Jump to content
Sign in to follow this  
LordMaska

Browar Domowy "Proko Nowy"

Recommended Posts

Sobota 03.12.2011r.

1# Warka Grodziskie:

 

Jak już obiecałem będę tu zamieszczał swoje pierwsze warki w procesie zacierania opisze wszystkie błędy jakie popełniłem do których przyznam się bez bicia :( może pomogą nowym piwowarom. Jako pierwsze piwo wybór padł na "Grodziskie" z racji tego że ma kilka przerw w procesie zacierania które były mi potrzebne do testu swojego sprzętu:

 

- kociołek lidlowski z podwójnym dnem z otworami 2 mm co 5 mm z średnicą okręgu ok 32 cm + filtr z oplotu 0,5 m. Zamontowałem pompkę od pralki która niestety miała za duży przepływ ponieważ nie dławiłem jej co spowodowało po jakiś 30 min zatkanie całkowite dna oraz filtru z oplotu. Wodę do wysładzania przygotowuje w osobnym pojemniku z grzałką zanurzeniową 2000W.

 

- Pojawił się pierwszy problem z racji tego że zatkałem filtry nie było możliwości skutecznie podgrzać zacier do odpowiedniej temperatury więc wlałem wszystko do pojemnika w tym, przypadku fermentatora, wyciągnąłem dno, przepłukałem oplot i zakręciłem. Wlałem z powrotem zacier do kociołka już bez fałszywego dna i zacząłem podgrzewać mieszając zacier. ( Tym sposobem napowietrzyłem co nie jest w tym procesie wskazane mój błąd myślę że nie krytyczny i piwko będzie smakować ).

 

- Kiedy zacieranie dobiegło końca popełniłem drugi błąd chcąc sprawdzić pomiar Blg po wysłodzeniu do objętości 10 litrów zanurzyłem aerometr w menzurce bez schłodzenia do temperatury około 20 C. skutkiem czego było trwałe uszkodzenie o którym nie miałem pojęcia do końca warzenia ale o tym za chwile :/

 

- Po wysłodzeniu do 23l zacząłem gotowanie wspomagając się dodatkową grzałką 2000W. którą jednak po zagotowaniu brzeczki jeszcze trzymałem przez jakieś 15-20 min skutkiem czego było w końcowym procesie zbyt duże wyparowanie wody. Z objętości 23l zostało ok 17-18l :( teraz już wiem że wystarczy ta grzałka 1800W. w kociołku lidlowskim + lekko położona pokrywka.

 

- Gotowanie trwało 90 min zgodnie z recepturą chmielenie lubelskim (szyszki 3,6%) 30g od początku i 20g 20 min przed końcem. Mam obawy ponieważ wygotowało mi się 5-6l z planowanych 3l (receptura na 20l ) piwo może być za bardzo prze chmielone, przyszedł mi pomysł do głowy żeby złagodzić prze chmielenie dodaniem więcej wody w której rozpuszczę glukozę ( re-fermentacja ) powiedzmy z 2l, wtedy objętość piwka zwiększy się do około 19l, nie wiem jak taki zabieg wpłynie na jakoś piwa czy będzie za bardzo rozrzedzone, jak myślicie gra warta zachodu czy odpuścić?

 

- Teraz najśmieszniejsza część warzenia :/ ponieważ nie zwróciłem uwagi na to że przypadkowo zniszczyłem aerometr w 70 C. chciałem sprawdzić zawartość Blg po schłodzeniu brzeczki po gotowaniu do 24 C. ku mojemu zaskoczeniu wskazywał 1-2 Blg! lekko zmieszany przelałem do fermentatora, napowietrzyłem i dodałem drożdże, fermentacja ruszyła po około 4 godzinach trwa na dobre.

 

-Oczywiście później sprawdziłem aerometr w czystej wodzie przy 20 C. wskazywał na oko -7 Blg robiąc korektę moja zawartość Blg w 24 C. mogła wahać się w granicach 8-9 Blg czyli jak w przepisie ( 8 Blg)

 

Wnioski:

W kolejnej warce planuje zrezygnować całkowicie z oplotu, tylko fałszywe dno, zmniejszyć znacznie przepływ pompy na wylocie tak mniej więcej 1-2l na minutę i włączać ją głównie podczas podgrzewania, myślę ze to będzie dobre rozwiązanie i nie zatka się dno.

 

- Bardzo prosił bym o skomentowanie moich wypocin ponieważ pomoże mi to w kolejnym warzeniu piwa "Pale Ale" które planuję w tą sobotę chodzi mi głównie o sprzęt co powinienem poprawić :)

 

Pozdrawiam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.