Skocz do zawartości

Fermentacja -dostęp powietrza


Rekomendowane odpowiedzi

Jakie jest wasze zdanie na temat wietrzenia piwa przy fermentacji burzliwej. Spotkałem się z dwiema przeciwstawnymi opiniami, jedni szczelnie zamykają fermentator (oczywiście zaopatrzony w rurkę) drudzy natomiast tylko lekko go przykrywają.

 

 

 

Dori

Edit - zmiana tematu na bardziej adekwatny

Edytowane przez dori
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie jest wasze zdanie na temat wietrzenia piwa przy fermentacji burzliwej. Spotkałem się z dwiema przeciwstawnymi opiniami, jedni szczelnie zamykają fermentator (oczywiście zaopatrzony w rurkę) drudzy natomiast tylko lekko go przykrywają.

ja po prostu zakładam zwykłą pokrywkę (bez rurki). Dociskam, ale oczywiście nie jest to super szczelne zamknięcie, gaz i tak sobie znajdzie ujście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje obawy biorą się z faktu iż chyba jak każdy tutaj obecny robiłem też winko domowe a w przypadku wina kontakt z powietrzem w trakcie fermentacji kończy się marną jakością finalnego produktu :)

 

Jednym słowem lekko docisnąć i będzie git.

Ja tak robię i jest OK, ale może inni się jeszcze wypowiedzą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balon szerokoszyjkowy zatykam tylko ręcznikiem papierowym. Fermentor w postaci wiadra luźno deklem i czystą ściereczką, aby jakieś owady latające nie dostały się przez szczeliny. Przy fermentacji burzliwej jest wskazany dostęp do powietrza, a zamykanie szczelnie deklem (z rurką) zawsze doprowadza do męczącego hałasu (zwłaszcza jak fermentuje się w pomieszczeniu mieszkalno-sypialnym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamykanie - ma przede wszystkim ograniczyć i zapobiec dostaniu się bakterii do fermentującego piwa...

 

Stąd, przy burzliwej fermentacji fermentor tylko się zakrywa z tego względu że wydziela się dużo gazu który musi się jakoś wydostać. Można zamknąć szczelnie i dać rurkę, ale jak wspomniano wyżej - będzie hałasowało.

 

Natomiast przy fermentacji cichej, kiedy piwo pracuje baaaardzo wolno i wydziela mało gazy trzeba zamknąć szczelnie i dać rurkę.

 

Powyższego powinno się przestrzegać przede wszystkim kiedy fermentor stoi w pomieszczeniu typu piwnica gdzie stężenie mikrobów może być duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.