Skocz do zawartości

Witam serdecznie kolejny Krakus chce dołączyć do was :)


LordMaska

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na imię Mateusz jestem z Krakowa, postanowiłem rozpocząć moją przygodę z piwowarstwem domowym. Jestem już jakiś czas na owym forum przeczytałem setki postów i dorosłem do decyzji aby zacząć zacierać. Aktualnie zrobiłem już 3 warki z puchy i muszę powiedzieć że jako "piwo" nie bardzo spełniają moje oczekiwania spodziewałem się lepszego: były to puchy 2x English Bitter coopers oraz Irish Stout na cukrze kandyzowanym własnoręcznie w różnych temperaturach i muszę powiedzieć że trochę gorzkawe w smaku, kolegą smakuje nawet zamieniają za sklepowe ja jednak potrzebuje czegoś więcej.

 

Składniki na pierwsze 2 warki przyjdą mi w tym tygodniu chce uwarzyć piwo Grodziskie oraz Pale Ale z przepisu który mam w książce zakupionej w Browamator.pl "Znakomite Piwa - Sprawdzone Receptury" Praca Zbiorowa.

 

- Mam pytanie odnośnie użycia drożdży otóż w tej książce są podane drożdże płynne; Grodziskie ( Wyeast 1007 ) chce użyć suchych US-05 oraz Pale Ale ( Wyeast 1028 ) planuje użyć S-04. Jako że piwo Pale Ale będę robił zaraz po skończeniu burzliwej Grodziskiego pomyślałem że mogę użyć gęstwy do fermentacji Pale Ale i zostawić sobie w ten sposób saszetkę S-04 do kolejnego piwka jak myślicie ?

 

- Czy dobrym pomysłem będzie użycie powiedzmy 5g mchu irlandzkiego który posiadam pod koniec gotowania dla piwa Grodziskiego w celu sklarowania zamiast żelatyny ( 4g ) która jest podana w przepisie jako środek klarujący przed butelkowaniem?

 

- Czy te 120 g glukozy która jest podana w dwóch recepturach do refermentacji nagazuje piwo mniej więcej w takim stopniu jak kupne czy może trochę słabiej bo ja preferuje nawet troszkę bardziej nagazowane niż kupne :beer:

 

- Mam też pytanie odnośnie dodawania glukozy w przepisie jest żeby ją rozpuścić w 1/2 szklanki wody i dodać przed butelkowaniem powiedzcie mi jak mam to zrobić mając piwo na fermentacji cichej przelewać znowu do osobnego pojemnika z glukozą czy do butelek, w których piwo zaczyna gwałtownie się pienić po dodaniu cukru lub glukozy? jest to o tyle metoda uporczywa ponieważ trzeba szybko zakapslować a nie zawsze się to udaje :)

 

Zdaje sobie sprawę że na te ostatnie pytania odnośnie glukozy można znaleźć na forum nawet je czytałem jednak nie odpowiedziałem sobie jednoznacznie która z metod jest naj mniej "upierdliwa" i czasochłonna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nowego piwowara. A co do pytań:

 

Ad 1. Do Grodziskiego użył bym z suchych raczej S-33. Do Pale Ale S-04 będą ok, w sumie US-05 też. Jak bardzo chcesz zaoszczędzić te parę złotych na paczce drożdży to możesz spróbować co wyjdzie, twój browar więc możesz warzyć co ci wyobraźnia przyniesie :beer:

Ad 2. Grodziskiego bym nie klarował specjalnie, mech zachowaj do Pale Ale tam będzie bardziej na miejscu.

Ad 3. http://www.piwo.org/download/refermv2.zip <- Tu masz kalkulator liczący ile cukru dodać do refermentacji, bardzo przydatne narzędzie. Grodziskie bym nagazował mocno, w końcu ma to być piwny szampan :)

Ad 4. Najprościej rozpuścić odważoną wcześniej ilość w 0,5-1 l wody, zagotować i wlać do fermentora z kranikiem z którego będzie prowadzony rozlew przed przelaniem tam piwa, polecam też rurkę z zaworkiem, ułatwia życie.

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze do was jedno pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi;

- Planuje gotować brzeczkę w kociołku lidlowskim z umieszczonym filtrem z oplotu ponieważ nie chce używać siateczek tylko wsypywać chmiel bezpośrednio do brzeczki czy będzie to miało jakiś negatywny wpływ na smak gotowego piwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze do was jedno pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi;

- Planuje gotować brzeczkę w kociołku lidlowskim z umieszczonym filtrem z oplotu ponieważ nie chce używać siateczek tylko wsypywać chmiel bezpośrednio do brzeczki czy będzie to miało jakiś negatywny wpływ na smak gotowego piwa ?

Nie.

 

P.S Witam :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze do was jedno pytanie na które nie znalazłem odpowiedzi;

- Planuje gotować brzeczkę w kociołku lidlowskim z umieszczonym filtrem z oplotu ponieważ nie chce używać siateczek tylko wsypywać chmiel bezpośrednio do brzeczki czy będzie to miało jakiś negatywny wpływ na smak gotowego piwa ?

Jeśli masz filtrator nie powinno być problemu. Kwestia jak się spisuje wężyk od kibla po 60 min. gotowania, nie mam pojęcia czy nie uwalnia szkodliwych związków do brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze robiąc sprzęt nie wziąłem tego pod uwagę że będę zmuszony gotować brzeczkę z wężem od kibla :beer: chyba jednak odbiegnę od tego rozwiązania, po gotowaniu i schłodzeniu przeleje brzeczkę do fermentatora przez sitko albo pieluchę wygotowaną bo grzebać i zakręcać filtr z oplotu w schłodzonej brzeczce nie jest dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.