Jump to content
suenio

Biały nalot po cichej - wylewać, czy rozlewać?

Recommended Posts

Witam, tak jak w temacie. Tydzień burzliwej + przelanie i 2 tygodnie na cichej. Dzisiaj otwieram fermentator, a tam biały nalot, taka jakby mgiełka z pleśni, kożuch na stygnącym mleku. Półprzezroczyste ale jednak mgiełka.

Mam zakażenie?

masz zakażenie, ale spróbuj piwa, może jest pijalne. Jeśli tak szybko rozlej z dodatkowymi drożdżami i unikaj napowietrzania brzeczki.

Witam, tak jak w temacie. Tydzień burzliwej + przelanie i 2 tygodnie na cichej. Dzisiaj otwieram fermentator, a tam biały nalot, taka jakby mgiełka z pleśni, kożuch na stygnącym mleku. Półprzezroczyste ale jednak mgiełka.

Mam zakażenie?

Czy to nie jest tlenowiec?!

Po opisie można stwierdzić, że tlenowiec. Więc jak rozleje do butelek i odetnie dopływ tlenu, powinno być wtedy pijalne.

możesz też postarać się nalać taką ilość piwa jaka jest w "komercyjnych" to chyba górna granica wytrzymałości bez granatów, nalejesz mniej -> więcej powietrza -> więcej tlenu

Dziękuję wszystkim za szybką pomoc.

Poczytałem o tym tlenowcu trochę na forum i się uspokoiłem. Na burzliwej mam jeszcze 2 warki więc obawy pozostają.

Zlałem kranikiem z pod osadu - zalewając ok 1 cm od max. Zobaczymy co będzie. Piwko wyszło smaczne choć mocno goryczkowe, nic kwaśnego nie wyczułem.

Pozdrawiam.

Napiszę jak wyszło

Dziękuję wszystkim za szybką pomoc.

Poczytałem o tym tlenowcu trochę na forum i się uspokoiłem. Na burzliwej mam jeszcze 2 warki więc obawy pozostają.

Zlałem kranikiem z pod osadu - zalewając ok 1 cm od max. Zobaczymy co będzie. Piwko wyszło smaczne choć mocno goryczkowe, nic kwaśnego nie wyczułem.

Pozdrawiam.

Napiszę jak wyszło

Goryczka może też być efektem zakażenia.

Spróbuj tego piwa za jakiś czas - jeśli gorycz się nie zwiększy a piwo nie będzie gazowane jak szampan, to prawdopodobnie nic złego się nie stało. Ale i tak wysterylizuj i wymyj porządnie sprzęt.

Przypomniało mi się tak po wszystkim już. W zeszłym roku przy jednym pilsie miałem takie objawy, jednak na dużo mniejszą skalę - tzn nalot był minimalny. Piwo wypite po ok pół roku - potwornie goryczkowe było, ale jakoś dało radę:( Ostatnie wypiłem 2 dni temu i było bardzo dobre, goryczka się ustabilizowała, na końcu zamiast goryczki fajny "posmak".

To butelkowane wczoraj zostawiam w cieple na 4-5 dni coby się szybciej nagazowało, drożdży extra nie dodawałem - szkoda mi było kolejnej saszetki otwierać.

Pozdrawiam

P.s. Co do szampana - dałem 130g glukozy na ok 25l, lubię nagazowane.

Edited by suenio

trochę odgrzeje temat.

w planach jutro lub po jutrze jest butelkowanie piwka. zaglądając dzisiaj zauważyłem biały nalot. bąbelki/pianka jakby od wstrząsania. fermentator oczywiście był nie ruszany, stał cały czas w 1 miejscu.

http://speedy.sh/T9gYR/piwoz.jpg

jak myślicie, infekcja czy norma?

Edited by paweln0101

Nie trzeba pobierać :) Ale zdjęcia następnym razem na forum załącz... Co do twojego problemu wszystko jest w porządku to pozostałości po pianie drożdżowej, możesz spokojnie zlewać jak już odfermentowało. Bąble o których mówisz to CO2 uwalniający się z piwa.