Skocz do zawartości

Brewkit przestał pracować po dwóch dniach


kfas666

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do osób mających już doświadczenie w brewkitach coopersa.

Wstawiłem brewkita w piątek wieczorem (23:00). Temperatura w mieszkaniu jaką mam to 24-25 stopni. W sobotę już o 9:00 ładnie pracował, zrobiła się ładna piana na górze. Wczoraj pracowało jeszcze w miarę ładnie, ale wolniej, natomiast dziś na ranem bardzo wolno, a teraz po pracy stoi całkowicie. Temperatura brzeczki przez caly czas to 24-25 stopni.

Zdaje sobie sprawę z tego, że im większa temperatura fermentacji tym szybszy proces, ale jestem zaskoczony tym, że był aż tak szybki. Zamiast cukru dałem ekstrakt słodowy w proszku Muntons Spraymalt.

Co tym wszystkim sądzicie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw go jeszcze na kilka dni i wtedy zmierz blg. Prawdopodobnie przefermentowało już wszystko - masz bardzo ciepło w mieszkaniu. Pewnie dodawałeś do niego cukru?

Edytowane przez grzechu_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast cukru dałem ekstrakt słodowy w proszku Muntons Spraymalt.

Dał ekstrakt. :beer:

 

Btw. też mam 24-25°C w mieszkaniu z zakręconymi kaloryferami i uchylonym oknem. Urok wieżowców. :)

Edytowane przez czilajn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast cukru dałem ekstrakt słodowy w proszku Muntons Spraymalt.

Dał ekstrakt. :)

Btw. też mam 24-25°C w mieszkaniu z zakręconymi kaloryferami i uchylonym oknem. Urok wieżowców. :)

Nie doczytałem :beer: A nie macie piwnicy? 24-25°C + 2-3°C na skutek fermentacji i jest już bardzo ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast cukru dałem ekstrakt słodowy w proszku Muntons Spraymalt.

Dał ekstrakt. :)

Btw. też mam 24-25°C w mieszkaniu z zakręconymi kaloryferami i uchylonym oknem. Urok wieżowców. :)

Nie doczytałem :) A nie macie piwnicy? 24-25°C + 2-3°C na skutek fermentacji i jest już bardzo ciepło.

Mamy ale pisałeś' date=' że to bardzo ciepło jak na mieszkanie a to w blokach normalne. :)

 

Szczęściarz, ja muszę palić w piecu i mam 22°C

22°C to w piwnicy mam z zamkniętym oknem. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem właśnie BLG moim dennym cukromierzem z biowinu. Na pomiar z nim biorę poprawkę, bo na czystej wodzie pokazuje -1, a chyba powinno być równe 0. Brzeczka według niego ma 2,5 blg, więc przyjmuje, że może to być 3,5.

Co do wyglądu brzeczki to kolor piwka już jest, ale nie jest przejrzyste tylko mętnawe. W smaku takie tam ciepłe piwo bez gazu. Zapach typowo piwny.

Czekać jeszcze ze dwa dni i sprawdzić blg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście pomiary robisz w 20°C? Co do gazu to w butelkach się nagazuje. :beer:

Pomiar robiłem w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu, czyli kuchni, bo tam nie ma grzejnika (23 stopnie). Próbkę sprawdziłem w tej temperaturze, a potem przez 5 minut chłodziłem ją pod strumieniem kranówy i wychodziło tyle samo.

Wiem, że nagazuje się w butelkach, po prostu opisywałem swoje wrażenia z tej próbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Btw. też mam 24-25°C w mieszkaniu z zakręconymi kaloryferami i uchylonym oknem. Urok wieżowców. :D

Szczęściarz' date=' ja muszę palić w piecu i mam 22°C :/[/quote']

Ja zato tylko patrze jak opałówka ubywa ze zbiornika, a w chałupie ledwo 21 :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście pomiary robisz w 20°C? Co do gazu to w butelkach się nagazuje. :/

Pomiar robiłem w najchłodniejszym pomieszczeniu w domu' date=' czyli kuchni, bo tam nie ma grzejnika (23 stopnie). Próbkę sprawdziłem w tej temperaturze, a potem przez 5 minut chłodziłem ją pod strumieniem kranówy i wychodziło tyle samo.

Wiem, że nagazuje się w butelkach, po prostu opisywałem swoje wrażenia z tej próbki.[/quote']

Drogie kolego że tak zacznę :/

 

Ja miałem dość długą przygodę z brewkitami :D nawet ostatnio, zabutelkowanym Mexican Cerveza Coopers'a w maju, Ojciec nadal sie delektuje i twierdzi że lepszego piwa nigdy nie pił :/

 

Z brewkitami to jest tak że zawsze piwo wyjdzie, a jaki bedzie smak, aromat to już inny temat. Temperatura w której fermentowałeś sugeruje że primo fermentacja szybko przebiegła po drugie primo będzie sporo estrowych(owocowych) posmaków.

Jeśli już warzysz z brewkitów i traktujesz to poważnie to postaraj się o niższą temp. fermentacji.

P.S

Jeśli na opakowaniu napisali że drożdze fermentuje w 18-22 stopni to się nie przejmuj jak masz w piwnicy 15 :) też poleci a piwo będzie lepsze :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego emcede moje piwko to też Mexican Carveza.

 

No więc tak, dałem mojemu pierwszemu piwku jeszcze trochę czasu. W poniedziałek (czyli wtedy kiedy założyłem ten temat) przestawiłem fermentator do chłodniejszego miejsca w domu - 23 stopnie. Na początku nic wielkiego się z brzeczką nie działo, ale w nocy "bulknęło" kilka razy, we wtorek rano też coś się działo, ale bardzo wolno, a po powrocie z pracy ostatnie tchnienia - jedno bulknięcie na 2 godziny. W nocy nic się już nie działo, natomiast w środę rano poziomy w rurce fermentacyjnej były już równe i tak zostało aż do dziś.

W związku z tym postanowiłem dziś je zabutelkować. Cały sprzęt i butelki zdezynfekowałem. Zamiast cukru do butelek poszła glukoza. Samo butelkowanie pomimo drobnych problemów z pienieniem poszło całkiem sprawnie jak na pierwszy raz.

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz - zabutelkowane piwo jest mętne. Po kilku godzinach stania szyjki zrobiły się lekko przejrzyste, ale pozostała część butelki jest mętna. Czy coś spieprzyłem ? Jeśli tak to co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego emcede moje piwko to też Mexican Carveza.

 

No więc tak, dałem mojemu pierwszemu piwku jeszcze trochę czasu. W poniedziałek (czyli wtedy kiedy założyłem ten temat) przestawiłem fermentator do chłodniejszego miejsca w domu - 23 stopnie. Na początku nic wielkiego się z brzeczką nie działo, ale w nocy "bulknęło" kilka razy, we wtorek rano też coś się działo, ale bardzo wolno, a po powrocie z pracy ostatnie tchnienia - jedno bulknięcie na 2 godziny. W nocy nic się już nie działo, natomiast w środę rano poziomy w rurce fermentacyjnej były już równe i tak zostało aż do dziś.

W związku z tym postanowiłem dziś je zabutelkować. Cały sprzęt i butelki zdezynfekowałem. Zamiast cukru do butelek poszła glukoza. Samo butelkowanie pomimo drobnych problemów z pienieniem poszło całkiem sprawnie jak na pierwszy raz.

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz - zabutelkowane piwo jest mętne. Po kilku godzinach stania szyjki zrobiły się lekko przejrzyste, ale pozostała część butelki jest mętna. Czy coś spieprzyłem ? Jeśli tak to co ?

Nie robiłeś cichej zwłaszcza w niskiej temperaturze, dlatego masz dużo osadu. Z czasem opadnie na dno, tyle że będziesz miał dużo osadu. Potrzymaj parę dni w cieple, żeby się podgazowało piwo, a potem do zimnego ~10°C i powinno się szybciej sklarować.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz vettis nikt nigdzie nie pisał o robieni cichej przy brewkicie. Postaram się zrobić tak jak mówisz. Mam tylko nadzieje, że żona nie wywali mnie przed świętami z domu za te butelki porozstawiane po wszystkich kątach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektórzy nie robią cichej i przy zacieraniu i robią konkursowe piwa :monster:. A co do rozstawiania butelek po kątach, warto pomyśleć o skrzynkach. Ja swoje załatwiłem dając ogłoszenie, że je kupię na lokalnym portalu ( rybnik.com.pl dokładniej) i miałem po 2 dniach klęskę urodzaju chętnych by się ich pozbyć. Kupiłem w końcu za 50 zł 15 skrzynek a mogłem i więcej tylko po prostu wziąłem za mały samochód ;). Głównie są to jakieś komunistyczne skrzynki z wytłoczonym napisem "Przemysł piwowarski" ale swoją rolę spełniają tak samo dobrze jak "nowożytne" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.