Skocz do zawartości

Domowa produkcja sera.


BaronVonZuk

Rekomendowane odpowiedzi

kupiłem podpuszczkę w piwodzieju

pozyskanie krowiego nie jest taklie proste więc jako człowiek niecierpliwy wyciągnąłem kartonik mleka UHT i zadałem litr 3 kroplami podpuszczki - zero skrzepu

- za mało podpuszczki?

- mleko uht się nie nadaje?

- czy dostarczenie jakiś bakterii (np z kefiry czy maślanki) do UHT spowoduje pojawienie się skrzepu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Teraz robię ser na wzór korycińskiego, podpuszczkę kupuje na allegro. Mleko kupuje u gospodarza u mnie na wsi, jednorazowo 5 litrów (za 7,5 zł).

Mleko podgrzewam do ok 40°C i czekam aż temperatura spadnie do ok 38°C. 0,5 g podpuszczki rozpuszczam w około 50 ml ostudzonej, przegotowanej wody. Dodaje do mleka i czekam ok 30 minut.

Potem tnę skrzep nożem na kwadraty i odciskam rękami. Serwatkę odlewam przez czyste sitko i zostawiam bo robię z niej ricottę. Skrzep przekładam do formy do sera zakupionej w piwodzieju. Klika razy odwracam i lekko odciskam rękami. Zostawiam na noc (bo zawsze robię wieczorem).

Na drugi dzień solę ser - na 1 litr wody daję 200 g soli i moczę ser w takiej solance 16 godzin - taki lubię najbardziej. Słoność "rozchodzi się" po serze im dłużej leży, wyrównuje się. Ja zaczynam spożycie bezpośrednio po wyjęciu z solanki.

Z serwatki robię ricottę - podgrzewam ją w garnku do ok 95°C dodaję ok. 150 ml octu winnego, albo 10 g rozpuszczonego kwasku cytrynowego i mieszam. Studzę i wstawiam do lodówki na noc. Rano, dużą metalową miskę wykładam pieluchą tetrową i wlewam ostudzona serwatkę. Zawieszam nad miską do odcieknięcia - trwa to ok 2 godziny.

To wszystko. Z 5 litrów mleka otrzymuję ok 70 dkg sera i dodatkowo 30 dkg ricotty.

 

korzystając z Twojego przepisu zrobiłem ser podpuszczkowy z 2 litrów mleka, jedyna zmiana że do solanki dałem 100g soli na litr wody - ser wyszedł fantastycznie, dobra wróżba na nowy rok :)

ricotta też się udała - nawet dzieciarnia nią zachwycona

 

dzięki!

 

tak na marginesie - za mleko od krowy żona zapłaciła 5 zł za 2 litry, to aktualnie normalna cena czy się targować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak na marginesie - za mleko od krowy żona zapłaciła 5 zł za 2 litry, to aktualnie normalna cena czy się targować?

 

http://www.portalhod...eny-skupu-mleka - tu sprzedaż w hurcie, że tak to nazwę

Cena 2,5-3zł/1,5l (sprzedaż w PET-ach) u mnie to norma. Szczęśliwie mam dostęp do mleka prosto u 'producenta' w rodzinie ;) - wymiana barterowa (piwo za mleko) :D

Zawsze możesz się potargować - podejrzewam, że sporo zależy od Twoich ilości zamówionych, no i od innych ofert kupna :P

 

Może i ja się wreszcie skuszę na zrobienie sera? Kolejne postanowienie noworoczne? :D

 

edit: dopisek o wymianie barterowej ;)

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wymiana barterowa (piwo za mleko) :D

 

w stosunku 1:1?

ciężko to przeliczyć bo towary pobierane to nie tylko mleko ale też ziemniaki i zboże do własnego słodowania :) - nie przepłacam w każdym razie, a obie strony wyglądają na zadowolone :P (waluta pewniejsza niż kamyczki, muszelki i pieniądze :cool: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciężko to przeliczyć bo towary pobierane to nie tylko mleko ale też ziemniaki i zboże do własnego słodowania :) - nie przepłacam w każdym razie, a obie strony wyglądają na zadowolone :P (waluta pewniejsza niż kamyczki, muszelki i pieniądze :cool: )

 

jak euro padnie a Iran zablokuje cieśninę Ormuz to bartery wrócą do łask - my wówczas będziemy dysponować twardą piwowarską walutą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korzystając z Twojego przepisu zrobiłem ser podpuszczkowy z 2 litrów mleka, jedyna zmiana że do solanki dałem 100g soli na litr wody - ser wyszedł fantastycznie, dobra wróżba na nowy rok :)

ricotta też się udała - nawet dzieciarnia nią zachwycona

 

dzięki!

 

tak na marginesie - za mleko od krowy żona zapłaciła 5 zł za 2 litry, to aktualnie normalna cena czy się targować?

Fajnie, że się udało ;)

Co do ceny mleka to niestety zależy od miejsca, rolnicy nie chcą sprzedawać bo maja limity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wrzucam zdjęcia mojego sera podczas lakowania.

 

bardzo apetyczny!

 

czy leżakujesz taki "zwyczajny" podpuszczkowy kawałek sera po obcieknięciu i namoczeniu w solance czy do leżakowania ser wymaga jakiś większych zabiegów? np wyciskania czy obtoczenia w jakimś mazidle... a może zadania jakimiś bakteriami specjalnymi...

 

w jakich warunkach leżakowałeś ten ser? tak po prostu na półce w chłodzie czy może w jakiejś zalewie albo co...

 

sorry za być może oczywiste pytania ale sery są dla mnie nowością

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo apetyczny!

 

czy leżakujesz taki "zwyczajny" podpuszczkowy kawałek sera po obcieknięciu i namoczeniu w solance czy do leżakowania ser wymaga jakiś większych zabiegów? np wyciskania czy obtoczenia w jakimś mazidle... a może zadania jakimiś bakteriami specjalnymi...

 

w jakich warunkach leżakowałeś ten ser? tak po prostu na półce w chłodzie czy może w jakiejś zalewie albo co...

 

sorry za być może oczywiste pytania ale sery są dla mnie nowością

 

p.

 

Ser był robiony na bakteriach dedykowanych ementalerowi i podpuszcze.

Po ocieknięciu był prasowany 24 godziny.

Później solony w solance.

Osuszony ser był potraktowany pastą antypleśniową , a po jakiś 5 tygodniach zalakowany.

Dojrzewał na drewnianych deskach , obok piwa kolońskiego , czyli w 13°C-14°C.

Dla mnie to był 1 ser tego typu , wcześniej robiłem tylko twaróg.

Teraz planuję jeszcze jeden ser żółty , pleśniowy i z przerostem niebieskiej pleśni.

Przy następnym zrobię foto-relację.

Ps. Poprzednie zdjęcia znikły :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ser był robiony na bakteriach dedykowanych ementalerowi i podpuszcze.

Po ocieknięciu był prasowany 24 godziny.

Później solony w solance.

Osuszony ser był potraktowany pastą antypleśniową , a po jakiś 5 tygodniach zalakowany.

Dojrzewał na drewnianych deskach

 

... no to jeszcze trochę przede mną :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E-tam , jak warzysz piwo , to i ser zrobisz. Na początku też myślałem że to jakaś magia :D

 

A czy jest jakieś internetowe przystępne kompendium wiedzy o warzeniu serów dojrzewających dla kompletnych amatorów??

Zaglądam na ten topic co jakiś czas z zainteresowaniem, acz jeśli coś takiego było to przeoczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest jakieś internetowe przystępne kompendium wiedzy o warzeniu serów dojrzewających dla kompletnych amatorów?? Zaglądam na ten topic co jakiś czas z zainteresowaniem, acz jeśli coś takiego było to przeoczyłem.
Linki z których korzystałem:

 

http://wino.org.pl/forum/viewthread.php?tid=20409

 

 

http://www.zdrowodomowo.pl/Przepis/Ser EDAMSKI /814/

 

 

http://wino.org.pl/forum/forumdisplay.php?fid=157

 

 

http://www.food-info.net/pl/dairy/cheese-production.htm

 

 

http://www.agrovis.eu/login/recepturylogin.php

 

 

http://wedlinydomowe.pl/forum/viewforum.php?f=30 I sklepy:

 

 

http://www.zdrowodomowo.pl/Produkty/PODPUSZCZKA I KULTURY STARTEROWE DO SERÓW /50/

 

 

http://piwodziej.pl/pl/c/Kultury-bakterii/35

 

Ps. To mój 500 post :)

 

2 linki nie skopiowało zbyt dobrze , trzeba dopisać końcówki.

Edytowane przez bubuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem podpuszczkę w piwodzieju

pozyskanie krowiego nie jest taklie proste więc jako człowiek niecierpliwy wyciągnąłem kartonik mleka UHT i zadałem litr 3 kroplami podpuszczki - zero skrzepu

- za mało podpuszczki?

- mleko uht się nie nadaje?

- czy dostarczenie jakiś bakterii (np z kefiry czy maślanki) do UHT spowoduje pojawienie się skrzepu?

Z MEKA UHT TEŻ MOŻNA ROBIC SERY TYLKO TRZEBA WCZEŚNIEJ ZASTRZEPIĆ GO KULTURAMI BAKTERI,KTÓRE ZOSTAŁY ZABITE PRZEZ PROCES UHT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś zmieszałem 2l UHT z 2l swojskiego i zrobiłem po 6 godzinach twaróg. To nie była rewelka :(

Po procesach jakie przechodzi to mleko , to już nie to samo.

W sklepach i mleczarniach można kupić mleko pasteryzowane lub niepasteryzowane , które do produkcji sera jest o wiele lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja myślę że powinniśmy wprowadzić zasadę że jak ktoś wrzuca zdjęcia jedzenia jest zobowiązany podzielić się z wszystkimi członkami forum, którzy wyrażą na to ochotę :)

 

Ten serek nie jest aż tak wielki :D

Jeżeli będzieszw Wiśle , to zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.