Skocz do zawartości

specjal biter


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Jestm "młodym stażem" piwowarem, z Gdyni ( proszę o kontakt z osobami podobnie zakręconymi) i chciałem po pierwszym piwie z ekstraktów (Jasne pełne) zatrzeć Specjal Biter Podobny skład jak HB. Mam potrzebne surowce, ale potrzebuję dokładnej instrukcji ważenia.

Pozdrowienia dla wszystkich doświadczonych i mniej doświadczonych piowowarów.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponowałbym zacieranie na "leniucha", czyli tak jak to robią na wyspach, tj. 60 minut w temperaturze 68C. Nie zapomnij co jakiś czas zamieszać i podgrzać, by utrzymać w miarę równomierną temperaturę w czasie tej godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry

ale potrzebuję dokładnej instrukcji ważenia.

Naciskasz na wadze on/of' date=' kładziesz naczynie, naciskasz tara, sypiesz ile trzeba słodu. Podobnie z chmielem. Instrukcję warzenia dał Ci już [b']bimbelt[/b] :)

można także używać wagi z odważnikami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wesołe podejście, ale widzę, że robiłeś specjal Bitera. Podrzucisz swój "harmonogram zajęć"

Pozdrowienia

Piotr

Ja zacierałem na lenia

 

52° - 10 min

68° - 90 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na wiki. Moze cos ci podpasuje.

 

Generalnie najlepszy chmiel do bittera to East Kent Goldings, ale chmielic mozna z dobrymi rezultatami na przyklad Marynka.

 

Jak nie masz slodu pale, uzyj to co

Pilznenskiego.Nie powinno to znaczaco wplynac na rezultaty.

 

Dobrym pomyslem jest dodanie malych ilosci slodu czekoladowego (tak z 20-40g) a y nadac troszke wiecej glebi smaku.

 

Ja dodaje 65-70g cukru do refermentacji. Ale na polskie gusta to moze byc troche za malo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wlasnie Makaronie podepne sie pod temat i zapytam Cie jako znawce napitkow z wysp: czy lepiej dać wiecej jasniejszego slodu 80-100ebc czy moze mniej ciemnego >500 z moze w ogole odrobinke tylko barwiacego i zacierac na nizsza fermentowalnosc - aby uzyskac ten przyjemny kolorek i wyrazny smak strong bitterow czy mocniejszych szkotow?

Ja osobiscie skladniam sie raczej ku dodatkom niz zacieraniu bo przy zacieranui na lenia trudniej mi sterowac temperatura no ale ciekawym opini doswiadczonych kolegow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. Ja chce dać Chmiele Perle - 60 min. East Kent Goldings - 10 min. + mech irl., ale nie wiem czy to nie za krótko. Odnośnie czekoladowego- można go użyć zamiast palonego ziarna jęczmienia.

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chmiele i ilość cukru/glukozy?

Piotr

20g Perle (7.6% AA, 60 min.)

25g Perle (7.6% AA, 15 min.)

25g Styrian Goldings (3.1% AA, 15 min.)

4g.Irish Moss dodany 10 min przed końcem gotowania

 

glukoza 34g/24litry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wlasnie Makaronie podepne sie pod temat i zapytam Cie jako znawce napitkow z wysp: czy lepiej dać wiecej jasniejszego slodu 80-100ebc czy moze mniej ciemnego >500 z moze w ogole odrobinke tylko barwiacego i zacierac na nizsza fermentowalnosc - aby uzyskac ten przyjemny kolorek i wyrazny smak strong bitterow czy mocniejszych szkotow?

Ja osobiscie skladniam sie raczej ku dodatkom niz zacieraniu bo przy zacieranui na lenia trudniej mi sterowac temperatura no ale ciekawym opini doswiadczonych kolegow.

Bardzo trudne pytanie. Bo bitter nie wyłonił się jako tako z danego jednej marki piwa, ani gustów z jednego regionu. Styl jest szeroki i akurat w tym przypadku bardzo ciężko o jeden właściwy wyznacznik. Ale podstawą różnicą pomiędzy bitterem a innymi gatunkami brytyjskimi jest balas smaku w kierunku goryczki i aromatów chmielowych. Piwo nie może być nachmielone jak piwa amerykańskie. Balans w kierunku chmielu nie powinien być przytłaczający i bardzo wyraźny i natarczywy. Taki drobny akcent chmielu nad słodkością ze słodów. No i oczywiście wyraźne słodowe i wynikające z drożdży ale'owych cechy.

Reszta jest dyskusyjna, bo bitter może być nawet bardzo jasny do umiarkowanie ciemnego koloru (ciemno miedziany, nawet wpadający w jasno brązowy kolor), czyli smaki wynikające ze słodów mogą być różne! Od lekko ciasteczkowych, do karmelowo-orzechowych. Pełnia smaku może być wytrawna (Dry bitter) do pełnej i kremowej. Podobnie jeśli chodzi o wodę, od neutralnej do bardzo mocno zmineralizowanej (Burton Ale). No i na koniec cechy wynikające z drożdży mogą być bardzo różne, od neutralnych do umiarkowanie intensywnych estrów itd.

No i na koniec chmiele. Ja uzyskałem dobre rezultaty z dodatkiem chmieli amerykańskich i polskich, ale najtrudniej jest spartolić na brytyjskich chmielach (EKG).

Ale nawet w świat bittera moda wkracza dużymi krokami, coraz częściej bitter jest chmielony na aromat ździebko bardziej niż jeszcze kilka lat temu. Teraz te bittery z opisów BJCP można napić się praktycznie tylko z butelki, w pubie jeśli coś będzie markowane bitterem, albo będzie klasykiem z dużego browaru (masowa produkcja), albo mocniej chmieloną wersją z browarów rzemieślniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Fajny wykład-dziękuję. Znawstwo gatunku- pozazdrościć. Ten mój |Specjal Biter to przypadek ze zdrowym rozsądkiem. Znalazłem dostawce słodu pilzneńskiego i karmelowego 2 kroki od siebie i cenę którą mogłem"sam sugerować". czy nie warto poddać się fali na jakiej udało sie ci unosić. Dlatego mój pomysł na I warkę zacierana padł na ten typ piwa. a nigdy nie udało mi się próbowac angielskich piw typu biter.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

Fajny wykład-dziękuję. Znawstwo gatunku- pozazdrościć. Ten mój |Specjal Biter to przypadek ze zdrowym rozsądkiem. Znalazłem dostawce słodu pilzneńskiego i karmelowego 2 kroki od siebie i cenę którą mogłem"sam sugerować". czy nie warto poddać się fali na jakiej udało sie ci unosić. Dlatego mój pomysł na I warkę zacierana padł na ten typ piwa. a nigdy nie udało mi się próbowac angielskich piw typu biter.

Pozdrawiam

Piotr

Moja propozycja w takim razie jest taka.

 

Napisz dokładnie jakie surowce masz i zapytaj o sugestie receptury, bo na pierwsze piwo bym sugerował polskie ale na drożdżach US05.

 

PS

W Gdyni będę od 31.XII do 10.I, więc jakbyś potrzebował wsparcia daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mam słód jasny pilzneński- 4,25 kg

słod karmelowy- 0.25 kg

czekam na dostawę

Palone ziarno jęczmienia- 50g lub słód czekoladowy -250g

Chmiele Aromatyczny Perle - 50g

East Kent Goldings- 50g

Drożdże S-04

Mech Irlandzki- 20g

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.