Skocz do zawartości

Teoria i praktyka z liczeniem gęstości brzeczki


kryzoo

Rekomendowane odpowiedzi

75 min, no i trochę chmielin zostało.... wow, to jest rozwiązanie

 

16l miałem po dekantacji, a przecież przynajmniej 1,5l zostało z chmielinami i w szyszkach (potem odzyskałem z tego około 1l).

 

Dla 17,5l wzór (ten dobry) pokazuje 14,8 blg, a to już bliskie pomiarowi 14 blg, który jest obarczony sporym błędem odczytu i dokładnością areometru.

 

Dzięki!

 

pozdrawiam

Kryzoo

Dlatego pytałem czy pomiar °Blg robiłeś po wystudzeniu (domyślnie jeszcze w objętości gara z chmielinami) czy po zlaniu do fermentora.

Ważne, że wszystko w miarę poprawnie i dobrze się skończyło :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witajcie, 

 

mam za sobą pierwsze piwo. Zrobione od razu metodą zacierania słodu.

Niestety zbyt mała wiedza i zbyt duża ambicja zaskutkowała błędami i mam problem - być może ktoś z bardziej doświadczonych potrafi pomóc.

 

 

Zacieranie 4,1 kg Pilzneńskiego i 1kg pszenicznego w 13l wody przez godzinę w tem. 68 stopni i potem 10 min mash out w 72.

 

Wysładzanie w 16l wody w temperaturze 75 stopni.

 

Uzyskaliśmy 19l brzeczki.

 

Niestety pomiar BLG zrobiliśmy w tem. ok. 70 stopni, co dało nam wynik 20 blg.

 

Następnie gotowaliśmy przez godzinę - i zostało nam 13 litrów brzeczki. Niestety po gotowaniu też nie zmierzyliśmy BLG.

 

Czy ktoś z Was może nam pomóc policzyć ile BLG brzeczki początkowej otrzymaliśmy? I do jakiej wartości piwo powinno odfermentować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Święty od piwa

 

tu się niewiele zgadza :(

- ilości wody i brzeczki - użyłeś 29l wody dla ok 5kg słodów to powinieneś mieć ok. 24l brzeczki, a Ty miałeś tylko 19l, to co się stało9 z brakującymi 5l litrami?

- pomiar w 70°C (można to przeliczyć na wzorcowe 20°C) 20 blg, ale której brzeczki, przedniej, do chmielenia czy w innym momencie procesu?

-

 

Czy ktoś z Was może nam pomóc policzyć ile BLG brzeczki początkowej otrzymaliśmy? I do jakiej wartości piwo powinno odfermentować?

chyba tylko posiadacz szklanej kuli :D (moja nadal w przeglądzie :( )

Tz. w przybliżeniu by coś się dało, ale brak danych wyżej wspomnianych :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

pomiar BLG zrobiliśmy w tem. ok. 70 stopni, co dało nam wynik 20 blg

Jeśli spławik jest wyskalowany do pomiarów w 20°C, to otrzymaliście brzeczkę 25BLG.

Ten kalkulator jest w brix, ale pokazuje podobnie jak ten którego użyłem.

 

 

 

I do jakiej wartości piwo powinno odfermentować?

A jakich drożdży, ile i w jakiej formie użyliście?

Przy takim poziomie gęstości, to są podstawowe pytania, a i odpowiedź na nie nie pomoże odpowiedzieć, tylko szacować.

 

Co do BLG - nie potrafię policzyć z palca, ale poszukaj w wiki, powinien się tam znajdować wzór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Święty od piwa

 

tu się niewiele zgadza :(

- ilości wody i brzeczki - użyłeś 29l wody dla ok 5kg słodów to powinieneś mieć ok. 24l brzeczki, a Ty miałeś tylko 19l, to co się stało9 z brakującymi 5l litrami?

- pomiar w 70°C (można to przeliczyć na wzorcowe 20°C) 20 blg, ale której brzeczki, przedniej, do chmielenia czy w innym momencie procesu?

-

 

Czy ktoś z Was może nam pomóc policzyć ile BLG brzeczki początkowej otrzymaliśmy? I do jakiej wartości piwo powinno odfermentować?

chyba tylko posiadacz szklanej kuli :D (moja nadal w przeglądzie :( )

Tz. w przybliżeniu by coś się dało, ale brak danych wyżej wspomnianych :(

z 13l do zacierania wg Beer Smith powinno zostać 8 litrów, zostało 5 litrów brzeczki przedniej nie odsłaniając młóta - szacuję że tam zostało ok. 2 - 2,5 l.

Następnie wysłodziliśmy 14l (mała korekta po spojrzeniu do BS), i zostało 19l brzeczki. 

 

Część mogła odparować, bo zacierane było bez przykrycia.

 

Pomiar dokonaliśmy po wysłodzeniu - przed chmieleniem.

 

pomiar BLG zrobiliśmy w tem. ok. 70 stopni, co dało nam wynik 20 blg

Jeśli spławik jest wyskalowany do pomiarów w 20°C, to otrzymaliście brzeczkę 25BLG.

Ten kalkulator jest w brix, ale pokazuje podobnie jak ten którego użyłem.

 

 

 

I do jakiej wartości piwo powinno odfermentować?

A jakich drożdży, ile i w jakiej formie użyliście?

Przy takim poziomie gęstości, to są podstawowe pytania, a i odpowiedź na nie nie pomoże odpowiedzieć, tylko szacować.

 

Co do BLG - nie potrafię policzyć z palca, ale poszukaj w wiki, powinien się tam znajdować wzór.

 

Drożdże US05

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam w fermentorze 13l freestyle Ale dobrze nachmielonego (40g na goryczkę i 40 na aromat). g

Dzięki za informacje, następnym razem będe bardziej precyzyjnie mierzył blg.

 

Na razie 5 dni leży sobie w temperaturze 18 stopni. Na powierzchni jest 2 cm gęstwy, ale fermentacja nie jest zbyt burzliwa (rurka nie bulka:)), mimo że gęstość brzeczki nawet jeżeli jej nieznam jest spora. Czyli w teorii drożdże mają co jeść. Po zapoznaniu się z tematami na forum myślę że jest to kwestia słabo napowietrzonej brzeczki (kolejny błąd piwowarskiego prawiczka) i niższej temperatury fermentacji niż pokojowa. Nie robiłem też starteru dla drożdży. Zostały jedynie nawodnione.

Będe wdzięczny za info, czy mój tok myślenia jest prawidłowy? Czy o czymś powinienem jeszcze pamiętać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Na powierzchni jest 2 cm gęstwy, ale fermentacja nie jest zbyt burzliwa (rurka nie bulka:))

chyba nie gęstwy tylko piany, a rurka może nie bulkać bo fermentor jest np. nieszczelny (jeśli jest piana teraz to drożdże fermentują)

 

 

to kwestia słabo napowietrzonej brzeczki (kolejny błąd piwowarskiego prawiczka) i niższej temperatury fermentacji niż pokojowa.

napowietrzenie służy wzmożeniu rozmnażania drożdży i tylko pośrednio ma wpływ na przebieg fermentacji.

 

 

Nie robiłem też starteru dla drożdży. Zostały jedynie nawodnione.

a po co starter z suchych, wystarcza uwodnić drożdże przed ich zadaniem do brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo ma 5blg. Sprawdziłem smak. Jest dobrze nachmielone, niezła goryczka, ale też dosyć mocne i wyczuwalny alkohol. Mam nadzieję że to nie wada. J

Jeżeli poziom BLG się nie zmieni, to chciałbym dochmielić i zlać na cichą. Zastanawiam się tylko czy chmielenie na zimno mocno podbije goryczkę? Bo tak jak napisałem jest spora. Jeżeli chodzi o aromat, to można by go jeszcze poprawić.

Napiszcie jakąś fachową poradę w tym zakresie, czy zlewanie na cichą nie jest tu dodatkowym ryzykiem i co zrobić, aby ukryć te nuty alkoholowe w piwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.