Skocz do zawartości

Filtrator rurkowy - trochę praktyki


tzi

Rekomendowane odpowiedzi

Pokaż foty zamontowanego filtratora.

 

Po kilkunastu wątkach ja muszę szczeliny przetykac - ale wcześniej zero problemów.

Filtrowalem od 3kg do 15kg.

100% pszenicy, 40% żyta ...

 

Generalnie im więcej zasypu tym lepiej.

Anyway Zelmer po gruchnieciu to jest bezlitosny dla łuski ( gruchniecie to niestety powszechny problem przy kamieniach w slodzie wayermana )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie nacinam, ale wysładzam partiami, więc po dolaniu wody wszystko mieszam.

Fotkę będę mógł wrzucić dopiero weekend bo jestem poza warzelnią.

Rurka to oczywiście PCV. Nacięcia obracam oczywiście do dna wiadra, ale po dodaniu zacieru filtrator i tak się unosi. I to może być kolejny powód. Wysokość na jakiej jest otwór pod kranik w wiadrze ma fundamentalne znaczenie, bo u mnie jest dobrych kilka centymetrów nad dnem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurka to oczywiście PCV. Nacięcia obracam oczywiście do dna wiadra, ale po dodaniu zacieru filtrator i tak się unosi. I to może być kolejny powód. Wysokość na jakiej jest otwór pod kranik w wiadrze ma fundamentalne znaczenie, bo u mnie jest dobrych kilka centymetrów nad dnem?

 

Tu widzę problem. Lepiej jak filtrator leży na dnie, warstwa filtracyjna może być wtedy bardzo cienka i filtrat ładnie leci. A do tego jeszcze Ci się podnosi. Na podnoszenie jest prosty patent, musisz najpierw nalać wodę (zrobić tzw. podbicie) i spuścić trochę wody tak aby powietrze zostało usunięte z rurek. Możesz to zrobić gorącą wodą z wysładzania, przy okazji wygrzejesz sobie trochę kadź filtracyjną.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dzisiaj pierwszy test mojego filtratora. Już się układa złoże.

 

ja to chyba robię coś nie tak

zrobiłem identyczny filtrator, otwory wyciąłem szlifierką kątową.

Użyłem najcieńszej tarczy, chyba 1mm

Łącznie jakieś 150 szpar.

 

Ostatnio robiłem test, i powiem szczerze że lipa, w pewnym momencie filtracja stanęła, musiałem przekładać zacier.

Jak wygląda u ciebie procedura fitracji? Zastanawiam się gdzie popełniam błąd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzisiaj pierwszy test mojego filtratora. Już się układa złoże.

...

Ostatnio robiłem test, i powiem szczerze że lipa, w pewnym momencie filtracja stanęła, musiałem przekładać zacier.

Jak wygląda u ciebie procedura fitracji? Zastanawiam się gdzie popełniam błąd

 

U mnie problemy były przy dużych zasypach (koło 8-9kg), przy mniejszych tak do 6kg było ok.

Może spróbuj poszerzyć szczeliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Cześć.

Mam kupioną już lodówkę ~30l , kompletuje rurki cpvc na filtr i nurtuje mnie jedno, jakim śrubunkiem, ewentualnie jak macie połączenia filtratora rurkowego z zaworem spustowym. Większość śrubunków jest mosiężne czyli (miedź i cynyk oraz może zawierać dodatki innych metali, takich jak ołów, aluminium, cyna, mangan, żelazo, chrom oraz krzem) albo chromowane/niklowane, dla podłączenia standardowego 3/4" zaworu do fermentatora 30l. Mogę też zainstalować zawór kulowy 1/2" tylko czy zwykły do wody, czy KO. Większość zrobionych filtratorów to rurka cpcv 1/2" , a jak by tak zastosować 3/4" ? pojemności zbytnio nie zmniejszy, a nie trzeba stosować redukcji i śrubunków z metalu bo wszystko jest z pcv.

Filtrator z sraczrurki ma śrubunek chromowany chyba.

 

Edit:

Znalazłem taką mufę redukcyjną 3/4" na 1/2" z kwasówki Img.ashx?Id=3184 za  Cena brutto 11,28 PLN  i dużo więcej części z nierdzewki i KO na https://www.proconn.pl/mufa-redukcyjna-nierdzewna-3-4-x-1-2-gw-gw,3,1135,962

Efekt mojej pracy

20170907_193920[1].jpg

20170906_191319[1].jpg

Edytowane przez ovner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.