Skocz do zawartości

Domowa produkcja sera.


BaronVonZuk

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Ja również planuje zostać serowarem domowym. W sumie kiedyś już się w to bawiłem ale nie miałem pożądnej prasy i ser nie wyszedł jak należy. Na pierwszy ogień chce zrobić camemberta, ale mam jedno pytanie:

- mam tylko jedną piwnice i zastanawia mnie czy jak zacznę tam chodować sery pleśniowe to czy w ogóle możliwe jest ( w drugim kącie piwniczki ) dojrzewanie sera twardego, żółtego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leszczu mojej dziewczyny rodzice mają krowy i sprzedają mleko. Mają nawet krowy rasę jersey. Robią sobie też w sery podpuszczkowe - mogę dać na spróbowanie;) . Gdybyś chciał mleka (ile?) to mógłbym Ci w jakąś niedzielę przywieźć, bo praktycznie co weekend jeździmy do rodziców.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 11 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Mam pytanie dotyczące zmian koloru sera twarogowego-ale po kolei,-

do mleka UHT dodałem kawałek kupionego twarogu ,wieczorem postawiłem przy kominku  a rano był pyszny ni to jogurt,ni to kefir

W ten sposób "ukisiłem" 5 litrów ,podgrzałem do 40-43 stopni  i odcedziłem na durszlaku z pieluszką (nieużywaną :) )

Smaczny twarożek 

Reszta , po kilku dniach w lodówce ,zmieniła kolor z wierzchu  na lekko czerwony-skąd ten kolor?

Czy to jakaś szkodliwa pleśń?

Z góry napiszę,że użyłem UHT ,bo mam do niego darmowy dostęp-taka próba-proszę nie pisać,że z 

UHTnie da się,nie wolno....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to jakiś rodzaj pleśni. Rzadko bo rzadko ale trafia mi się czasem na twarogu wiejskim od rolnika z targu i czasem jak zbiorę śmietankę z mleka i ją zostawię za długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam do tych, co robią z koziego mleka - robił ktoś może palhais portugalski? Podobno robi się tak samo jak haloumi, tylko z koziego mleka. Z koziego nic jeszcze nie robiłem, wystarczy tylko zamienić mleko w recepturze czy coś jeszcze się robi inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Cześć. 

Zainteresowałem się serowarstwem od niedawna. Na koncie już a'la Koryciński, niby mozzarella i aktualnie w solance oscypek :) Troszkę googlowałem, szukałem, ale nie dostałem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Jak zrobić ciągnący się ser? Mozzarella wyszła lekko włóknista, lekko ciągnąca, ale to nie to... Parzyłem i rozciągałem ją kilka razy. Czy może ma na to wpływ późniejsze podgrzanie skrzepu do tych +/- 45 stopni? Czy coś innego? Zakwaszałem kwaskiem cytrynowym wg przepisu, podpuszczka zadana wg. producenta, mleko ze sklepu świeże.

Oscypek to samo, ale za to nadrabia kształtem (zdj. w załączniku, w sam raz na walentynki) :D

 

Edit: Chyba wiem gdzie popełniłem błąd. Za mocno odcisnąłem skrzep... 

post-14073-0-89566100-1487097279_thumb.jpg

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kolejną próbę zrobienia "Oscypka". Tym razem wyszedł świetny. Nie jest tak ciągnący i skrzypiący jak oryginał, ale daje radę. Jest lepszy niż niektóre "oryginały". Polecam zabawę w serowarstwo - zabawa przyjemna, tania i meeeega smaczna :) :) :)

 

Nawet udało mi się uwędzić serki na grillu (Edit: mieszkam w bloku)  :D Było ciężko, ale jednak :) Dla chcącego nic trudnego. 

post-14073-0-09318600-1487621434_thumb.jpg

post-14073-0-66024900-1487621478_thumb.jpg

Edytowane przez Pindin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 6 miesięcy temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.