Skocz do zawartości

Następna pszenica- dekokt czy infuzja?


Lukas

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że uwielbiam piwo pszeniczne, a poprzednia warka już "wyjszła" zamierzam uwarzyc kolejną, tyle że podwójną ilosc na raz.

Pytanko do Was, co lepsze dla pszenicy dekokt czy infuzja z czterema przerwami? Poprzednio stosowałem infuzję. Brakowało mi trochę wyrazistego posmaku bananów, chciałbym teraz to poprawic. Temp fermetacji była ok 22°C, teraz chce obniżyć do 18-20°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć lepszy jest dekokt, ale samego posmaku bananów czy goździków przez takie zacieranie nie zintensyfikujesz.

Skup się na przerwie ferulikowej i temperaturze zadania drożdży,a potem fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że uwielbiam piwo pszeniczne, a poprzednia warka już "wyjszła" zamierzam uwarzyc kolejną, tyle że podwójną ilosc na raz.

Pytanko do Was, co lepsze dla pszenicy dekokt czy infuzja z czterema przerwami? Poprzednio stosowałem infuzję. Brakowało mi trochę wyrazistego posmaku bananów, chciałbym teraz to poprawic. Temp fermetacji była ok 22°C, teraz chce obniżyć do 18-20°C

z tego co wiem dekokcja wpłynie na pełnię smakową, jeśli zależy Ci na bardziej wyraźnych bananach polecam drożdże Wyeast 3068. Zakładam, że warzyłeś do tej pory na wb-06, z moich doświadczeń dają mniej bananów. Oczywiście nie same drożdże robią różnice, gdzieś było już o tym na forum.

 

1. temp fermentacji - w wyższej drożdże produkują więcej estrów

2. ilość gęstwy, jeśli jest mniejsza od optymalnej, drożdże muszą się namęczyć, wtedy też więcej estrów produkują

 

zresztą tu masz wątek pierwszy z brzegu

 

http://www.piwo.org/forum/t4733-Piwo-pszeniczne-Weizen-pare-pytan-.html

 

w którym ta kwestia też jest poruszana

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem dekokcja wpłynie na pełnię smakową, jeśli zależy Ci na bardziej wyraźnych bananach polecam drożdże Wyeast 3068. Zakładam, że warzyłeś do tej pory na wb-06, z moich doświadczeń dają mniej bananów. Oczywiście nie same drożdże robią różnice, gdzieś było już o tym na forum.

Nie zawsze tak bywa, ja w tym wypadku przepraszam suche drożdże.

 

http://www.piwo.org/forum/p125427-20-11-2011-19-06-51.html#p125427

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co wiem dekokcja wpłynie na pełnię smakową' date=' jeśli zależy Ci na bardziej wyraźnych bananach polecam drożdże Wyeast 3068. Zakładam, że warzyłeś do tej pory na wb-06, z moich doświadczeń dają mniej bananów. Oczywiście nie same drożdże robią różnice, gdzieś było już o tym na forum.[/quote']

Nie zawsze tak bywa, ja w tym wypadku przepraszam suche drożdże.

 

http://www.piwo.org/forum/p125427-20-11-2011-19-06-51.html#p125427

albo nie doczytałem wskazanego posta, albo o bananach w nim nie wspomniałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thanx. Poprzedni weizen trochę spierniczyłem przez chmiel> Marynia swoim smakiem zabiła co nieco, choć i tak uwazam , że piwo wyszło niezłe. Używałem wb06 i przy nich pozostać chcę. Generalnie chcę przedłużyć przerwę ferulikową do ok godziny, jak polecał gdzieś Bielok i obniżę temp fermentacji do ok 18-20°C. Może zadam drożdże w 12 stopniach i stopniowo podniosę temperature do 18 stu jak kombinował Wogosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam za sobą 3 warki z pszenicy i wszystkie fermentowałem w temp. 15 - 16 stopni, zacierałem infuzyjne przerwa w 42 stopniach 45 minut.

 

Drożdże wb-06, obniżenie temp. fermentacji spowodowało zmniejszenie zawartości estrów czyli w ten sposób nie uzyskasz więcej bananów.

Dla mnie taki weizen jest lepszy smakowo bo bardziej delikatny(zawiera mniej bananów), chmielony lubelskim w ilości 15 g na 60 minut dało bardzo dobry efekt. Do ostatniego ciemnego weizena dałem 40 g lubelskiego 3,9 alfa kwasów i też jest bardzo dobre, goryczka pomieszana z bananami i goździkami dała przyjemny efekt..

 

Jeśli chcesz więcej bananów to musisz podnieś temp. fermentacji na 22 stopnie przez całą fermentacje to powinno zwiększyć ilość bananów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj ten temat:

http://www.piwo.org/forum/t4094-Weizen--Browar-Cornelius--jak-uwarzyc-.html

 

Właśnie w nim doradzono mi fermentowanie w niskich temp. w celu zmniejszenia posmaku bananowego może to ci pomoże..

 

Edit:

 

czepiacie się literówek, lepiej piwa się napijcie ..

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj ten temat:

http://www.piwo.org/forum/t4094-Weizen--Browar-Cornelius--jak-uwarzyc-.html

 

Właśnie w nim doradzono mi fermentowanie w niskich temp. w celu zmniejszenia posmaku bananowego może to ci pomorze..

Pewnie jakiś piwowar zamieszkujący krainę Pomorze, doradzi w jakiej temp. fermentować i ta informacja dopiero pomże Lukasowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz zwiększyć ilość estrów (banany) fermentuj w wyższej temperaturze (~22°C) niedomiarem drożdży. Jeśli poprzednio dałeś ich dużo, to podniesienie temperatury nie spowoduje wzrostu ilości estrów.

Przedłużenie ferulikowej to dobry pomysł - 15 minut daje bardzo małe efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostałbym przy 11 g. Oczywiście zrehydratował bym je przed zadaniem.

Powyższy kalkulator - z tego co mi wiadomo- wylicza ilość drożdży koniecznych do fermentacji tak by było mało ubocznych produktów fermentacji - estrów. Tu chodzi o uzyskanie ich w możliwie dużej ilości, stąd niedomiar drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc uwarzyłem wczoraj pszenice ponownie. Najistotniejsze zmiany w stosunku do poprzedniej warki to:

- wydłużenie przerwy ferulikowej do 60minut

- Wysładzanie ciągłe (W koncu się odważyłem. Znacząco wzrosła wydajność, uzyskałem 43 litry brzeczki 14°Blg z 8,6kg zasypu)

- Mniejsza ilość drożdży (hydratyzowałem w wodzie 16g WB06. Połowę dodałem do jednego pojemnika, połowę do drugiego)

- Jeden fermentor już wesoło bulka w temp 18°C a drugi w 22°C . Zobaczymy różnicę w smaku :beer:

 

Pierwszy raz warzyłem podwójną warkę i chyba odtąd bedę robił tak zawsze. Mój gar warzelny, 50 l keg, nadaje sie do tego idealnie. Same zalety. M.in stabilniejsza temperatura przy zacieraniu. Gar nie jest izolowany, grzeję na taborecie. Przy godzinnej przerwie ferulikowej 45°C tylko raz musiałem dogrzać. Dłużej trzyma temperaturę. W wyzszych temperaturach również. Jak dorobie się mieszadła (w produkcji) to juz w ogóle bedzie luxus. Jedyna bolączka w moim przypadku, to dźwiganie ciężarów...:smilies: Nieźle sie naszarpałem dźwigając gar z zacierem (30l + zasyp +ciężar kotła) kiedy musiałem postawic go 0.5 m wyżej, celem filtracji i wysładzania. Najgorsze było jednak dźwiganie 43l brzeczki+gar po chmieleniu, kiedy to musiałem odfiltrować chmieliny...Uff uff. Dlatego plan na ten tydzień jest taki: budowa stalowego stojaka z palnikiem, tak aby keg nie musiał byc nigdzie przenoszony z zawartoscią. Jak widać im dalej w las tym więcej drzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Uwarzyłem wczoraj podwójną warkę Smolucha - dunkelweizena. Chciałem sie pochwalić dośc wysoką wydajnością. Otrzymałem 50 l brzeczki 13 blg z 8,7 kg zasypu. Policzona wydajnośc 78%. Odkąd stosuje wysładzanie ciągłe jest lepiej i lepiej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Ci wyszły dwie poprzednie pszenice?

 

Pytasz o wydajność? Pierwzy weizen - w dodatku pierwsza warka z zacieraniem - wydajność 67%. Zastosowałem batch sparge przy wysładzaniu.

Drugi weizen -podwójna warka - 74%, wysładzanie ciągłe.

No i teraz 78% - warka podwójna - wysładzanie ciągłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak liczysz wydajność?

 

Licze ze wzoru: Cw x V[L] x BLG / zasyp [kg]

 

Nie chce powielac tematu bo juz żeśmy o wydajności dyskutowali. Zaraz bedzie ze są różne szkoły liczenia itp..... :)

http://www.piwo.org/topic/5781-wydajnosc/page__hl__wydajność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.