Skocz do zawartości

Toolkit piwowara


amap

Rekomendowane odpowiedzi

O wielkie dzięki, od rana wypróbowuje różne programy, kalkulatory, pootwierane milion okienek tak, że już nie pamiętam gdzie i co miałem aż tu takie "cudo" - wszystko w jednym miejscu!!! +

edit: chciałem dać + ale chyba masz wyłączoną reputację. Tak czy tak dobra robota!

Edytowane przez Pastaga
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła robota. :D:beer:

 

Arkusz do wyliczania IBU kiedyś mi się udało zrobić. Oryginał jest dziale do pobrania pod hasłem Porównanie wyliczenia IBU - jest tam również porównanie metod Ragera i Tinsetha oraz porównanie z kalkulatorem, które to arkusze już też masz u siebie. :) Wydaje mi się, że to ostatnie (porównanie z kalkulatorem) nie jest potrzebne w tym toolkicie - w moim arkuszu pojawiło się żeby wyłowić ew. błędy w wyliczeniu IBU.

 

A jeśli chodzi o to co by tu jeszcze, i z czego często korzystam, to przydałoby się:

- proste przeliczniki w obie strony: lb/g, oz/g, gal/l, °C/°F

- przeliczenie ilości brzeczki o danym blg na brzeczkę o innej gęstości (odparowanie lub dodanie wody).

Z bardziej zaawansowanych rzeczy mam jeszcze wyliczenie koloru brzeczki na podstawie koloru słodów, gęstości i ilości brzeczki, ale to już większa zabawa, bo trzeba by każdorazowo uzupełniać kolory słodów, lub też mieć bazę wszystkich słodów i wybierać z listy...

 

Edit: Widzę, że °C/°F jest w Twoim arkuszu. :)

 

Edit2: w "piwo - kalorie" i w "Piwo - ABV kalkulator" jest OG, FG i ABV ale liczone metodami i wychodzą inne wyniki. Można by się zdecydować na którąś? :) Wydaje mi się, że jeśli chodzi o % alk to (OG - FG) / 0.75 jest dokładniejszy.

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezła robota. :):beer:

A jeśli chodzi o to co by tu jeszcze, i z czego często korzystam, to przydałoby się:

- proste przeliczniki w obie strony: lb/g, oz/g, gal/l, °C/°F

- przeliczenie ilości brzeczki o danym blg na brzeczkę o innej gęstości (odparowanie lub dodanie wody).

Z bardziej zaawansowanych rzeczy mam jeszcze wyliczenie koloru brzeczki na podstawie koloru słodów, gęstości i ilości brzeczki, ale to już większa zabawa, bo trzeba by każdorazowo uzupełniać kolory słodów, lub też mieć bazę wszystkich słodów i wybierać z listy...

 

Edit: Widzę, że °C/°F jest w Twoim arkuszu. :)

 

Edit2: w "piwo - kalorie" i w "Piwo - ABV kalkulator" jest OG, FG i ABV ale liczone metodami i wychodzą inne wyniki. Można by się zdecydować na którąś? :) Wydaje mi się, że jeśli chodzi o % alk to (OG - FG) / 0.75 jest dokładniejszy.

oz/g też jest, dodam lb/g i gal/l, c/f juz znalazłeś :)

wyliczenie koloru brzeczki da sie zrobić - wkrótce update

jeśli chodzi o % to faktycznie jest róznica, której nie zauważyłem ale tez nie ja jestem autorem formuł :) - postaram się ujednolicić, chyba że hagar przekona mnie do swoich obliczeń :)

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik dodany, można pobierać już z tej lokalizacji.

http://www.piwo.org/download/2011/toolkit_ver_1.xls

dzięki elroy, szybki jesteś :beer: ale ja bym jeszcze poczekał na kolejna wersję...:rolleyes:

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plik dodany' date=' można pobierać już z tej lokalizacji.

http://www.piwo.org/download/2011/toolkit_ver_1.xls[/quote']

dzięki elroy, szybki jesteś :beer: ale ja bym jeszcze poczekał na kolejna wersję...:rolleyes:

:D

To się uaktualni :) Arkusz super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładka zawiera dwie częsci - w pierwszej pokazane jest zestawienie nagazowania piwa przy różnych temperaturach i cisnieniu oraz typowe nagazowanie różnych stylów a w drugiej częsci są trzy tabelki pokazujące ile potrzeba glukozy/sacharozy do nagazowania 19l kega

:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w pierwszej pokazane jest zestawienie nagazowania piwa przy różnych temperaturach i cisnieniu (...)

No właśnie tego za chiny nie potrafię skumać. Co wynika z czego? Jakie są dane wejściowe a jakie wyjściowe? W górnym wierszu możliwe jest nagazowanie tylko do 2,1v/v.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w drugiej częsci są trzy tabelki pokazujące ile potrzeba glukozy/sacharozy do nagazowania 19l kega

:P

Skąd wziąłeś te tabelki?. Wartości podane w nich jakoś nijak się mają z tym ile ja sypię cukru do kegów, przeważnie 30-80g cukru w zależności od stylu.

 

edit

 

w pierwszej pokazane jest zestawienie nagazowania piwa przy różnych temperaturach i cisnieniu (...)

No właśnie tego za chiny nie potrafię skumać. Co wynika z czego? Jakie są dane wejściowe a jakie wyjściowe? W górnym wierszu możliwe jest nagazowanie tylko do 2' date='1v/v.[/quote']

W górnym wierszu masz podane ciśnienie w barach pod jakie musisz podłączyć kega aby uzyskac odpowiednie nagazowanie w określonej temp.

Edytowane przez mateos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W górnym wierszu masz podane ciśnienie w barach pod jakie musisz podłączyć kega aby uzyskac odpowiednie nagazowanie w określonej temp.

Aha, to o kegi chodzi, ja myślałem cały czas że o butelki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd wziąłeś te tabelki?. Wartości podane w nich jakoś nijak się mają z tym ile ja sypię cukru do kegów, przeważnie 30-80g cukru w zależności od stylu.

http://byo.com/resources/carbonation - może tam mają inną zawartość cukru w cukrze ?:rolleyes:

:P

W górnym wierszu masz podane ciśnienie w barach pod jakie musisz podłączyć kega aby uzyskac odpowiednie nagazowanie w określonej temp.

tak jest ale w tym przypadku mam wątpliwości dotyczące konwersji z PSI na bar-y i wg. mnie powinny być troszkę inne (rożnice po zaokrągleniu) - poprawię w nowej wersji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem dla nagazowania 2,52 vol dla temp. 5°C i wyszło mi ciśnienie 13 psi = 0.8963 bar, więc błąd jest bardzo mały. Jak byłyby zmieszczone jeszcze kalkulatory: Mr.Malty's Pitching Rate Calculator, Liquor Treatment Calculator i Beer Recipe Calculator to arkusz będzie full wypas :P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kalkulatora przepisów - być może zostanie dołączony do nowego piworga - zobacz ten wątek: http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?id=6397&p=1

jeśli chodzi o wodę to chyba da się zrobić, natomiast z drożdżami poszukam....

:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrze i patrzę i nie mogę załapać tego co jest w zakładce "Warzelnia - korekcja areometru" . Nie pasuje mi to jako współczynniki na dodawanie / odejmowanie do tego co odczytałem. Nie pasuje jako odczyt rzeczywisty bo jak ta sama brzeczka możne być gęstsza w wyższej temp niż w niższej. Możecie mi to objaśnić, proszę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda może, fizyki nie zmienisz, dodatkowo:

Woda, jako jedna z niewielu substancji, nie zwiększa swojej objętości monotonicznie z temperaturą w całym przedziale temperatur od 0 do 100 °C. (...). Poniżej +3,98 °C objętość zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury, co wśród ogółu substancji chemicznych jest anomalią (patrz: anomalna rozszerzalność wody). Anomalia spowodowana jest specyficznym kształtem cząsteczki wody oraz istnieniem silnych wiązań wodorowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innymi słowy, woda w temperaturze 4°C ma największą gęstość i tym samym najmniejszą objętość.

 

Poza tematem dodam, że dzięki takim właściwościom wody możliwe jest utrzymanie życia w jeziorach podczas zimy. W naturalnych zbiornikach woda ochładza się od powierzchni i gdy osiągnie 4 C zaczyna opadać na dno ponieważ ma większą gęstość. Przy dalszym obniżaniu temp. "lżejsza" woda o mniejszej gęstości "wypływa" na powierzchnię. Po przekroczeniu 0C woda na powierzchni zaczyna zamarzać a lód który ma jeszcze mniejszą gęstośc niż woda utrzymuje się na powierzchni. Pod lodem przy dnie woda ma stałą temperaturę ok. 4 C zapewniając rybom warunki do przeżycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 1.1 jest dostępna - elroy, proszę o aktualizację z http://amapea.pl/toolkit_ver_1_1.xls

Jakie zmiany? ujednoliciłem sposób obliczania %, dodałem przeliczanie jednostek wagowych i objętościowych oraz przeliczanie ilości słodu, ekstraktów płynnych, suchych itp itd. poza tym dodany jest kalkulator długosci węża piwnego a także obliczanie koloru piwa i brzeczki na podstawie barwy słodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.