Skocz do zawartości

Toolkit piwowara


amap

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie kalkulatora barwy brzeczki:

 

1. Z zasypu 5kg słodu jasnego 5EBC + 0.4kg crystal 200EBC na 20L wychodzi mi SRM=2 a moje osobiste doświadczenie to SRM 8-12.

2. Zasyp 4kg x 5EBC + 1kg x 25EBC monach. II + 0.3kg x 80EBC caramunich wychodzi SRM=1 czyli kolor ryżowego lagera a przecież piwa marcowe o mniejszej ilosci monachijskiego mają barwę 6-7SRM.

Czy ta formuła jest poprawna??

 

Ten kalkulator http://www.brewersfriend.com/srm-calculator/ podaje wyniki zgodne z moimi wynikami empirycznymi.

Edytowane przez yapko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie kalkulatora barwy brzeczki:

 

1. Z zasypu 5kg słodu jasnego 5EBC + 0.4kg crystal 200EBC na 20L wychodzi mi SRM=2 a moje osobiste doświadczenie to SRM 8-12.

2. Zasyp 4kg x 5EBC + 1kg x 25EBC monach. II + 0.3kg x 80EBC caramunich wychodzi SRM=1 czyli kolor ryżowego lagera a przecież piwa marcowe o mniejszej ilosci monachijskiego mają barwę 6-7SRM.

Czy ta formuła jest poprawna??

 

Ten kalkulator http://www.brewersfriend.com/srm-calculator/ podaje wyniki zgodne z moimi wynikami empirycznymi.

się sprawdzi w wolnej chwili dlaczego tak jest - jak wspomniałem na początku nie jestem autorem tych formuł więc nie gwarantuję wyników. być może są różne formuły używane do tego samego, jedne są lepsze od drugich - po to tez jest forum by mozna było ocenić ich przydatność :beer:

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Znudziło mi się szukać róznych kalkulatorów w necie więc postanowiłem to co znalazłem i uważałem za użyteczne przetrzymać w jednym miejscu - sporządziłem jeden plik .xls, w którym mozna znaleźć rózne fajne rzeczy :D. Dodatkowo może sie przydać tym co nie korzystają z netu :rolleyes:

toolkit zawiera niektóre opisy w języku angielskim (z braku czasu) ale większość jest przystosowana dla przeciętnego piwowara. aby zacząć używać potrzebne są niektóre dane (jak blg, temp, kg zasypu) czyli coś co każdy zna i ma. dodatkowo należy mieć ustawienia regionalne na English (United States) - przy pozostałych tak naprawdę nie testowałem więc może zadziałać. podobnie w przypadku korzystania z systemów innych niż MS.

W paru przypadkach nie wiem kto jest autorem kalkulatora więc prosze o update.

Jeśli ktoś uzna, że warto dodać coś nowego niech również da znać.

Hasło do edycji jest ustawione, dla sprytnych będzie łatwe :)

Acha, plik znajduje się tu: http://www.piwo.org/...olkit_ver_1.xls

:cool:

Czy będzie można pobrać ten plik z jakiejś nowej lokalizacji? Bo ten nie wchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy będzie można pobrać ten plik z jakiejś nowej lokalizacji? Bo ten nie wchodzi.

 

Afgan, przed chwilką pobrałem z http://amapea.pl/toolkit_ver_1_1.xls

amap podał tę lokajkę w poście #25

Edytowane przez gottri
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa wersja tymczasowo do pobrania: http://amapea.pl/toolkit_ver_1_2.xls

Dodałem 'Uproszczony schemat produkcji piwa' oraz 'Parametry działania enzymów' w zasadzie dla początkująch piwowarów, ale i starszym sie przyda ;)

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

W nowej wersji dodałem Zymofermy - nie mam niestety zbyt wiele doświadczenia z tymi drożdżami więc jeśli ktoś byłby chetny do opracowania charakteru poszczególnych szczepów byłbym wdzięczny (opracowania PL lub EN). Dodatkowo przydałoby sie dodać do jakich stylów mozna je stosować....

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Robisz kawał dobrej roboty! :okey: Tyle informacji zebranych w jednym miejscu, ładnie i przejrzyście przedstawionych wymaga słów uznania. Oczywiście kolejny plusik dla Ciebie :) Wpisujesz się w pełni w dewizę piwo.org "zrobiłeś coś fajnego to się podziel, a inni będą mieli prościej" W czasach gdzie wszyscy są nastawieni tylko na branie, nasze forum to jedna z ostatnich perełek normalnych ludzkich zachowań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Chyb 3.0 ale nie jestem pewny bo mam nakładkę firmową...

 

Ok zainstalowalem najnowsza dostepna wersje. Toolkit sie otwiera natomiast niemozliwe jest korzystanie z kalkulatorow.

Proba zmiany jakiejkolwiek wartosci konczy sie komunikatem : "Dokument otwarty w trybie tylko do odczytu."

 

Edit:

 

Po zapisaniu jako ODS wszystko dziala ok. Dzieki Jejski!

Edytowane przez JakubS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.