Jump to content
Usiu

Rurka miedziana miękka do chłodnicy

Recommended Posts

Witam, czy ktoś wie gdzie w Trójmieście można dostać rurkę miedzianą miekką sprzedawaną na metry, potrzebuję takiej do zrobienia sobie chłodnicy. Niestety w marketach budowlanych typu Castorama, Praktiker, Obi czy Leroy Merlin znalazłem tylko rurkę twardą w dodatku o dużej średnicy. Ktoś poratuje?

Witam, czy ktoś wie gdzie w Trójmieście można dostać rurkę miedzianą miekką sprzedawaną na metry, potrzebuję takiej do zrobienia sobie chłodnicy. Niestety w marketach budowlanych typu Castorama, Praktiker, Obi czy Leroy Merlin znalazłem tylko rurkę twardą w dodatku o dużej średnicy. Ktoś poratuje?

co prawda nie Trójmiasto, wręcz przeciwnie, południe Polski, niemniej realizują sprzedaż wysyłkową http://www.przewody-hamulcowe.pl/5-rurka-miedziana

Dołączając się do tematu... to ile potrzeba metrów takiej rurki na chłodnicę obsługującą warki 20-30 litrowe warzone w 40l garze? Jaka średnica najlepiej się sprawdzi?

Dołączając się do tematu... to ile potrzeba metrów takiej rurki na chłodnicę obsługującą warki 20-30 litrowe warzone w 40l garze? Jaka średnica najlepiej się sprawdzi?

na chłodnicę do fermentora poszło 10m fi10mm

na garnek z racji że jest szerszy proporcjonalnie więcej, pamiętaj tylko że musisz mieć zapas na wejście i wyjście rurki z garnka na sensowną odległość

Witam' date=' czy ktoś wie gdzie w Trójmieście można dostać rurkę miedzianą miekką sprzedawaną na metry, potrzebuję takiej do zrobienia sobie chłodnicy. Niestety w marketach budowlanych typu Castorama, Praktiker, Obi czy Leroy Merlin znalazłem tylko rurkę twardą w dodatku o dużej średnicy. Ktoś poratuje?[/quote']

co prawda nie Trójmiasto, wręcz przeciwnie, południe Polski, niemniej realizują sprzedaż wysyłkową http://www.przewody-hamulcowe.pl/5-rurka-miedziana

Dzięki za link, ale 15zł za mb fi8 trochę odstrasza, no chyba, że miedź tak skoczyła w górę :lol:

Witam' date=' czy ktoś wie gdzie w Trójmieście można dostać rurkę miedzianą miekką sprzedawaną na metry' date=' potrzebuję takiej do zrobienia sobie chłodnicy. Niestety w marketach budowlanych typu Castorama, Praktiker, Obi czy Leroy Merlin znalazłem tylko rurkę twardą w dodatku o dużej średnicy. Ktoś poratuje?[/quote'']

Dzięki za link, ale 15zł za mb fi8 trochę odstrasza, no chyba, że miedź tak skoczyła w górę :lol:

Tak, poszła i to bardzo ja dawałem ponad 2 lata temu za 8mm 11zł, a i tak wtedy przepłaciłem o 1-2zł

Optymalnie to 10m fi8mm, przy 50l jest wyczuwalny lekki DMS w gotowym piwie, ale 30l brak :lol:

Edited by vettis

Kupowałem ostatnio rurkę 6mm w izolacji: http://allegro.pl/rurka-miedziana-miedz-fi-6-mm-bardzo-plastyczna-i1946236218.html

Izolację bardzo łatwo się ściąga, wystarczy naciąć tylko a potem to już "sama" schodzi.

Rurka jest bardzo plastyczna, można giąć ją w rękach.

Moja chłodnica zwinięta jest z 13m, warkę 20l schłodziła do 20°C w około 25min. Nie wiem tylko jakie jest dokładnie zużycie wody bo nie miałem jak zmierzyć (gorąca woda szła prosto w kanał).

Ten sprzedający ma też i 8mm http://allegro.pl/rurka-miedziana-miedz-fi-8-mm-bardzo-plastyczna-i1949122773.html

Ja mam z rurki z castoramy fi 15mm. Rura z miedzi twardej, ale zrobiłem prosty zabieg zmiękczajacy. Podgrzałem palnikiem do czerwoności i następnie gwałtownie schłodziłem. Miękka jak plastelina. Mam 3 metrową. Zupełnie wystarcza. Schładza do ok25°C w ok 35min

A co do cen, tu masz fi10mm za 11pln/1mb. Juz taniej sie nie da. Sprzedają na metry

http://allegro.pl/rura-miedziana-miekka-hutmen-fi-10x1mm-promocja-i1948572548.html

Edited by Lukas

Ja mam z rurki z castoramy fi 15mm. Rura z miedzi twardej' date=' ale zrobiłem prosty zabieg zmiękczajacy. Podgrzałem palnikiem do czerwoności i następnie gwałtownie schłodziłem. Miękka jak plastelina. Mam 3 metrową. Zupełnie wystarcza. Schładza do ok25°C w ok 35min

A co do cen, tu masz fi10mm za 11pln/1mb. Juz taniej sie nie da. Sprzedają na metry

http://allegro.pl/rura-miedziana-miekka-hutmen-fi-10x1mm-promocja-i1948572548.html[/quote']

Cena rewelacyjna nie ma co się zastanawiać

Jakbym miał wybierać to wziąłbym tą 10mm. Cena naprawdę dobra, a i chłodnica taka sprawdza się bardzo dobrze

Moja chłodnica zwinięta jest z 13m, warkę 20l schłodziła do 20°C w około 25min. Nie wiem tylko jakie jest dokładnie zużycie wody bo nie miałem jak zmierzyć (gorąca woda szła prosto w kanał).

Największa efektywność chłodzenia jest wbrew pozorom nie wtedy gdy woda wylatuje z chłodnicy GORĄCA ale gdy leci ZIMNA. Różnica temperatur brzeczka - ścianki chłodnicy musi być możliwie największa. Skraca to znacznie czas chłodzenia. Okupione jest to wiekszym zużyciem wody, ale coś za coś :rolleyes:

Dodam jeszcze że, delikatny ruch brzeczki też dużo wpływa na efektywność chłodzenia i zużycie wody.

Największa efektywność chłodzenia jest wbrew pozorom nie wtedy gdy woda wylatuje z chłodnicy GORĄCA ale gdy leci ZIMNA. Różnica temperatur brzeczka - ścianki chłodnicy musi być możliwie największa. Skraca to znacznie czas chłodzenia. Okupione jest to wiekszym zużyciem wody, ale coś za coś :rolleyes:

Można to interpretować inaczej:

Największa efektywność chłodzenia jest wbrew pozorom nie wtedy gdy woda wylatuje z chłodnicy ZIMNA ale gdy leci GORĄCA. Różnica temperatur brzeczka - ścianki chłodnicy musi być możliwie najmniejsza. Skraca to znacznie zużycie wody. Okupione jest to większym czasem chłodzenia, ale coś za coś :rolleyes:

Edited by korko_czong

Największa sprawność chłodzenia jest wbrew pozorom nie wtedy gdy woda wylatuje z chłodnicy ZIMNA ale gdy leci GORĄCA. Różnica temperatur brzeczka - ścianki chłodnicy musi być możliwie najmniejsza. Skraca to znacznie zużycie wody. Okupione jest to większym czasem chłodzenia, ale coś za coś :rolleyes:

efektywność jest większa jak wylatuje zimna bo szybciej chłodzimy. Sprawność jest większa jak leci gorąca bo zużywamy mniej wody. Prawda leży pośrodku :)

Korko, efektywność, skuteczność chłodzenia jest większa gdy woda wylatuje zimna. Jest to niepodważalne. Fizyki nikt nie oszuka...

Korko, efektywność, skuteczność chłodzenia jest większa gdy woda wylatuje zimna. Jest to niepodważalne. Fizyki nikt nie oszuka...

Efektywność uwzględnia poniesione nakłady, więc chłodzenie przepływem wody tak dużym, by wylatywała zimna, efektywnym bym nie nazwał.

Chodzi mi cały czas o szybkość chłodzenia i skuteczność. Efektywność to może nie najlepsze okreslenie, choć nie do końca...

efektywność - chodzi o szybkość procesu chłodzenia. Sprawność o stosunek szybkości chłodzenia odniesiony do nakładu energii/wody.

Właśnie o to mi chodzi, że nie można wpadać ze skrajności w skrajność. Mogę schłodzić brzeczkę bardzo szybko zużywając ogromną ilość wody albo schłodzić wolno zużywając mniejszej ilości. Trzeba wypośrodkować efektywność chłodzenia z ekonomicznym zużyciem wody - krzywe sprawności i efektywności gdzieś się przecinają i trzeba znaleźć to optimum :beer: