Skocz do zawartości

Dodawanie gęstwy drożdżowej z opóźnieniem


Lukas

Rekomendowane odpowiedzi

Czy można dodać gęstwę z tygodniowym opóźnieniem? Tzn. Dodałem suche do brzeczki a za tydzień chcę dołożyć jeszcze gęstwy. Głupie rozwiązanie, ale tak się złożyło że będąc w domu uwarzyłem koźlaka i zaprawiłem suchymi tylko, bo słój ze starterem został tam gdzie pracuję. Spisałem te zymofermy na strate, a tymczasem dzis przyjezdzam, patrze a one maja sie dobrze. Tak sobie myslę, że może w piątek zabiore je do domu i dodam do fermentora...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy Koźlaczek już bulgocze w najlepsze :) Dałem 2 saszetki suchych. Niektorzy doradzali zeby dac tez starter bo moze byc mało... Stąd moje pytanie. Ale może faktycznie uwarzę coś wigilijnego w sobote ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiałem, czy do 21 Blg nie dolać w połowie burzliwej świeżej dawki gęstwy, ale to chyba nie jest dobry pomysł.

 

Możesz zastosować przy rozlewie w butelki, wtedy drożdże będą bardziej pomocne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiałem' date=' czy do 21 Blg nie dolać w połowie burzliwej świeżej dawki gęstwy, ale to chyba nie jest dobry pomysł.[/quote']

 

Możesz zastosować przy rozlewie w butelki, wtedy drożdże będą bardziej pomocne.

 

Ile? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiałem' date=' czy do 21 Blg nie dolać w połowie burzliwej świeżej dawki gęstwy' date=' ale to chyba nie jest dobry pomysł.[/quote'']

 

Możesz zastosować przy rozlewie w butelki, wtedy drożdże będą bardziej pomocne.

 

Ile? :(

 

Komórek nie mam zwyczaju liczyć :| , ale w zeszłym roku stosowałem tą metodę, dozowałem strzykawką ok.1,5-2ml przepłukanej /rozcieńczonej gęstwy/ na butelkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Możesz zastosować przy rozlewie w butelki' date=' wtedy drożdże będą bardziej pomocne.[/quote']

 

Ile? :(

 

Komórek nie mam zwyczaju liczyć :| , ale w zeszłym roku stosowałem tą metodę, dozowałem strzykawką ok.1,5-2ml przepłukanej /rozcieńczonej gęstwy/ na butelkę.

 

Dzięki za info, mam zamiar nie długo rozlać jednego z barleywine-ów i się zastanawiam, zadawać gęstwe czy nie...

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info, mam zamiar nie długo rozlać jednego z barleywine-ów i się zastanawiam, zadawać gęstwe czy nie...

 

Drożdży do refermentacji należy dodać ok. 1/10 tego co do fermentacji.

 

Rozlewałem niedawno dwa barley wine. Do jednego dodałem świeże drożdże i nie nagazował się dobrze.

Dopiero jak do drugiego dodałem brzeczkę zaszczepioną drożdżami w fazie wysokiej piany, to nagazował się i to bardzo szybko, w 3 dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Coder. Myślę, że zrobię sobie starter i dodam go przy butelkowaniu. Chyba najrozsądniej będzie wlać na dno fermentora wespół z cukrem do refermentacji i zalać go zielonym piwem? Bo bawienie się strzykawką raczej nie będzie miało sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że jak piwo się nie nagazuje w parę tygodni, to nie nagazuje się nigdy.

 

A posmaki wnoszone przez refermentujące drożdże są zaniedbywalne.

Ja mialem tak z wee heavy. Leżalo przez ponad rok nienagazowane. Dodalem op 1,5 cm/butelką gęstwy drożdży lagerowych po burzliwej i piwo zmartwychwstało. Nagazowało się w przeciągu tygodnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.