Skocz do zawartości

Witam i o piwo pytam


Way

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich ;) Postanowiłem rozpocząć moją przygodę z piwowarstwem domowym. Znam wiele osób które robią wino, nalewki i inne mocno procentowe wynalazki - jednak nigdy to mnie nie interesowało. Ostatnio wpadła mi w ręce książka o piwowarstwie (łaziłem sobie po empiku zabijając czas) no i mnie to zainteresowało. Jeszcze nie zrobiłem żadnej warki- chce zacząć od brew-kitów. Przeglądnąłem forum i wybór padł na Coopers Draught. Zacieranie to raczej bliżej nie określona przyszłość- głównie przez warunki lokalowe- akademik prócz swoich oczywistych zalet ma też nie mniej oczywiste wady. Może gdy przyjadę na dłużej do domu to coś podziałam.

Sporo czytałem forum, jednak i tak mam parę pytań na początek i pozwolicie, że zadam je tutaj.

 

- zalecana temperatura fermentacji tego Coopersa to 18-24 stopni. Czyli jaka będzie najlepsza temperatura otoczenia dla niego??

 

- będę trzymał fermentator w pokoju - krótka piłka- będzie śmierdziało??

 

- gdzie w Krakowie najlepiej kupić butelki? Niby mieszkam na akademiku, ale butelek na wymianę (a na takich mi zależy) każdy sobie pilnuje

 

- czy ten ekstrakt słodowy nada się do tego brew-kita: http://allegro.pl/maltoza-znalec-suchy-ekstrakt-slodowy-jasny-i1945291076.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam i życzę powodzenia.

1. okolice 18-20°C

2. Nie będzie, możesz trzymać śmiało

3. Najlepiej popytaj znajomych, za domowe piwo zazwyczaj oddają butelki z uśmiechem na twarzy.

4. Powinno być ok

Edytowane przez Kamil_s1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Wczoraj wymyłem butelki, dziś zrobiłem lodówkę (karton oklejony styropianem), bo nawet przy wyłączonym grzejniku mam 23 stopnie w pokoju :] . I jeszcze mam 2 pytania:

 

- nie będzie problemu, jeśli sam sobie wymieszam glukoze ze słodem? Bo i tak jest to później rozpuszczane w gorącej wodzie, więc zakazić tego nie powinienem. Mam kilo tego i tego, więc by było na 2 warki.

 

- po dodaniu drożdży (gdy brzeczka ma kolo 27 stopni) dać im chwile popracować w tej temperaturze, czy od razu schładzać do kolo 20 stopni??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie będzie problemu, jeśli sam sobie wymieszam glukoze ze słodem? Bo i tak jest to później rozpuszczane w gorącej wodzie, więc zakazić tego nie powinienem. Mam kilo tego i tego, więc by było na 2 warki.

 

- po dodaniu drożdży (gdy brzeczka ma kolo 27 stopni) dać im chwile popracować w tej temperaturze, czy od razu schładzać do kolo 20 stopni??

Ad. 1. Że jak chcesz mieszać glukozę ze słodem i jakim cudem 2kg tej mieszanki ma ci starczyć na 2 warki? Rozwiń trochę myśl bo nie kapuję z tego nic. Jeśli do refermentacji i przez "słód" rozumiesz ekstrakt słodowy w proszku to możesz mieszać, tylko po co? Sama glukoza starczy do nagazowania w zupełności. Poza ty, 2 kg takiej mieszanki starczy nie na 2 warki a na minimum 10 (jeśli mówimy tylko o refermentacji).

 

Ad. 2. Lepiej od razu zadawać drożdże w 20°C, a najlepiej nawet kilka stopni niżej :). Jeśli już naprawdę nie masz szans na to to od razu zadaj i wstaw do 20°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękii za odpowiedź. Co do pierwszego pytania, to nie chodzi mi tutaj o refermentacje, tylko o sam początek, czyli przygotowania brzeczki. Zamiast cukru chce użyć ekstrakt słodowy (sorry za przejęzyczenie w poprzednim poście) wymieszany z glukozą 50/50. Do refermentacji użyje samej glukozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękii za odpowiedź. Co do pierwszego pytania, to nie chodzi mi tutaj o refermentacje, tylko o sam początek, czyli przygotowania brzeczki. Zamiast cukru chce użyć ekstrakt słodowy (sorry za przejęzyczenie w poprzednim poście) wymieszany z glukozą 50/50. Do refermentacji użyje samej glukozy.

2 kg takiej mieszanki to raczej niedużo nawet na 1 warkę, a co dopiero na 2 jak piszesz wcześniej. No chyba że chcesz zrobić mikrowarki :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warke zrobiłem w niedzielę, wczoraj zaczęła fermentować :( W lodówce utrzymuje temp. 18-19stopni.

 

2 kg takiej mieszanki to raczej niedużo nawet na 1 warkę, a co dopiero na 2 jak piszesz wcześniej. No chyba że chcesz zrobić mikrowarki

Hmm, ale dlaczego tak jest? Niby producent piszą, że ekstrakt słodowy to odpowiednik 1kg cukru, to samo piszą odnośnie glukozy. Moja warka ma teraz niepełne 9 stopni Blg po dodaniu właśnie mojej mieszanki ( 1kg - 50/50 glukozy i ekstraktu), a powinna mieć (wg producentow) 10-11Blg. Teraz mysle, że powinienem wsypac 1kg glukozy.

Edytowane przez Way
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no tak jeszcze brew-kit :( Wybacz, mam lekkiego kaca i trochę wolno trybie :( Byłem święcie przekonany że próbujesz zrobić piwo tylko z kilograma mieszanki słodowo-glukozowej ;). Jako dodatek do brew kita to jak najbardziej ok.

Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.