Skocz do zawartości

Pierwsze zacieranie - milk stout.


czilajn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, po pierwszym coopersie zdecydowałem się na zacieranie. Poczytałem i zrozumiałem, ale zawsze lepiej się dopytać niż zepsuć pierwszą 'prawdziwą' warkę. :tort:

 

Warkę chcę zrobić z receptury Weny ( http://www.wiki.piwo.org/index.php/Milk_Stout,_Jan_Krysiak_(wena) )

 

Czy mogę zastąpić słody palone (belgijski i z żywca) większą ilością 'carafa I' lub 'caramunich II'? Lub jakąs inną alternatywą z browamatora (nie chcę kupować z kilku sklepów)?

 

Tak samo z płatkami jęczmiennymi? Może być jęczmień palony jako dodatek zamiast nich?

 

Dodatkowo pytanie na temat samego procesu, rozumiem to tak:

 

Zacieranie:

- podgrzewam ok. 19L wody do temp. 60C i wsypuje słód 'pale ale'(mieszając),

- podgrzewam wodę do 67C i utrzymuję temp. przez 60min(co jakiś czas mieszam),

- robię próbę jodową,

- wsypuję słody 'carafa I' i 'caramunich II'(mieszając),

- podgrzewam wodę do 76C i utrzymuję 10 min,

- przelewam do fermentatora z oplotem(czekam parę minut aż się ułoży) i filtruję do garnka,

 

Wysładzanie:

- wlewam 3 x po 5L wody o temp. ~76C,

 

Chmielenie:

- gotuję przefiltrowaną brzeczkę aż zniknie z niej piana,

- wrzucam od razu 50g marynki,

- po 45 minutach dodaje laktozę(15min przed końcem gotowania),

 

Fermentacja:

- przelewając do fermentatora(po dezynfekcji) sprawdzam blg,

- dodaję drożdże(najlepiej starter?),

- zamykam i czekam aż fermentacja się zakończy,

- przelać na cichą? przedlużyć burzliwą?

 

Rozlew:

- przygotowuję syrop z glukozy (6g/l brzeczki),

- mieszam z brzeczką i leje w butelki.

 

Wiem, że wszystko jest pewnie gdzieś opisane ale jednak nurtuje mnie kilka pytań w szczegółności początkowych(o słody). :beer:

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez czilajn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli przepis mi się zmienia na:

- Słód pale ale 5,0kg,

- Słód Caramunich II 0,3kg,

- Słód Carafa I 0,2kg,

- Jęczmień Palony 0,4kg,

- Kasza manna 0,4kg (zkleikować).

 

Co do procesu zacierania jest ok?

 

Palony jęczmień dodaje po próbie jodowej a zkleikowaną kaszę na początku razem z pale malt?

 

19L do zacierania też wygląda, ok? :tort:

Edytowane przez czilajn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiesz ,że to przepis na 29 l,jak masz taki gar,to wygląda to dobrze.

 

palony i kasza się zgadza,woda też będzie ok.

a ten oplot to sobie łyżką przytrzymaj jak będziesz przenosił do wysładzania tak ,żeby był na dnie,ma tendencje do pływania.

Edytowane przez dziedzicpruski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gar 50L z nierdzewki, fermentator niestety tylko jeden 30L. :tort:

 

Wrócę do tych płatków jęczmiennych: to są zwykłe najzwyklejsze płatki jakie mamy w sklepach? Bo jak tak to chyba jednak nie ma problemu z kupnem. :beer:

 

Jak np. platki-jeczmienne-szczytno-400g-pelnoziarniste-melvit.jpg

 

lub

 

szczytno-platki-jeczmienne-blyskawiczne-400g-Full.jpg

 

?

 

Widzę, że oba rodzaje są ' błyskawiczne' ale jedne wyglądają na zmielone więc się chyba nie nadają? :beer:

Edytowane przez czilajn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płatków błyskawicznych nie musisz kleikować. Ja dodaję te "drobne " i jest O.K.

 

No i koniecznie dokup drugi fermentator, będziesz chciał przelać na "cichą" i będziesz musiał kombinować, a musisz pamiętać, że przelewając zawsze mniej lub więcej napowietrzysz, a to nie służy piwku, poza tym zwiększasz ryzyko zakażenia przelewając np. do gara a potem z powrotem do fermentatora.

Edytowane przez quraqus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem żeby przedłużyć burzliwą tym razem. Wiadomo, że fermentator jest niezbędny ale koszta trzeba rozkładać na raty bo ciężko naraz wszystko kupić.

 

Tym razem bardziej niezbędny był garnek niż drugi fermentator. :tort:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody spokojnie możesz zastąpić jęczmieniem palonym .

 

Płatki błyskawiczne można kupić praktycznie w każdym lepszym sklepie spożywczym , a na pewno w każdym hipermarkecie.

 

Próbkę do pomiaru pobierz jeszcze kiedy brzeczka jest wrząca i zostaw do ostygnięcia. Cały osad odpadnie na dno i spokojnie zmierzysz. A tak będziesz musiał kombinować z dezynfekcją potem ( wszystko co ma styczność z brzeczką po schłodzeniu musi być zdezynfekowane )

 

Z jednym fermentorem nie ma szans moim zdaniem. Tu nawet nie chodzi o cichą , ale o rozlew do butelek. Po cichej , czy burzliwej musisz piwo przelać do nowego pojemnika , żeby wymieszać cukier do refermentacji. Nie da się tego zrobić w tym samym pojemniku. Kup chociażby fermentor bez osprzętu i w nim przeprowadź fermentację , a potem z kranikiem będziesz potrzebował do rozlewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednym fermentorem nie ma szans moim zdaniem. Tu nawet nie chodzi o cichą , ale o rozlew do butelek. Po cichej , czy burzliwej musisz piwo przelać do nowego pojemnika , żeby wymieszać cukier do refermentacji. Nie da się tego zrobić w tym samym pojemniku. Kup chociażby fermentor bez osprzętu i w nim przeprowadź fermentację , a potem z kranikiem będziesz potrzebował do rozlewu.

O dziwo da się. Swoje pierwsze puszki robiłem w ten sposób, że po burzliwej od razu rozlewałem do butelek - zaciągając prosto z fermentora. Cukier wcześniej miarką był odmierzony do każdej z butelek. I co dziwne obyło ssię bez infekcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
Możesz kupić dwa wiaderka 15-litrowe w markecie budowlanym, w nich zrobić cichą a potem użyć tego z kranikiem do rozlewu. Wyjdzie taniej.

Wątpię żeby miały atest do celów spożywczych. Zdecydowanie nie polecam.

Przedłuż burzliwą, a do rozlewu porozlewaj delikatnie do czystych, zdezynfekowanych garnków. Umyj i zdezynfekuj fermentor, a po dodaniu glukozy wlej piwo z garnków i butelkuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię żeby miały atest do celów spożywczych. Zdecydowanie nie polecam.

Przedłuż burzliwą, a do rozlewu porozlewaj delikatnie do czystych, zdezynfekowanych garnków. Umyj i zdezynfekuj fermentor, a po dodaniu glukozy wlej piwo z garnków i butelkuj.

 

Wiaderka 10l z pokrywkami z OBI po 4,99 +1,99 posiadają atest do celów spożywczych. Wnętrze jest wykończone na "ślisko" identycznie jak fermentory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię żeby miały atest do celów spożywczych. Zdecydowanie nie polecam.

Przedłuż burzliwą, a do rozlewu porozlewaj delikatnie do czystych, zdezynfekowanych garnków. Umyj i zdezynfekuj fermentor, a po dodaniu glukozy wlej piwo z garnków i butelkuj.

To najpierw sprawdź czy mają atest a potem zdecydowanie nie polecaj. Te z leroy merlin i castoramy też mają atest (producent chyba jokey, z tego co pamiętam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.