Skocz do zawartości

Jak uwzględniany jest czas podgrzewania zacieru w recepturach ?


yarrro

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pewien dylemat związany z dość długim czasem podgrzewania zacieru przy przejściu z jednej temperatury do drugiej.

 

Weźmy przykładowy schemat zacierania:

- 50°C - 15 min

- 63°C - 30 min

- 73°C - 40 min

Całkowity czas zacierania: 85 minut.

 

Zakładając zalecaną szybkość podgrzewania na poziomie 1°C/min., przejście z temperatury 50 na 63 stopnie będzie trwało 13 minut, jest to odcinek czasu porównywalny z poszczególnymi krokami zacierania.

 

Moje pytanie brzmi: w jaki sposób receptury uwzględniają ten czas ? Lub inaczej - jaka powinna być faktyczna długość poszczególnych kroków, z uwzględnieniem czasu zmiany temperatury, aby utrzymać "ducha" danej receptury.

 

Jedna opcja to zaliczenie czasu zmiany temperatury na poczet czasu trwania kolejnego kroku. Faktyczny przebieg zacierania wg powyższego schematu wyglądałby następująco:

- 50°C - 15 min

- podgrzewanie 50 - 63°C - 13 min.

- 63°C - 17 min

- podgrzewanie 63 - 70°C - 7 min.

- 73°C - 33 min

Całkowity czas zacierania: 85 minut.

 

Druga opcja to dodanie osobnych etapów na zmianę temperatury:

- 50°C - 15 min.

- podgrzewanie 50 - 63°C - 13 min.

- 63°C - 30 min.

- podgrzewanie 63 - 70°C - 10 min.

- 73°C - 40 min.

Całkowity czas zacierania: 108 minut.

 

Zacierając według powyższych schematów uzyska się dwie brzeczki o różnych zawartościach poszczególnych rodzajów cukrów, więc pewnie zrobione piwa prawdopodobie będą miały inny smak.

 

Widziałem wykres temperatury zacierania zamieszczony przez jednego z Kolegów; wynikało z niego, że zastosował opcję pierwszą. Czy jest to reguła obowiązująca we wszystkich recepturach ? Czy też problem ten nieco wyolbrzymiłem :) i nie jest to aż tak istotne.

 

A tak na marginesie - problem ten nie wystąpi przy zacieraniu dekocyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony byłoby dobrze stu procentową powtarzalność swoich warek móc uzyskać. Ale z drugiej, czy to nie stałoby się nudne? A poza tym wątpię czy w warunkach domowych w ogóle możliwe jest tak dokładne panowanie nad wszystkimi procesami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy czasu podgrzewania nie liczyłem do czasu przerw. Z drugiej strony weź pod uwagę, że podgrzewanie poprzez dodanie gorącej wody zajmuje dosłownie minutę. Ostatnio zaś z powodzeniem warzę jednotemperaturowo z mash outem poprzez dolanie gorącej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.