Jump to content
Sign in to follow this  
emcede

Jaki rodzaj węża ?

Recommended Posts

Witam Panów i Panie

 

Zacząłem zabawę z kegowaniem piwka :okey: w zasadzie mam wszystko oprócz węży. Co do węża gazowego domyślam się że musi być zbrojony, ale jakiego rodzaju wąż powinien być jako beer line ? Zwykły igielit starczy czy musi być jakiś PU, PE czy cuś ?

 

A i jeszcze jedno pytanko. Nie chciałbym sobie zepsuć (zalać) reduktora na samym początku więc, jak to jest z tym podłączaniem gazu do kega aby piwo nie cofnęło się do reduktora? Może mało precyzyjnie się wyraziłem ale Ci co wiedzą to pomogą, mam nadzieje :beer:

 

Pozdrowionka

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witam,

 

Ja używałem bardzo długi czas wężyka igielitowego 5-6mm, ciśnienie 2,5bar spokojnie wytrzymywał i nie było problemów z rozlewem, do CO2 zbrojonego. Chyba że masz dostęp do węży dedykowanych do piwa, wtedy możesz założyć taki.

 

Biała końcówka - wąż zbrojony - Co2 - reduktor - krótka rurka w kegu.

Czarna końcówka - wąż piwny, igielitowy - piwo - kran, keg - długa rurka w kegu. Optymlalne ciśnienie przy rozlewie od 1 do 2 bar (zależnie od stopnia karobnizacji piwa i średnicy węża) Metoda prób i błędów. Wtedy będziesz wiedział najlepiej na jakich ustawieniach się rozlewa dobrze piwo na twoim sprzęcie.

 

Ciśnienie w kegu musi być takie samo jak na reduktorze, lub mniejsze (nie będzie się pienić) I wszystko szczelne (dobrze pozaciskane opaski, aby powietrze się nie dostawało do piwa, brak pęcherzów powietrza w wężu z piwem. Zacisnąć na igielicie nie ma problemu, jest miękki, gorzej na typowym wężu do piwa, jest twardy. Przed zaciśnięciem wtedy, dobrze jest go rozgrzać w gorącej wodzie miejsce węża, gdzie będzie zaciskana opaska.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie musi być zbrojony, ja używam dedykowanego zarówno do rozlewu jak i co2, jest ok. idealnie wchodzi na końcówki szybkozłączek i tak jak vettis wspomniał, należy rozgrzać troszkę taki wąż przed podłączeniem. dobrze mieć również kran z regulacją przepływu - dostosujesz wtedy rozlew gdy masz przegazowane/niedogazowane piwo

:okey:

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zacząłem zabawę z kegowaniem piwka :okey: w zasadzie mam wszystko oprócz węży.

Jakbyś chciał to mógłbym Ci odstąpić zarówno wąż piwny (taki sztywny barowy ok 1,8-2 mb 7mm) jak i ciśnieniowy do CO2 (nie wiem ile mam). Tylko kwestia wysyłki.

 

Węże jak na tym zdjęciu:

http://www.piwo.org/forum/postgallery.php?pid=39792&filename=P1020647.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites
Węże spokojnie kupisz w marketach budowlanych, sa sbrojone do gazu i np. silikonowy do rozlewu

W moim OBI szukałem i pytałem, nie mają.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.