Skocz do zawartości

taaaaka piana po 10 dniach? zakażenie?


przemski

Rekomendowane odpowiedzi

belgijski blond warzony 10 dni temu miał 17,5°Blg

dziś, po 10 dniach burzliwej otwieram fermentor a tu... taaaaaka piana

 

2011-12-14%2B18.35.49.jpg

 

piana jest trochę dziwna taka jakby gąbczasta, twarda, w niczym nie przypomina piany Wyeast 1762 z pierwszego piwa do którego były te drożdże zadane - teraz pracują jako gęstwa w II pokoleniu (nie mogę wykluczyć zakażenia gęstwy, to moje początki zabawy w namnażanie drożdży)

 

piwo zeszło do 5°Blg w te 10 dni, trochę za mało, BeerSmiths pokazuje mi że powinienem zejść do 3,5°Blg...

 

piwo w smaku nie ma niczego kwaśnego ani dziwnego co jednoznacznie wskazywałoby na zakażenie, niestety jest mocno mętne

 

jednak ta piana wydaje mi się bardzo podejrzana więc pytam czy uważacie że to jednak zakażenie czy dać piwku szanse na cichej? a może w drugim pokoleniu ma prawo wystąpić tak duża i tak długo utrzymująca się piana zwłaszcza że nie odmierzałem gęstwy - zadałem wszystko co miałem i było tego raczej za dużo niż za mało...

 

p.

Edytowane przez przemski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pocieszające co piszecie!

 

ale do tej pory po 10 dniach to miałem albo lustro albo jakieś takie niemrawe kręgi piany a nie taką napoleonkę :D

 

no dobra, potrzymam jeszcze na burzliwej

 

dzięki za podtrzymanie na duchu, bo jak sobie pomyślałem o tych długich godzinach warzenia, które mogły spłynąć do Wisły...

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja się tylko wytłumaczę że w pierwszej warce (belgian pale ale) te drożdże zachowywały się zupełnie inaczej, żadnej tego typu piany, dlatego lekko spanikowałem jak w drugim pokoleniu nagle taki efekt dały

cóż, człowiek się ciągle uczy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopie nie grzeb w fermentorach, jak zaszczepiłeś Abbeyami to zostaw w spokoju min 2 tyg na burzliwej, a wyjdzie fajne piwko. Ja w zeszłym sezonie uwarzyłem na nich kilka "belgów" i wszystkie wyszły bardzo dobre :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.