Skocz do zawartości

IPA mętna


Kasanga

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zaczynam butelkować IPA z zestawu BM i jest mętna jak jak pszenica jak nie bardziej , na pewno nie wzburzyłem osadu. Z 14°Blg zeszło do około 2,5 °Blg . Na fermentacji było około miesiąca na powierzchni jak by pozostałości po pianie takie białe krzaczki. W smaku chyba jest ok na pewno nie kwaśne.

Martwi mnie ta mętność.

 

pozdrawiam

Kasanga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mętny jest ESB prawdopodobnie wynik rygorystycznego trzymania sie przepisu - zbyt krótko zacierałem i mimo że próba jodowa wyszła negatywnie przestałem po niecałej godzinie. Cały czas piwko wydawało mi sie nieco mętne ale składałem to na karb fermentacji tego i owego. Teraz po prawie 2miesiącach od butelkowania wyklarowało sie 2cm od góry. Potem robiłem nieco dłużej (1h20min) i pięknie klarowne wyszło. Gdzieś przeczytałem ze słód Pale Ale wymaga nieco dłuższego zacierania z racji słabszej siły diastatycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mętny jest ESB prawdopodobnie wynik rygorystycznego trzymania sie przepisu - zbyt krótko zacierałem i mimo że próba jodowa wyszła negatywnie przestałem po niecałej godzinie. Cały czas piwko wydawało mi sie nieco mętne ale składałem to na karb fermentacji tego i owego. Teraz po prawie 2miesiącach od butelkowania wyklarowało sie 2cm od góry. Potem robiłem nieco dłużej (1h20min) i pięknie klarowne wyszło. Gdzieś przeczytałem ze słód Pale Ale wymaga nieco dłuższego zacierania z racji słabszej siły diastatycznej.

Ale jak próba jodowa wyszło jak należy to skąd skrobia w piwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Ale jak próba jodowa wyszło jak należy to skąd skrobia w piwie?

ponoć zdarzają się błędy' date= dave miller radzi trzymać się czasu zacierania a nie jodyny[/quote]

no wlasnie o tym tez gdzies czytalem tylko cholera nie pamietam gdzie. Moze sie zdazyc przy mocno modyfikowanym i jednoczesnie zle zesrutowanym slodzie ze jest jeszcze skrobia przy negatywnej próbie. Zreszta zauwazylem ze czesto musi sobie postac probka z tym jodem nim sie wybarwi. Moze sie myle diabli wiedza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasanga pisze ze jego jest ok w smaku. U mnie po tych 2 miesiacach od butelkowania tez by chyba wyszlo szydlo z worka tzn z butelki gdyby to byla infekcja. Zreszta jak pisalem wczesniej nieco sie klaruje ale przy tym tempie to roku malo;) Ta moja byla metna w zasadzie caly czas; juz podczas filtracji. A nawet w trakcie zacierania nie bylo tego "efektu kiślu". Dlatego pomyslalem ze tej probie jodowej nie nalezy zbyt ufac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smak chyba ok' date='nie musi być kwaśne żeby było zainfekowane,jak dla mnie wszystkie mętne piwa są z infekcją.[/quote']

Pszeniczne też?

 

Dużo też zależy od drożdży. Także sposób zacierania ma wpływ.

a miałeś jakieś pszeniczne które się nie sklarowało w miesiąc od butelkowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź no trochę piwa i sprawdź czy nie barwi tzw. jodowego wskaźnika skrobi. To najczęstsza przyczyna trwałego zmętnienia.

Tu jest taka próba gotowego (i całkiem smacznego) piwa

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.