Skocz do zawartości

Rurka miedziana miękka do chłodnicy


Usiu

Rekomendowane odpowiedzi

hm, no właśnie cały czas mam dylemat z czego robić chłodnicę, póki co jadę na gotowcu z BA pożyczonym od kolegi, ale wypadałoby wreszcie oddać :beer:

 

- rurka Cu fi8 "gazowa" - dostepna po 9 zł z metra tuż obok w warsztacie samochodowym ale: a) jakoś nie spotkałem do niej końcówek do wlutowania które pozwoliłyby przejść na jakiś rozsądny gwint np 1/2 b) powierzchnia wymiany ciepła dość mała więc żeby się nie okazało że trzeba kupić 3 razy więcej tej rurki niż jakiejś innej...

 

- rurki Cu fi 12 lub 15 - tu przynajmniej łatwo o wszelkie kolanka, czy wyjścia na gwint, no tyle że cena wyższa ale...

 

- w podobnych cenach są rurki karbowane które mają o wiele większą płaszczyznę wymiany ciepła ich gięcie to żaden problem ale tu z kolei trochę się obawiam o to żeby konstrukcja chłodnicy była dość sztywna i nie sprężynowała za bardzo. A jeśli już rurka karbowana to czy wystarczy fi 8 (15zł) czy może brać fi 12 (19zł)?

 

byłbym wielce zobowiązany gdyby ktoś pomógł rozstrzygnąć ten dylemat

 

i jeszcze: biorąc za punkt wyjścia chłodnicę skręconą np z 5mb Cu fi 12 ile trzebaby kupić tej gazowej fi8 albo karbowanej fi8 i fi12 żeby osiągnąć taką samą wydajność chłodzenia (zakładam że powierzchnia wymiany ciepła ma tu zasadnicze znaczenie ale w sumie to więcej wiem o poezji późnego baroku niż o prawidłach fizyki)

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w jaki sposób połączyć rurkę fi8/10 z kranem, są jakieś przejściówki albo gumowe rozszerzalne rurki?

A ja to zrobiłem metodą "na lenia" kupiłem wężyk gumowy o średnicy która pozwala nałożyć go na miedzianą rurkę i zacisnąłem zwykłą opaską zaciskową. Z drugiej strony rurki zastosowałem końcówkę (również zaciśniętą opaską) którą przykręcam do zaworu pralkowego (przy kranie).

 

Końcówka

big_012-ZW-69.jpg

 

Zawór grzybkowy do pralki

zawor-grzybkowy-odcinajacy-do-pralki-z-przedluzka-baterii_0_b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, no właśnie cały czas mam dylemat z czego robić chłodnicę, póki co jadę na gotowcu z BA pożyczonym od kolegi, ale wypadałoby wreszcie oddać :beer:

 

- rurka Cu fi8 "gazowa" - dostepna po 9 zł z metra tuż obok w warsztacie samochodowym ale: a) jakoś nie spotkałem do niej końcówek do wlutowania które pozwoliłyby przejść na jakiś rozsądny gwint np 1/2 b) powierzchnia wymiany ciepła dość mała więc żeby się nie okazało że trzeba kupić 3 razy więcej tej rurki niż jakiejś innej...

 

- rurki Cu fi 12 lub 15 - tu przynajmniej łatwo o wszelkie kolanka, czy wyjścia na gwint, no tyle że cena wyższa ale...

 

- w podobnych cenach są rurki karbowane które mają o wiele większą płaszczyznę wymiany ciepła ich gięcie to żaden problem ale tu z kolei trochę się obawiam o to żeby konstrukcja chłodnicy była dość sztywna i nie sprężynowała za bardzo. A jeśli już rurka karbowana to czy wystarczy fi 8 (15zł) czy może brać fi 12 (19zł)?

 

byłbym wielce zobowiązany gdyby ktoś pomógł rozstrzygnąć ten dylemat

 

i jeszcze: biorąc za punkt wyjścia chłodnicę skręconą np z 5mb Cu fi 12 ile trzebaby kupić tej gazowej fi8 albo karbowanej fi8 i fi12 żeby osiągnąć taką samą wydajność chłodzenia (zakładam że powierzchnia wymiany ciepła ma tu zasadnicze znaczenie ale w sumie to więcej wiem o poezji późnego baroku niż o prawidłach fizyki)

 

przem

Jak chcesz sztywną konstrukcje z rurki karbowanej to:

1. przygotowujesz grubszy drut miedziany lub nierdzewny i skręcasz nim zwoje chłodnicy, drut ładnie się chowa w środku karbów.

2. trochę gorsze rozwiązanie ze względu na karbowanie rurki, potrzebujesz 3 płaskowniki w których wiercisz dziury w ilości równej liczbie zwojów i o średnicy takiej jak średnica rurki.

Edytowane przez mateos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, no właśnie cały czas mam dylemat z czego robić chłodnicę, póki co jadę na gotowcu z BA pożyczonym od kolegi, ale wypadałoby wreszcie oddać :P

 

- rurka Cu fi8 "gazowa" - dostepna po 9 zł z metra tuż obok w warsztacie samochodowym ale: a) jakoś nie spotkałem do niej końcówek do wlutowania które pozwoliłyby przejść na jakiś rozsądny gwint np 1/2 b) powierzchnia wymiany ciepła dość mała więc żeby się nie okazało że trzeba kupić 3 razy więcej tej rurki niż jakiejś innej...

 

- rurki Cu fi 12 lub 15 - tu przynajmniej łatwo o wszelkie kolanka, czy wyjścia na gwint, no tyle że cena wyższa ale...

 

- w podobnych cenach są rurki karbowane które mają o wiele większą płaszczyznę wymiany ciepła ich gięcie to żaden problem ale tu z kolei trochę się obawiam o to żeby konstrukcja chłodnicy była dość sztywna i nie sprężynowała za bardzo. A jeśli już rurka karbowana to czy wystarczy fi 8 (15zł) czy może brać fi 12 (19zł)?

 

byłbym wielce zobowiązany gdyby ktoś pomógł rozstrzygnąć ten dylemat

 

i jeszcze: biorąc za punkt wyjścia chłodnicę skręconą np z 5mb Cu fi 12 ile trzebaby kupić tej gazowej fi8 albo karbowanej fi8 i fi12 żeby osiągnąć taką samą wydajność chłodzenia (zakładam że powierzchnia wymiany ciepła ma tu zasadnicze znaczenie ale w sumie to więcej wiem o poezji późnego baroku niż o prawidłach fizyki)

 

przem

Przem, nie kombinuj, kup fi 10mm, ze 6 lub 8 metrów. Na końcach żadnych końcówek do lutowania. Waż elastyczny naciągniety na miedź, opaska zaciskowa, podłączenie do kranu i już chłodzisz. po 11pln za 1 mb!!! Ja mam fi 15mm, 3m (została z remontu c.o.) i daje radę bez problemu.

 

http://allegro.pl/rura-miedziana-miekka-hutmen-fi-10x1mm-promocja-i1948572548.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Ostatnio mierzyłem z odczytu wodomierza, wyszło dokładnie 0,210m3 ;) Chłodnica z rurek fi8, 8m, czas chłodzenia około 30-35min, do 18°C.

 

1m3 kosztuje u mnie 4,6 zł brutto (woda+ścieki) czyli koszt chłodzenia wynosi poniżej 1 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Cię to pocieszy Tarnowskie Góry ok. 13,50 :monster:

No to dużej różnicy nie ma, jak patrzałem ostatnio na rachunek jest dokładnie 13,18 zł/m3 + coś tam opłat abonamentowych :ble:

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak wracając do tematu rury do chłodnicy ;) Znalazłem przypadkiem stronkę sklepu, do tego jakieś 15 min z buta ode mnie, z rurka w bardzo atrakcyjnej cenie. http://www.interneto...szt-p-1638.html zastanawia mnie tylko co jest z nią nie tak, że jest taka tania i czy nie wypadną mi od piwa chłodzonego nią zęby :D

 

PS

Coś mi się popieprzyło i popełniłem posta pod postem zamiast edytować poprzedni :roll: ... proszę o wybaczenie i nie topienie w kwasiżurach ;)

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

edit: nie wiem co się dzieje ale coś dubluje mi posty..no chyba, że to ze mną coś nie tak :) - Jak można to prosił bym o wywalenie tego.

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie odebrałem 8m rurki miedzianej miękkiej fi8 (http://autogaz-marke...dziana-fi8.html), teraz tylko jakieś wężyki muszę skombinować do podłączenia do kranu :)

Bardzo proszę Kolegę o zmierzenie, w miarę możliwości, późniejszego zużycia wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mierzyłem z odczytu wodomierza, wyszło dokładnie 0,210m3 ;) Chłodnica z rurek fi8, 8m, czas chłodzenia około 30-35min, do 18°C.

 

1m3 kosztuje u mnie 4,6 zł brutto (woda+ścieki) czyli koszt chłodzenia wynosi poniżej 1 zł.

Witam ja mam chłodnicę z takiej rurki. Do schłodzenia do 18 - 25 stopni zużywam ok 30 -40 litrów wody. Warki ok 25 litrów.

Różnica spora dla takiej samej rurki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam chłodnicę z takiej rurki. Do schłodzenia do 18 - 25 stopni zużywam ok 30 -40 litrów wody. Warki ok 25 litrów.

No to chyba kolega suchym lodem chłodzi. Bo jakoś u mnie przy chłodnicy z BA, też ok 8m rurki KO nie ma szansy aby zejść do 20st poniżej 150l wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem celowo 18-25 stopni bo zazwyczaj schładzam w okolicę 22 -24 stopni. Raz schłodziłem w okolice 18 ale z pewnych przyczyn trwało to długo, bardzo mały strumień wody, często mieszane moja chłodnica ma jakieś 12m. wody zeszło trochę mniej niż 1,5 wiadra do fermentacji. Ale faktycznie chłodzenie poniżej 20 stopni trwa bardzo długo dlatego kończę wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.