Skocz do zawartości

Rurka miedziana miękka do chłodnicy


Usiu

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie temperatura wejściowa jest w okolicach 15 stopni, przepływ mam minimalny z prostego powodu - wąż nie szczelni na wejściu do chłodnicy i przy maksymalnym otwarciu wody pewnie by spadł. Przepływ średni mam pewnie ze 2l/min, początkowo 3l/min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica spora dla takiej samej rurki.

Sama średnica rurki to jeden z wielu czynników wpływających na szybkość chłodzenia. Ważny jest także materiał, grubość ścianki, szybkość przepływu wody, temperatura wody chłodzącej, długość chłodnicy, mieszanie podczas chłodzenia i pewnie jeszcze kilka innych czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj sprawdziłem - temp. wody 12-13°C aczkolwiek pomiar z wodomierza robiłem ponad miesiąc temu więc mogło być inaczej (czyt. więcej). Ale tak jak pisze olo333, jest zbyt wiele czynników żeby bezpośrednio to porównać.

 

Reasumując:

- długość chłodnicy 8m (+5-6m wężyk), średnica fi8

- maksymalny przepływ

- nie mieszałem chłodnicą

- temperatura wody 12-14°C

- izolacja termo na kociołku (być może to ma niewielki wpływ, kociołek sam w sobie nie wychładza brzeczki dzięki izolacji)

 

- brzeczka 20-22l

- czas chłodzenia 30-35min

- temperatura osiągnięta 18°C

- zużycie 0,210m3

 

Zużycie na pewno może być mniejsze poprzez regulację przepływu, zwłaszcza kiedy temperatura brzeczki spadnie poniżej 40°C - na wylocie leci wtedy praktycznie zimna woda, mieszanie też skróci czas chłodzenia, ja tego nie robiłem, właśnie po to żeby zmierzyć jakie wychodzi zużycie na "ustawieniach domyślnych" ;)

 

EDIT:

Jeszcze jedna sprawa, wcześniej chłodziłem do 20°C, te dodatkowe 2°C to ponad 5-7min dodatkowego chłodzenia czyli licząc na oko 30-40 litrów mniej, także w przedziale 18-24°C każdy stopień mniej ma bardzo duże znaczenie dla zużycia.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reasumując:

- długość chłodnicy 8m (+5-6m wężyk), średnica fi8

 

 

Gdzie kupiłeś wężyk? Wężyk fi8 czy większy? Jak połączyłeś wężyk z chłodnicą (jakiś zacisk?) i jak z kranem?

 

Wrzuć jakieś fotki jak masz :)

Edytowane przez Acid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupiłeś wężyk? Wężyk fi8 czy większy? Jak połączyłeś wężyk z chłodnicą (jakiś zacisk?) i jak z kranem?

 

Wrzuć jakieś fotki jak masz :)

 

Wężyk kupiłem w lokalnym sklepie ogrodniczym, większy tak, że nachodzi na rurkę, wężyk z rurką zaciśnięty zaciskiem, czasem jakaś kropelka poleci ale końcówkę chłodnicy mam zagiętą w dół także owa kropelka leci po wężyku na podłogę a nie do garnka.

 

Wężyk do kranu w garażu tak:

 

post-3232-0-10361900-1327928782_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 4 miesiące temu...

Witam. Najlepsza bylaby rurka fi 15,18.a moze 22 oczywiscie miedziana miekka czasami uda sie kupic ja na metry, w normalnym sklepie a nie w markecie. (Tam tez dostaniecie namiary na hydraulika) Kazdy jeden hydraulik wlutuje wam przejsciowke na gwint jaki potrzebujecie. I najwazniejsze ograniczyc przeplyw wody przez wezownice ktora przy miekkiej rurce nawiniecie na byle czym o jakiej srednicy (ksztalcie) bedziecie chcieli. quhcik p.s nie sadze aby ktos na wejsciu za wodomierzem mial w kranie wode o wiekszej temp. jak 10-12 st.c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Tzn. Będzie większa wydajność ??

A, na jakiej średnicy najlepiej nawinąć żeby było uniwersalnie. Narazie chodzone będzie 30 L, może później więcej

Na razie będę warzył w lidlowskim kociołku

Edytowane przez burczas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.