Jump to content

Fermentacja -dostęp powietrza

jacorregis
 Share

Recommended Posts

Jakie jest wasze zdanie na temat wietrzenia piwa przy fermentacji burzliwej. Spotkałem się z dwiema przeciwstawnymi opiniami, jedni szczelnie zamykają fermentator (oczywiście zaopatrzony w rurkę) drudzy natomiast tylko lekko go przykrywają.

Dori

Edit - zmiana tematu na bardziej adekwatny

Edited by dori

Jakie jest wasze zdanie na temat wietrzenia piwa przy fermentacji burzliwej. Spotkałem się z dwiema przeciwstawnymi opiniami, jedni szczelnie zamykają fermentator (oczywiście zaopatrzony w rurkę) drudzy natomiast tylko lekko go przykrywają.

ja po prostu zakładam zwykłą pokrywkę (bez rurki). Dociskam, ale oczywiście nie jest to super szczelne zamknięcie, gaz i tak sobie znajdzie ujście :)

Moje obawy biorą się z faktu iż chyba jak każdy tutaj obecny robiłem też winko domowe a w przypadku wina kontakt z powietrzem w trakcie fermentacji kończy się marną jakością finalnego produktu :)

Jednym słowem lekko docisnąć i będzie git.

Moje obawy biorą się z faktu iż chyba jak każdy tutaj obecny robiłem też winko domowe a w przypadku wina kontakt z powietrzem w trakcie fermentacji kończy się marną jakością finalnego produktu :)

Jednym słowem lekko docisnąć i będzie git.

Ja tak robię i jest OK, ale może inni się jeszcze wypowiedzą...

Balon szerokoszyjkowy zatykam tylko ręcznikiem papierowym. Fermentor w postaci wiadra luźno deklem i czystą ściereczką, aby jakieś owady latające nie dostały się przez szczeliny. Przy fermentacji burzliwej jest wskazany dostęp do powietrza, a zamykanie szczelnie deklem (z rurką) zawsze doprowadza do męczącego hałasu (zwłaszcza jak fermentuje się w pomieszczeniu mieszkalno-sypialnym).

Zamykanie - ma przede wszystkim ograniczyć i zapobiec dostaniu się bakterii do fermentującego piwa...

Stąd, przy burzliwej fermentacji fermentor tylko się zakrywa z tego względu że wydziela się dużo gazu który musi się jakoś wydostać. Można zamknąć szczelnie i dać rurkę, ale jak wspomniano wyżej - będzie hałasowało.

Natomiast przy fermentacji cichej, kiedy piwo pracuje baaaardzo wolno i wydziela mało gazy trzeba zamknąć szczelnie i dać rurkę.

Powyższego powinno się przestrzegać przede wszystkim kiedy fermentor stoi w pomieszczeniu typu piwnica gdzie stężenie mikrobów może być duże.

• 5 months later...