Skocz do zawartości

Browar Śląski Emigrant


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chcesz używać kadzi filtracyjnej (domniemam, że z BA) to podziurkuj ją bardziej.

 

Ale tak czy siak szybko zrób filtrator z wężyka, filtracja nie będzie problem a nie jest to duży koszt i roboty też nie wiele. Z workiem zaciernym to inna jazda, na razie poczekaj z tym, dopracuj technikę warzenia na filtratorze z wężyka.

 

Dodatkowo pamiętaj, żeby czasowo nie przedłużać wysładzania - jak zacier ostygnie to będą problemy z filtracją

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mam tą z BA i rzeczywiście ja podziurawię bardziej. Powiem tak filtr z oplotu mam - ale ciekawość działania kadzi wzięła górę...i to był błąd. teraz jak będę warzył - nie wiem co i kiedy ale użyję oplotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj próbowałem moje "prawdziwe Ciemne" zestaw surowców. i....i...się rozczarowałem :P Cienkusz jakiś wyszedł..wiem ze to było nastawne 10 blg - ale liczyłem na coś lepszego... Zobaczymy za miesiąc.

Tymczasem do domu zawitał kurier z nowymi zestawami do zacierania : Hefe-weizen, AIPA, Stout, Belgian Pale Ale :]

A w między czasie na ciche spoczywa i sie klaruje zacierane Pale Ale :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wnioski : kadź filtracyjna chyba nie trafiony zakup...

Ja używam kadzi filtracyjnej z BA. Nawierciłem drugie tyle dziurek i nie mogę narzekać - nie zdarzyło się żeby coś się przytkało przy filtracji. Czas filtrowania to około 40 minut na minimalnie skręconym kraniku, tak że ledwo ciurka. Jakbym kranik odkręcił nieco bardziej to pewnie skończyłbym w 20-25 minut. Ale z tego co czytałem na forum taki pośpiech przy filtracji nie jest wskazany.

 

Swoją drogą ciekawe - są tu na forum osoby które psioczą na zepsute wiadro z BA że filtracja idzie fatalnie, a z drugiej strony jest duża grupa osób które korzystając z takiego samego wiadra nie ma żadnych problemów z filtracją... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś popełniłem drugą warkę zacieraną:

Zestawu BA Hefe-weizen :)

Zasyp : słód pszeniczny Weyermann® 2,5 kg,

słód pilzneński Weyermann® 1,6 kg,

słód Weyermann Carahell®, 0,2 kg,

Chmiel aromatyczny Spalt Select 30 g (granulat),

drożdże Safbrew WB-06 11,5 g,

 

zacieranie ; zasyp do 15 litrów wody 47 st

10' 44 st

15' 53 st

30' 63 st

10' 73 st - próba negatywna

78 st filtracja na oplocie.

Wysładzanie - do objętości 22L

Chmielenie Spalt Select porcje 10g 10' 55' i 75' gotowania.

 

Po raz kolejny kociołek elektryczny mnie nie zawiódł :) Filtracja odbyła się tym razem za pomocą oplotu - ja pierdziu !!!! kapitalny sprzęt !! Śmiało mogę powiedzieć że się zakochałem w nim :D Chmielenie odbywało się w woreczkach muślinowych - dobrze że mam 3 sztuki. Chłodnica również mnie nie zawiodła.

Ale nie obyło się bez niespodzianek.... Wysładzałem do objętości 22L, a po 80 minutach gotowania...w garze zostało 18 L brzeczki :(

Ktoś wie jak temu zapobiec ?

 

 

Aaa a moje Prawdziwe Ciemne spróbowałem kolejną butelkę - tym razem była to próba w szkle i... piwo jest całkiem smaczne, lekko gazowane,delikatna goryczka, łagodny aromat - piana szybko znika - ale zostawia ślad na szkle :) Znajomi którzy to pili byli zadowoleni. Bojąc się że może im nie smakować zakupiłem kilka koncerniaków...i... woleli moje :D

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po przebudzeniu odwiedziłem mój wydział fermentacji burzliwej. Drożdże Safbrew WB-06 złożyły meldunek o wypracowaniu trzech centymetrów czapy drożdżowej :) Na szczęście nauczyłem się już nie zaglądać(otwierać) fermentatora ( jakież to ciężkie... :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dawno nie pisałem :) Więc tak :

- HEFE-WEIZEN zabutelkowane : Blg z 13 zeszło do 2 Blg co daje 5.6 % alk. Zrobiłem tylko (chyba) mały błąd - na 18 litrów piwa dałem 180g glukozy rozpuszczonej w 200ml wody a wg przepisu jest 170 na 20 l piwa.. chyba będzie lekko prze gazowane...

- Następnie dokonałem próby smaku mojej pierwszej zacieranej warki Ple Ale - tak dobrego piwa nawet sklepowego nie piłem ( pomijając Saison Duppon ) ta treściwość - mmmm :D, bukiet smaków,aromat i goryczka - jaki ja kiedyś byłem głupi pijać zwykłe piwa :P

 

Czy idzie kupić w Polsce komercyjne przykłady Pale Ale ? albo Belgian Pale Ale ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nie obyło się bez niespodzianek.... Wysładzałem do objętości 22L, a po 80 minutach gotowania...w garze zostało 18 L brzeczki :( Ktoś wie jak temu zapobiec ?

U mnie wygląda to tak:

Załóżmy że zacieram w 13 litrach.

W kadzi filtracyjnej robię podbicie 4 litry.

Dodatkowo do wysładzania mam przygotowane 14 litrów.

Łącznie 31 litrów.

 

Po zakończeniu filtracji (filtruję przez godzinę, ostatnie 20 minut leci ledwo-ledwo, prawie nic, ale sprawdziłem doświadczalnie że to "prawie nic" daje około 2 litry) mam w garze warzelnym około 26 litrów.

 

Po 70 minutach gotowania (i po schłodzeniu!) ostatecznie otrzymuję około 21-22 L brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem komercyjny wzornik Pale Ale - Primator English Pale Ale. Po piciu tego komercyjnego i porównaniu z moim Pale Ale smakowych podobieństw jest kilka - ale bez znaczących.. Dlatego chętnie oddam do oceny :)

Wczoraj próba Hefe-weizen piwo ma ładną białą pianę, zapach - goździki, brak bananów,kolor lekko karmelowy, smak charakterystyczny dla pszenic komercyjnych,wyczuwalna leciutka kwasowość - nie przeszkadzająca ani nie dominująca,słabe słodkie posmaki. Lekko orzeźwiające.

 

Znajomym biotechnologom dałem zadanie - wyselekcjonować z piwa Guinness drożdże - wiem że zadanie bardzo ciężki i co do którego zdania są podzielone - ale spróbować trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomym biotechnologom dałem zadanie - wyselekcjonować z piwa Guinness drożdże - wiem że zadanie bardzo ciężki i co do którego zdania są podzielone - ale spróbować trzeba.

 

Ja musze zaczac selekcjonowac drozdze z Zywca. Te piwa sa tego samego kalibru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny weekend spędzony w domowym browarze i kolejna zacierana warka ładnie fermentuje.

Belgijskie Pale Ale z zestawu BA 12°Blg:

- słód pale ale Weyermann® 2,5 kg,

-słód monachijski typ I Weyermann® 1,0 kg,

-słód Abbey Malt Weyermann® 0,3 kg,

-słód Carabelge® Weyermann® 0,2 kg,

-chmiel goryczkowy Brewers Gold (DE) 30 g (granulat),

-chmiel aromatyczny East Kent Golding (UK) 30 g (granulat),

-drożdże Safbrew S-33 11,5 g

Podgrzałem wodę w kociołku w ilości 16 litrów do 70st. C wsypałem cały zasyp temperatura spadła do 65 st C podgrzałem do 69 st C i trzymałem przez godzinę. następnie podgrzanie zacieru do 76 st C i filtracja na oplocie. Wysładzanie do objętości 25 litrów. Po gotowaniu zostało 23 litry a przy chłodzeniu spadło do 20,5 lirów brzeczki. Blg 13. Wydajność po gotowaniu i chłodzeniu 70%

 

Fotorelacja : https://picasaweb.google.com/ajerkuchy/BPA?authuser=0&feat=directlink :D

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przelałem BPA na cichą. Korzystając z ładnej pogody na Podkarpaciu wymyłem 40 butelek do których trafi rzeczone BPA.

Od poniedziałku jadę na zakupy skrzynek na piwo po Katowickich marketach - Tesco,Real,Auchan,Carrefour...butelek mnóstwo,słodów sporo a skrzynek brak :(

W tym tygodniu również będę załatwiał dalsze sprawy związane z pokazami/spotkaniami piwowarów w Katowicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś mogę powiedzieć że pokazy odbędą się w pizzerii na ul.Wojewódzkiej terminy brane pod uwagę to 7 maj bądź 14 maj wszystko w zależności od dyspozycji mistrza ceremonii którym będzie doświadczony piwowar : ...( tu w nie dalekiej przyszłości podam jego nazwę)

Pokazy będą miały charakter warsztatów jak i spotkań Ślaskich piwowarów, impreza mamy nadzieje będzie cykliczna - miesięczna.

Szczegóły wkrótce !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda temat jest w Imprezach i spotkaniach piwowarów , ale że pomysł był trochę mój to : jak pisałem wyżej - Zapraszamy wraz z kolegą JEJSKIM na pokazy warzenia piwa domowym sposobem do Katowic na ulicę Wojewódzką 56 ( na przeciwko Akademii Muzycznej) do pizzerii Party Pizza !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dziś butelkowałem warkę #7 Belgian Pale Ale do butelek.Początkowe Blg z 12 spadło do 2 czyli alkohol wynosi 5,1 % obj. Aromat dosyć chmielowy i słodowy . Pojawiły się dwa problemy..rurka z pompką z Biowinu uległa uszkodzeniu, i zaczeła szwankować mi GRETA...obcięła mi dwie butelki :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i zaczeła szwankować mi GRETA...obcięła mi dwie butelki :(

 

Na grecie zrobiłem 86 warek , obcieła mi parę szyjek ale tylko z butelek wypalanych w piekarniku i butelek niezwrotnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Gretą zakapslowałem tylko 7 warek. Każde kapslowanie 40 butelek (samo kapslowanie, bez rozlewu) około 1 godz. 15 min. a do tego zazwyczaj szyjki w 2 butelkach ucinało. Zazwyczaj, bo rekord to chyba 4 butelki w kanał. :(

 

Po 7 warce zainwestowałem w Grifo HD. Zakapslowałem nią już 11 warek i na te blisko 450 butelek tylko jedna szyjka obcięta. :okey:

Moim zdaniem sprzęt wart swoich pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj popełniłem 8 warkę w tym 4 warkę zacieraną :)

#8 Dry stout zestaw z BA słód pale ale 3,2 kg,

płatki jęczmienne 0,5 kg,

jęczmień palony 0,3 kg,

słód palony Carafa® II 0,1 kg,

chmiel goryczkowy Challenger (UK) 30 g (granulat),

drożdże Safale S-04 11,5 g,

 

Chciałem piwo słodowe a nie wytrawne takie jak powinien mieć stout więc zmieniłem plan zacierania na słodki :

Całość wsypałem do wody o tem 70 st C

30' 69-67 st C słody jasne

30' 72-70 st C słody ciemne

podgrzanie do 80 filtracja na oplocie, filtracja trwała z półgodziny, za mało wody miałem do wysładzania i uzyskałem do chmielenia 20 L.

Po gotowaniu otrzymałem 15 litrów brzeczki 15 Blg

 

Idąc za radą Jejskiego dolałem 2 litry wody mineralne i zadałem drożdże.

Z uwagi na małą ilość brzeczki postanowiłem chłodzić siłami natury.

Jak dziś rano otworzyłem fermentator aby zadać drożdże uniósł się piękny słodowy zapach z delikatna nutą chmielową :) Aby usprawnić wysładzanie mam zamiar zbudować deszczownice do wysładzania oraz przerobić drugi fermentator pod kranik.

 

A i chciałbym zrobić małą reklamę - mieszadło piwowarskie z homebrewing.pl jest kapitalne !!! Swoją drogą zostało mi one po pokazach warzenia w Katowicach - obiecuje że zwrócę :]

Fotki z pokazów https://picasaweb.go...feat=directlink

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie kupiłem sobie niedawno takowe mieszadło, nie zdążyłem już użyć bo zakończyłem sezon, ale dobrze wiedzieć że "kapitalne" ;) Parafrazując reklamy KP i GŻ można powiedzieć, że "dobrze leży w dłoni" :D

 

W sumie to radzę go nie oddawać tylko zrobić przelew dori ;)

 

Jak będziesz przejeżdżał kiedyś obok to zapraszam na wymianę butelek, oczywiście pełnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę je oddać bo ze tak powiem to mieszadło służbowe Andrzeje :) A że planujemy kolejne pokazy to musimy mieć takowe służbowe mieszadło ;) Jest lepsze od plastiku bo się nie gnie przy mieszaniu :D

Jak mi BPA dojdzie i będę jechał to na pewno wstąpię na małą wymianę :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.