Jump to content
Sign in to follow this  
coder

Chemia procesów czyszczących

Recommended Posts

Chciałbym pojąć jakie reakcje chemiczne zachodzą w róznych środkach czyszczących:

 

- w środkach powierzchniowo czynych typu Ludwik to jest zjawisko raczej fizyczne: zmniejszanie napięcia powierzchniowego wody

 

- wodorotlenek sodu jak sądzę wchodzi w reakcje z materią organiczną tworząc rozpuszczalne sole (?)

 

- wybielinka zapewne działa utleniająco (?) - ale co to ma wspólnego z czyszczeniem?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Silne substancje alkaiczne (w tym wodorotlenek sodu) powodują przede wszystkim denaturację białek i zmydlanie tłuszczów, dzięki czemu brud i materia organiczna przestaje przylegać do powierzchni mytej. Podobnie działa bielinka, czyli domowy wybielacz - płyn posiada silnie alkaiczny odczyn, wolny chlor utlenia niektóre związki chemiczne zmieniając ich charakter (np. substancje zapachowe).

Share this post


Link to post
Share on other sites

tak jak napisał Darko silne działanie zasad powoduje głównie hydrolizę tłuszczy do glicerolu i mydła, (przez to wodorotlenek powoduje śliskie ręce - zmydla nam błony komórkowe). Dlatego wodorotlenek działa bakteriobójczo - po prostu rozpuszcza komórki.

 

Zwykle przy myciu stosuje się dwa rodzaje mycia - najpierw NaOH, a następnie roztworem kwasu - fosforowego lub/i azotowego. Działa to na takiej zasadzie ze co nie rozpuściło się w sodzie rozpuszcza się w kwasie.

 

Ogółem bakterie tworzą błony i filmy złożone z usieciowanych białkami cukrów. NaOh szybko rozpuszcza białka - można nawet włosy nim rozpuścić. Dlatego wszystko rozpuszcza się do niskocząsteczkowych związków które łatwo wypłukać wodą.

 

Co do związków powierzchniowo czynnych - substancje mogą być polarne (np woda) albo niepolarne (benzyna, tłuszcze), które ogółem się w sobie nie rozpuszczają albo robią to w ograniczony sposób. Cząsteczki ludwika mają jeden koniec polarny, drugi niepolarny, dzięki czemu tworzą swojego rodzaju klatki w których niepolarny brud może "rozpuścić się" w wodzie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyli działanie wybielinki polega głównie na reakcjach zawartych w niej zasad, zatem zapewne jest mniej efektywna w czyszczeniu niż sam wodorotlenek?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.