Skocz do zawartości

Domowa produkcja sera.


BaronVonZuk

Rekomendowane odpowiedzi

W zeszłym miesiącu zrobiłem ser topiony (różne smaki). Obecnie trwa solenie sera pleśniowego.

Jedynie co trzeba by mieć fajne serki to prawdziwe półprodukty od krowy oraz chęci.

Ja już jestem po tej stronie. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A o tym, że do życia potrzeba : " kiełbasy, sera i piwa" to ja już wiem od kilku miesięcy ;). Teraz to tylko realizuję .

Edytowane przez Gabi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabi super chętnie wszystko bym spróbowała. Ja dzisiaj robię pleśniowy który mam nadzieję, że w styczniu będzie do konsumpcji ( oby się udał) trzymaj kciuki

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gabi super chętnie wszystko bym spróbowała. Ja dzisiaj robię pleśniowy który mam nadzieję, że w styczniu będzie do konsumpcji ( oby się udał) trzymaj kciuki

Przygotuję wszystko na styczniowe spotkanie :). Oczywiście,że trzymam kciuki :).

 

pieron! Ty codziennie mnie zadziwiasz :). Wielkie brawa !:);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PIERON zawsze coś wymyśli, aby zadziwić. Mam nadzieję na taką podkładkę.

Pewnie że otrzymasz. (14-tego o 12-tej jest giełda w Spiżu Katowice. Ma być jakieś ciekawe piwko.)

Edytowane przez pieron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mój pleśniak na zlot Banitów dzisiaj poszedł pod nóż w celu oceny smaku ( tylko troszeczę). Szkoda Pieron'ku, że nie przyjedziesz bo byś skosztował. Wena a dla Ciebie kawałek zarezerwuję !

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W smaku bardzo dobry jak na ser w tym "wieku", teraz z każdym tygodniem będzie się on zmieniał. w środku jest jeszcze trochę niedojrzały ( lekko czuć twaróg ), ale pleśń jest bardzo dobrze rozwinięta, słony jak trzeba więc polecam cztery dni solenia. w każdym razie muszę przyznać, że tym razem się udał na 6 i zachęcam Cię do kolejnej próby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W smaku bardzo dobry jak na ser w tym "wieku", teraz z każdym tygodniem będzie się on zmieniał. w środku jest jeszcze trochę niedojrzały ( lekko czuć twaróg ), ale pleśń jest bardzo dobrze rozwinięta, słony jak trzeba więc polecam cztery dni solenia. w każdym razie muszę przyznać, że tym razem się udał na 6 i zachęcam Cię do kolejnej próby

No to gratuluję. :D

Czy ta 6-tka to przy piątkowej punktacji czy z dziesiątki (zazdroszczę i nic wiecej :cool2:)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punktacja ściągnięta ze szkolnej czyli 6 najwyższą oceną. Zobaczymy jak zostanie oceniony przez innych bo na razie jest ukryty przed domownikami którzy uwielbjają sery. Szkoda, że nie mieszkasz bliżej bo wpadłbyś na degustację :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Punktacja ściągnięta ze szkolnej czyli 6 najwyższą oceną. Zobaczymy jak zostanie oceniony przez innych bo na razie jest ukryty przed domownikami którzy uwielbjają sery. Szkoda, że nie mieszkasz bliżej bo wpadłbyś na degustację :)

"Inni" napewno będą skrupulatni w ocenie :):D

Ja mam cały czas nadzieję,że pieron jednak znajdzie drogę do Koniakowa :).

Edytowane przez Gabi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jakiś czas temu zostałem wydelegowany w rodzinie by zająć się produkcją sera żółtego. Przeczytałem książkę Ricki Caroll "Domowy wyrób serów" oraz wiele artykułów w necie w tym forum wedlinydomowe.pl ale nie mogę znaleźć nigdzie odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie dotyczące kultur starterowych bakterii mezofilnych. Mam nadzieję, że znajdzie się na tym forum jakiś doświadczony serowar, który odpowie na nurtującą mnie kwestię.

 

Do produkcji pierwszego sera użyłem kultur Gouda z takiego zestawu:

 

http://allegro.pl/komplet-do-wyrobu-sera-gouda-podpuszczka-i1621064119.html

 

Jednak bakterie te nie zakwasiły mi mleka. Po jakimś czasie zadzwoniłem do sprzedawcy by wypytać się o tą kwestię, to powiedział mi, że te bakterie nie zakwaszają i że brak "zmętnienia" sera był normalny. Ma to nastąpić po 16 godzinach dopiero - czyli tak jak w starterze. W międzyczasie popełniłem błąd z wyciskaniem i ser jest zagrożony spleśnieniem dlatego chcę się dowiedzieć, czy jest sens kolejnym razem korzystać z takiego zestawu? Czy lepiej kupić może bakterie mezofilne choćby z tej strony:

 

http://www.zdrowodomowo.pl/Produkt/KULTURY%C2%A0STARTEROWE%C2%A0DO%C2%A0SER%C3%93W%C2%A0/171/

 

Trochę odstrasza mnie cena. Czym się w ogóle różnią te obydwa produkty, bo nie bardzo wiem o co chodzi... Używanie tego zestawu z allegro jest wygodne i tanie ale zastanawia mnie czy omijanie etapu tworzenia roboczego startera nie jest błędem w sztuce. Czy może po prostu z reszty bakterii z zestawu z allegro użyć do zrobienia startera?

 

Będę wdzięczny za pomoc w tym problemie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Doświadczenia z serami jeszcze marne, ale już pierwsze sery za płoty :beer:

Biały, z niespodziewanie skwaśniałego, sklepowego mleka (nie jestem konsumentem mleka w domu i nie myślałem, że teraz jeszcze jeszcze może się skwasić). Wyszedł bardzo smaczny, choć ilość z 1 litra - 'symboliczna' :|

Topione z twarogu, pyszne, zwłaszcza kminkowy. Wielkie pole do eksperymentów smakowych uzyskiwanych przez dodanie przypraw. Polecam taki topiony serek, szybko, bez wymagań sprzętowo/surowcowych:

1/2 kg białego sera (tłusty, półtłusty)

1/3 kostki masła

1 żółtko

1 (lub 2) łyżeczki sody, zależy od twarogu

sól, kminek/inne przyprawy do smaku

 

Ser rozdrabniamy, im drobniej, tym gładziej się stopi. Mieszamy z sodą, pozostawiamy na 3-4 godz.

W garnku roztapiamy masło, dodajemy ser. Topimy mieszając, dodajemy żółtko i sól oraz ewentualne przyprawy. Po uzyskaniu gładkiej masy przelewamy do miseczek, pojemniczków.

(Spożywamy z wyśmienitymi naszymi piwami, domowy chleb bardzo zalecany... :smilies: )

 

Ser podpuszczkowy jeszcze na mnie czeka, ale jest już blissko. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.