Skocz do zawartości

Projektowanie wentylacji


coder

Rekomendowane odpowiedzi

W warzelni potrzebna będzie chyba wentylacja nawiewowo-wywiewowa - nawiew z zetki pod palnik i wywiew wentylatorem u góry. Chodzi o dobranie mocy wentylatorów, żeby nie było pod/nadciśnienia

 

Warzelnia ma ok, 40 m2 * 2.7 m wysokości, potrzeba ze 4 wymiany na godzinę.

 

W fermentowni chcemy wmontować po 1-2 rury klimatyzacyjne na pomieszczenie (2 pomieszczenia), do podłogi, żeby zbierały CO2, połączyć je w jeden kanał pod sufitem, wyprowadzić na strych i tam kratką wyrzucać na zewnątrz. Wentylator w rurze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze jest potrzebna nawiewowo-wywiewna inaczej nie da rady. Jeżeli gaz to bym bardziej. Kratka nawiewowa musi być po przeciwnej stronie pomieszczenia co wywiew.

 

Nad warzelnią będzie okap? Jeżeli jest dobry komin wentylacyjny (czytaj prawidłowa wentylacja) to podciśnienia nie będzie, nawet bez wentylatora.

 

W fermentowni bym kratki zrobił przy podłodze, po przekątnej i odrazu na zewnątrz. Po co ciągnać to wszystko gdzies do góry?

 

Jak się projektant odezwie na gg, to dopytam więcej.

 

A takiego projektu nie trzeba uzgodnić z fachowcem i dołaczyć do wniosku o zmianę sposobu urzytkowania?

Edytowane przez jacer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jako kompletny laik powiem że wentylatory (nie wiem czy wszystkie) można zasilać przez potencjometr lub sterownik, tak aby pracował tylko częścią mocy, wyregulowując ciśnienia wchodzące- wychodzące. Nie wiem czy ta wiedza może być do czegoś przydatna i czy czegoś jednak (jako laik) nie pomieszałem :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze jest potrzebna nawiewowo-wywiewna inaczej nie da rady. Jeżeli gaz to bym bardziej. Kratka nawiewowa musi być po przeciwnej stronie pomieszczenia co wywiew.

 

Nad warzelnią będzie okap? Jeżeli jest dobry komin wentylacyjny (czytaj prawidłowa wentylacja) to podciśnienia nie będzie, nawet bez wentylatora.

To jest parterowy barak, bez normalnego komina, więc wentylacja grawitacyjna de facto nie działa. Za to będzie komin spalinowy do palnika.

 

Z tym "po przeciwnej stronie pomieszczenia" to będzie problem, warzelnia tylko jedną ścianą przylega do podwórza.

 

W fermentowni bym kratki zrobił przy podłodze, po przekątnej i odrazu na zewnątrz. Po co ciągnać to wszystko gdzies do góry?

No, jest to jakiś pomysł

 

A takiego projektu nie trzeba uzgodnić z fachowcem i dołaczyć do wniosku o zmianę sposobu urzytkowania?

A, nikt nie wie co trzeba, Architektura co chwila domaga się jakichś dodatkowych papierków, ale o dziwo wentylacji nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest parterowy barak, bez normalnego komina, więc wentylacja grawitacyjna de facto nie działa. Za to będzie komin spalinowy do palnika.

Komin można "dołożyć" na zewnątrz - przebijasz się przez ścianę i na zewnątrz ciągniesz. O ile pamiętam, powinien mieć min 4m, żeby działał (ale lepiej to sprawdzić)

zew.jpg

Z tym "po przeciwnej stronie pomieszczenia" to będzie problem, warzelnia tylko jedną ścianą przylega do podwórza.

A drugą stronę możecie puścić przez kolejne pomieszczenie "po ścianie". Może wrzucisz szkic budynku i coś wszyscy razem pomyślimy.

Edytowane przez grzechu_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, własnie, dawaj szkic, bo tak to gadanie o niczym.

 

Już złożyliście wniosek o zmianę użytkowania? Wedle mnie chyba powinien klepnąć rzeczoznawca. No jak się samemu robi to co chwila coś wymyślają. Mówiłem, że tak będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już złożyliście wniosek o zmianę użytkowania? Wedle mnie chyba powinien klepnąć rzeczoznawca. No jak się samemu robi to co chwila coś wymyślają. Mówiłem, że tak będzie.

No właśnie jak sam robiłem, to wiedziałem wszystko: jakie papiery trzeba, gdzie jest sprawa i kiedy będzie gotowa.

 

Odkąd przejął sprawę architekt, straciłem kontrolę, nie wiem jakie papiery sa w obrocie, co będzie potrzebne, co jest załatwione.

 

Podobno rzeczoznawcy klepnęli sprawę, wentylacji wśród nich nie było, papiery leżą w Architekturze i nie wiem co się z nimi dzieje.

A ekipa budowlana wchodzi jutro.

 

W zasadzie już postanowiliśmy, że zrobimy to po kosztach: zetka bez nawiewu dostarczająca powietrze do kotła, a w rogu u góry wentylator wywiewowy, najtańszy jaki dostaniemy i zobaczymy co powie inspektor. Jak znam życie, to każe dołożyć drugą umywalkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mejlem mi prześlij to wyślę do projektantów.

Nie mam Twojego maila' date=' sciągnij stąd:

 

www.coder.pl/browar.dwg

Kliknąłem z ciekawości, Boże co to :D

"Puszka z Pandorą"

edit: sądząc po rozszerzeniu pewnie brakuje Ci stosownego programu.

Edytowane przez Tomek-Pasieka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam takie pytanie. Na czas zimy muszę zmienić miejsce warzenia. W domu mam piec kaflowy na drzewo i centralne na drzewo (te wszystkie piece używam) i to mam podłączone do jednego komina.

 

I chcę zrobić tak. Odfieram drzwiczki od pieca kaflowego a tam umieszczam wentylator do niego podłączam do rurę i pokrywkę. Czyli parę wtłaczam do pieca a później wychodzi kominem.

 

Robię warki 25l czyli wyparuje mi około 5-6 litrów.

 

Dobry pomysł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zły... Nie wolno kierować pary do komina dymowego! Jeżeli masz wentylację w łazience to lepiej już pod tamtą kratkę to skieruj albo jak masz możliwość to chmiel na balkonie/dworze lub przy uchylonym oknie... Ale odradzam to podłączenie, po pierwsze będzie się osadzać na kominie i skraplać, potem ściekać do mieszkania, albo wyjdą ci piękne wykwity na ścianie, po drugie na mokrej parze osadza się sadza, która może ci zalepić wylot kominowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem więcej, prawdopodobnie do pieca i tak będzie dostawać się sama woda, bo para w przewodzie zdąży się skroplić, co da Ci niezłe zadymienie. Przewód kominowy w łazience też nie będzie dobrym pomysłem - sam mieszkam w bloku i kiedyś podłączyłem rurę z pochłaniacza do komina wentylacyjnego podczas warzenia. Efekt był taki, że duża część wody wypłynęła z komina na ścianę (oczywiście razem z syfem który tam był). Nie muszę chyba mówić jak moja LP się na to patrzyła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I to jest dobry pomysł, mam tak samo w moim browarze. Wstawiam do otwartego okna ramkę z plexi i zamontowanym wentylatorem.

Czy to jest standardowy wentylator wyciągowy?

Mam w planach podobne rozwiązanie, ale w markecie budowlanym postraszyli mnie, że te wentylatory nie nadają się do wyciągania pary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.