Skocz do zawartości

Filtrator rurkowy - trochę praktyki


tzi

Rekomendowane odpowiedzi

szło dobrze ale spróbowałem wężyka i pozostałem przy nim

Wracając do rurki myślałem nawet o usprawnieniach , a mianowicie zamiast 4 kolanek 90° chciałem zastosować 8 po 45° . Myślałem też o filtratorze kołowym, wygięciu rurki w koło , ale mam małą średnice otworu i mógłby być problem z wyciąganiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba kształt nie ma znaczenia. Można by było dać 2 poprzeczkidodatkowo, żeby zwiększyć powierzchnię, ale jak jest dobrze to lepiej nie ruszać. Chyba też o takim sposobie pomyślę. JK

chyba że to będzie tylko kadź filtracyjna , bo jeśli zacierno-filtracyjna to poprzeczki bym nie polecał gdyż będzie problem z mieszaniem zacieru i możliwością przegrzania słodu na środku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
Nie musi być szczelne, wystarczy, że wszystko jest na wcisk. Łatwiej to później rozmontować i wyczyścić.

Szczelne nie musi być, ale też dobrze, żeby się nie rozpadało.

Infam miał flitrator z kilku kawałków ponacinanych rurek miedzianych, które składało się przed filtracją. Kiedyś filtrowałem i się dziwiłem, jak to suuper szybko szła filtracja. Co prawda początkowo dość dużo było mętne, ale potem było ok. Co się okazało? Filtrowałem rozłączonym filtratorem. :o Tak więc zdecydowanie filtruje złoże, a filtrator tylko to odbiera.

 

Wracając do tematu: napisałem, że Infam miał, bo teraz trochę polutował i tych rurek do składania jest trochę mniej. :D

Tak więc lutować można - cyna sama w sobie nie jest szkodliwa (p. np. kufle cynowe), należy tylko uważać na luty, bo te tzw. miękkie mają dodatek ołowiu, a tego pierwiastka lepiej nie mieszać z brzeczką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Tak więc lutować można - cyna sama w sobie nie jest szkodliwa (p. np. kufle cynowe), należy tylko uważać na luty, bo te tzw. miękkie mają dodatek ołowiu, a tego pierwiastka lepiej nie mieszać z brzeczką...

kupić cynę do spożywki i po problemie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopię wątek po dwóch latach jednak nie znalazłem nigdzie odpowiedzi a nie chcę tworzyć nowych tematów skoro ten już istnieje. Chodzi mi o zastosowanie konkretnego materiału na filtr. PVC ma zakres do 60°C a CPVC do 95°C. Rozumiem, że powinienem użyć rurek do ciepłej wody. Ale jakie będą konsekwencje użycia PVC? W końcu te zakresy temperatur są podawane dla instalacji sanitarnych mających wytrzymywać określone ciśnienie wody i zapewniających pewną żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem sobie filtrator z 0,5m giętkej rurki Pex/Al/Pex, fi16x1 z Castoramy (atest PZH, do ciepłej wody użytk.), naciąłem ją kilka razy brzeszczotem, wygiąłem w kształt jaja, że ładnie siedzi mi w wiadrze i końce rurki podłączam do trójnika (szybki montaż na nakrętki), a trójnik z redukcją do kranika. Wszytko zmontowałem w sklepie (oprócz nacinania). Mogę podesłać jakieś foty na maila jakby ktoś chciał to zobaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam - odnowię temat tak jak i moje warzenie (po długim romansie z alkoholami wysoko-%).

Mam zamiar wykonać filtrator z rurki miedzianej lub odpowiedniej - plastikowej, nacięcia wykonam brzeszczotem włosowym o średnicy ??? i tu nie wiem na co się zdecydować :

http://www.modelmotor.pl/pilka-brzeszczot-do-metalu-antilope-12-sztuk-0.html

zerknijcie na tabelę z wymiarami ?????

Wybiorę chyba brzeszczot nr 8/0 o grubości 0,16 mm - najdrobniejszy, co sądzicie - jaki wybrać ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kilku postach znalazłem uwagi że, milimetrowe nacięcia filtrują ekspresowo ale i puszczają trochę wysłodków do brzeczki.

Filtrator będzie składał się z rurek połączonych nie na stałe, może zrobię kilka wersji i ponacinam rurki ,,długie" kilkoma brzeszczotami o różnej średnicy : 1mm / 0.5 mm / 0,25 mm - zobaczę która wersja sprawdzi się najlepiej.

Podzielę się tym doświadczeniem jak zacznę warzyć - teraz czekam na koniec plagi muszki octówki (w tym roku to jest istna masakra).

Edytowane przez cafekot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elo ;)

 

W kilku postach znalazłem uwagi że, milimetrowe nacięcia filtrują ekspresowo ale i puszczają trochę wysłodków do brzeczki.

Tak to prawda, jednak po spuszczeniu ok 2-3 l filtratu wysłodki przestają lecieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

Są tarczki do o grubości 0,8mm. w zupełności wystarcza.

Poproszę o link o nigdy nie spotkałem się z takimi w handlu :)

 

Edit: sory, znalazłem ....

Edytowane przez bielok
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kilku postach znalazłem uwagi że, milimetrowe nacięcia filtrują ekspresowo ale i puszczają trochę wysłodków do brzeczki.

Ja na szybko przy ostatniej warce zrobiłem filtrator z pexa pół cala ponacinany milimetrową tarczą i spisuje się dobrze, parę paprochów leci tylko na samym początku a z racji tego, że pierwsze 2 litry się i tak zwraca, więc to nie problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.