Skocz do zawartości

Rurka miedziana miękka do chłodnicy


Usiu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ktoś wie gdzie w Trójmieście można dostać rurkę miedzianą miekką sprzedawaną na metry, potrzebuję takiej do zrobienia sobie chłodnicy. Niestety w marketach budowlanych typu Castorama, Praktiker, Obi czy Leroy Merlin znalazłem tylko rurkę twardą w dodatku o dużej średnicy. Ktoś poratuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, czy ktoś wie gdzie w Trójmieście można dostać rurkę miedzianą miekką sprzedawaną na metry, potrzebuję takiej do zrobienia sobie chłodnicy. Niestety w marketach budowlanych typu Castorama, Praktiker, Obi czy Leroy Merlin znalazłem tylko rurkę twardą w dodatku o dużej średnicy. Ktoś poratuje?

co prawda nie Trójmiasto, wręcz przeciwnie, południe Polski, niemniej realizują sprzedaż wysyłkową http://www.przewody-hamulcowe.pl/5-rurka-miedziana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączając się do tematu... to ile potrzeba metrów takiej rurki na chłodnicę obsługującą warki 20-30 litrowe warzone w 40l garze? Jaka średnica najlepiej się sprawdzi?

na chłodnicę do fermentora poszło 10m fi10mm

na garnek z racji że jest szerszy proporcjonalnie więcej, pamiętaj tylko że musisz mieć zapas na wejście i wyjście rurki z garnka na sensowną odległość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam' date=' czy ktoś wie gdzie w Trójmieście można dostać rurkę miedzianą miekką sprzedawaną na metry, potrzebuję takiej do zrobienia sobie chłodnicy. Niestety w marketach budowlanych typu Castorama, Praktiker, Obi czy Leroy Merlin znalazłem tylko rurkę twardą w dodatku o dużej średnicy. Ktoś poratuje?[/quote']

co prawda nie Trójmiasto, wręcz przeciwnie, południe Polski, niemniej realizują sprzedaż wysyłkową http://www.przewody-hamulcowe.pl/5-rurka-miedziana

Dzięki za link, ale 15zł za mb fi8 trochę odstrasza, no chyba, że miedź tak skoczyła w górę :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam' date=' czy ktoś wie gdzie w Trójmieście można dostać rurkę miedzianą miekką sprzedawaną na metry' date=' potrzebuję takiej do zrobienia sobie chłodnicy. Niestety w marketach budowlanych typu Castorama, Praktiker, Obi czy Leroy Merlin znalazłem tylko rurkę twardą w dodatku o dużej średnicy. Ktoś poratuje?[/quote'']

co prawda nie Trójmiasto, wręcz przeciwnie, południe Polski, niemniej realizują sprzedaż wysyłkową http://www.przewody-hamulcowe.pl/5-rurka-miedziana

Dzięki za link, ale 15zł za mb fi8 trochę odstrasza, no chyba, że miedź tak skoczyła w górę :lol:

Tak, poszła i to bardzo ja dawałem ponad 2 lata temu za 8mm 11zł, a i tak wtedy przepłaciłem o 1-2zł

 

Optymalnie to 10m fi8mm, przy 50l jest wyczuwalny lekki DMS w gotowym piwie, ale 30l brak :lol:

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowałem ostatnio rurkę 6mm w izolacji: http://allegro.pl/rurka-miedziana-miedz-fi-6-mm-bardzo-plastyczna-i1946236218.html

Izolację bardzo łatwo się ściąga, wystarczy naciąć tylko a potem to już "sama" schodzi.

Rurka jest bardzo plastyczna, można giąć ją w rękach.

Moja chłodnica zwinięta jest z 13m, warkę 20l schłodziła do 20°C w około 25min. Nie wiem tylko jakie jest dokładnie zużycie wody bo nie miałem jak zmierzyć (gorąca woda szła prosto w kanał).

 

Ten sprzedający ma też i 8mm http://allegro.pl/rurka-miedziana-miedz-fi-8-mm-bardzo-plastyczna-i1949122773.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączając się do tematu... to ile potrzeba metrów takiej rurki na chłodnicę obsługującą warki 20-30 litrowe warzone w 40l garze? Jaka średnica najlepiej się sprawdzi?

Ja mam z rurki z castoramy fi 15mm. Rura z miedzi twardej, ale zrobiłem prosty zabieg zmiękczajacy. Podgrzałem palnikiem do czerwoności i następnie gwałtownie schłodziłem. Miękka jak plastelina. Mam 3 metrową. Zupełnie wystarcza. Schładza do ok25°C w ok 35min

 

A co do cen, tu masz fi10mm za 11pln/1mb. Juz taniej sie nie da. Sprzedają na metry

http://allegro.pl/rura-miedziana-miekka-hutmen-fi-10x1mm-promocja-i1948572548.html

Edytowane przez Lukas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołączając się do tematu... to ile potrzeba metrów takiej rurki na chłodnicę obsługującą warki 20-30 litrowe warzone w 40l garze? Jaka średnica najlepiej się sprawdzi?

Ja mam z rurki z castoramy fi 15mm. Rura z miedzi twardej' date=' ale zrobiłem prosty zabieg zmiękczajacy. Podgrzałem palnikiem do czerwoności i następnie gwałtownie schłodziłem. Miękka jak plastelina. Mam 3 metrową. Zupełnie wystarcza. Schładza do ok25°C w ok 35min

 

A co do cen, tu masz fi10mm za 11pln/1mb. Juz taniej sie nie da. Sprzedają na metry

http://allegro.pl/rura-miedziana-miekka-hutmen-fi-10x1mm-promocja-i1948572548.html[/quote']

Cena rewelacyjna nie ma co się zastanawiać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja chłodnica zwinięta jest z 13m, warkę 20l schłodziła do 20°C w około 25min. Nie wiem tylko jakie jest dokładnie zużycie wody bo nie miałem jak zmierzyć (gorąca woda szła prosto w kanał).

Największa efektywność chłodzenia jest wbrew pozorom nie wtedy gdy woda wylatuje z chłodnicy GORĄCA ale gdy leci ZIMNA. Różnica temperatur brzeczka - ścianki chłodnicy musi być możliwie największa. Skraca to znacznie czas chłodzenia. Okupione jest to wiekszym zużyciem wody, ale coś za coś :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największa efektywność chłodzenia jest wbrew pozorom nie wtedy gdy woda wylatuje z chłodnicy GORĄCA ale gdy leci ZIMNA. Różnica temperatur brzeczka - ścianki chłodnicy musi być możliwie największa. Skraca to znacznie czas chłodzenia. Okupione jest to wiekszym zużyciem wody, ale coś za coś :rolleyes:

Można to interpretować inaczej:

 

Największa efektywność chłodzenia jest wbrew pozorom nie wtedy gdy woda wylatuje z chłodnicy ZIMNA ale gdy leci GORĄCA. Różnica temperatur brzeczka - ścianki chłodnicy musi być możliwie najmniejsza. Skraca to znacznie zużycie wody. Okupione jest to większym czasem chłodzenia, ale coś za coś :rolleyes:

Edytowane przez korko_czong
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Największa sprawność chłodzenia jest wbrew pozorom nie wtedy gdy woda wylatuje z chłodnicy ZIMNA ale gdy leci GORĄCA. Różnica temperatur brzeczka - ścianki chłodnicy musi być możliwie najmniejsza. Skraca to znacznie zużycie wody. Okupione jest to większym czasem chłodzenia, ale coś za coś :rolleyes:

efektywność jest większa jak wylatuje zimna bo szybciej chłodzimy. Sprawność jest większa jak leci gorąca bo zużywamy mniej wody. Prawda leży pośrodku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korko, efektywność, skuteczność chłodzenia jest większa gdy woda wylatuje zimna. Jest to niepodważalne. Fizyki nikt nie oszuka...

Efektywność uwzględnia poniesione nakłady, więc chłodzenie przepływem wody tak dużym, by wylatywała zimna, efektywnym bym nie nazwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o to mi chodzi, że nie można wpadać ze skrajności w skrajność. Mogę schłodzić brzeczkę bardzo szybko zużywając ogromną ilość wody albo schłodzić wolno zużywając mniejszej ilości. Trzeba wypośrodkować efektywność chłodzenia z ekonomicznym zużyciem wody - krzywe sprawności i efektywności gdzieś się przecinają i trzeba znaleźć to optimum :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.