiało - taboret to straszna moc !

Obawy budzą mi drożdże..data ważności wrzesień 2012..ale trzymałem w lodówce, oraz szerokie spektrum temperatur...

Piwo ma ładny ciemny brązowy kolor i słodowy zapach.

Na zdjęciu filtracja i mój taboret :D

post-3981-0-85682700-1357471181_thumb.jpg

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Pierwszy dolniak w butelkach :] smak ciekawy, prosty, choć teść czuł Jabłko/kompot w smaku ;)

Już wiem skąd te jabłko... http://www.piwo.org/topic/5057-aldehyd-octowy-przyczyny/#entry103590

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #14 "Plac Andrzeja" PaleAle :)

 

Pale Ale 3,0 kg

Monachijski 0,6 kg

Amber 0,3

Chalenger 60'

EKG 15'

Citra - nie żałowałem sypiąc do kotła :D 15' i na zakończenie gotowania w sumie z 50 gram :D

 

Wyszło ? nie wiem chłodzi się - ale około 20 litrów 12 Blg

 

 

AAA warka 13 z aldhedytem octowym..przegazowana i to po tygodniu od butelkowania... :P Trzeba szybko pić nim dojdzie do eksplozji ;P

Wojtek miałeś racje co do przegazowania... w sumie trzynastka musiała być pechowa :P

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka #14 wczoraj późno wieczorem została zaszczepiona letnimi kangurami.

3 Litry chmielin "odfiltrowane" i...zaszczepione zimowymi kangurami :D

Do "nowości" a raczej eksperymentów było danie chmielu do kadzi filtracyjnej. Miałem sporo Sybilli i Iungi więc zaryzykowałem i rzuciłem do filtracji ;)

 

 

 

AAAA jak ktoś chętny na moje piwo to zapraszam na "szybką trzynastkę " mam 35 przegazowanych butelek Altbocka a sam z teściem tyle nie wypijemy ;P

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do #13 to przegazowana okazała się jedna na 40 butelek, pozostałe po 2 tygodniach od butelkowania maja średnie wysycenie - czyli piwo ładnie odfermentowało do 5 blg z 14 blg 160 g cukru do refermentacji. Pomimo obaw o aldhedyt octowy piwo jest ok. Do wad można zaliczyć : goryczka - znikoma, aromat to samo, posmaki chlebowe wyczuwalne. Generalnie wyszło piwo "do kosiarki" choć sezonu kosiarkowego raczej już nie wystarczy :P

Jabłka w smaku i aromacie już nie czuć.

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka XV "Rzeźnia na Kozielskiej"

5,4 Pale Ale Strzegom

Chinook 50g

Fugles 30g

Cascade 20g

Citra 30g

 

zacieranie na lenia 63-66°C ponad godzinka/

Mash out 76°C.

Filtracja i wysładzania :

Wysładzane do objętości gara 25 l + 10 litrów cienkusza.

Gotowanie 75 minut:

Chinook w 15 minucie.

Fugles 15 minut przed końcem

Cascade i Citra na 0 minut.

 

10 litrów cienkusza chmielone citrą i cascadą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Malinowy cienkusz po tygodniu fermencenia bardzo fajnie smakuje ;] Nawet teściowa go pochwaliła i żonka też :D

Malinowo żurawinowy aromat i smak połączony jest z Chinookową goryczką i Citra aromatem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszku - bez obaw :]

 

Plan na jutro - PORTER wyspiarski ;) Robocza nazwa - FS-200

Type: Ze Słodów Date: 2013-04-05 Batch Size (fermenter): 22,01 l Brewer: Lusterko87 Boil Size: 36,28 l Asst Brewer: Boil Time: 60 min Equipment: KocioĹ‚ek End of Boil Volume 29,46 l Brewhouse Efficiency: 70,00 % Final Bottling Volume: 19,21 l Est Mash Efficiency 90,1 % Fermentation: Ale, Two Stage Taste Rating(out of 50): 30,0 Taste Notes:

Ingredients

 

Składniki Ilość Nazwa Typ # %/IBU 0,50 kg Wheat Malt, Ger (3,9 EBC) Słód 4 7,6 % 3,60 kg Pale Malt (2 Row) Bel (5,9 EBC) Słód 1 54,5 % 1,20 kg Munich Malt - 20L (39,4 EBC) Słód 2 18,2 % 0,60 kg Melanoiden Malt (39,4 EBC) Słód 3 9,1 % 0,45 kg Chocolate Malt (886,5 EBC) Słód 5 6,8 % 0,25 kg Carafa II (811,6 EBC) Słód 6 3,8 % 40,00 g Fuggles [4,50 %] - Aromatyczny Moczenie 15,0 min Chmiel 8 0,0 IBUs 60,18 g Challenger [7,50 %] - Gotowanie 50,0 min Chmiel 7 38,5 IBUs 1,0 pkg SafAle English Ale (DCL/Fermentis #S-04) [23,66 ml] Drożdze 9

 

https://www.facebook.com/pages/Browar-%C5%9Al%C4%85ski-Emigrant/435202266554938?ref=stream -

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc dziś powstała warka XVI Porter angielski "Fs-200" oraz warka XVII cienkusz z Portera "Planetarka"

Zasyp na Portera - post wyżej.

 

Zacieranie :

6,5 kg słodów wsypane do 20 litrów wody zacieranie 66-62* przez 90'

Mash out 10'

filtracja - do objętości garnka.

Gotowanie 70'

Chalenger 45 gram szyszek w 10 minucie gotowania.

Fugles 40 gram szyszek na 15'przed końcem.

chłodzenie siłami natury.

 

Warka XVII "planetarka" czyli popłuczyny z Portera.

Popłuczyny doładowane 100g ekstrakt WES jasny oraz cukier kandyzowany.

Chmielone Fuglesem i Chalengerem oraz Cascadą. Dodatkowo poszło opakowanie skórki z cytry Kotany ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Z życia browaru :

po ostatnim grillu stwierdziłem że chyba zainwestuje w system kegów do wyszynku. Jadąc na grilla nie będę musiał się martwić myciem butelek czy tłumaczeniu każdemu że lepiej pić z szkła, tylko kupie plastikowe kufle, i każdy do woli (do momentu wyczerpania) będzie mógł sobie nalewać piwo :D Tylko by moja główna księgowa zatwierdziła takie zakupy..:)

 

Degustacje :

Porter FS-200 : po tygodniu od butelkowania - w smaku jest przepyszny ! a co będzie za pół roku ? :]

Anioły i Demony : Demony wyszły dość ciekawie, ale bez fajerwerków - pewnie w czasie się ułoży.

 

Wydarzenia :

2 czerwca odbędzie się majówka w moim Młodowie - lokalne występy uświetni pokaz warzenia piwa.( więcej powiedzieć nie mogę )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Majówka w czerwcu, dobre :D

 

Co do "wyjazdowych" imprez grillowych i kegów to nie jest tak prosto, trzeba do przewieźć, kega/piwo jakoś trzeba chłodzić - nawet jeśli schłodzi się go przed to w trakcie grilla piwo zrobi się ciepłe więc trzeba by mieć lodówkę lub schładzarkę a to też trzeba przewieźć wozem. No i później trzeba ten majdan zabrać z powrotem. Ale wygoda picia jest, to fakt ;)

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.