Skocz do zawartości

Filtrator rurkowy - trochę praktyki


tzi

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie wygląda to tak....

 

Ostatnia wydajność trochę słabsza niż na filtratorze z oplotu. Może to kwestia wysładzania. Muszę trochę pomyśleć jak to rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

20141217_143914.jpg

 

 

spróbowałem zrobić taki filtrator rurkowy jak na zdjęciach parę stron wcześniej ale chyba mnie poniosło bo użyłem rurek 1/2 cala i okazało się że w fermentorze od BA kranik wychodzi zbyt nisko, czy jeśli odwrócę konstrukcję w stronę kranika i podłącze trójnik bezpośrednio do kranika na tym samym poziomie to powinno sensownie działać czy nie będzie pracował całą swoją objętością tylko powierzchnia blisko kranika ?

Edytowane przez soochy1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20141217_210950.jpg

 

 

Ostatecznie wyszło tak, zobaczymy jak będzie się sprawował , ciekawi mnie czy jest sens prowadzenia rurki od środka układu czy może być tak jak u mnie, w sumie oplot działa podobnie jak to rozwiązanie, tyle że mi się przytykał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20141217_210950.jpg

 

 

Ostatecznie wyszło tak, zobaczymy jak będzie się sprawował , ciekawi mnie czy jest sens prowadzenia rurki od środka układu czy może być tak jak u mnie, w sumie oplot działa podobnie jak to rozwiązanie, tyle że mi się przytykał.

 

Teraz masz dobrze. Nacięcia właśnie powinny być od dołu. Ja ma takie odprowadzenie na jednym poziomie i działa bez zarzutu.

Myślę że nie musisz nic więcej kombinować. Na pewno lepiej niż na oplocie będzie Ci szło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy element łączący filtr z kranem ma jakąś specjalną nazwę? U większości osób jest on wykonany z metalu (miedź?), nie ma wersji z cpvc?

 

I jeszcze ostatnia prośba, może ktoś podrzucić zdjęcie samego elementu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj pod śrubunek PVC 1/2". Np. Tu: http://www.leroymerlin.pl/hydraulika/instalacje-wodne-i-gazowe/instalacje-pvc-i-cpvc-klejone/srubunek-pvc-ustm,p12351,l545.html?reco=ITEM_PAGE2

 

Na zdjęciach wciśnięty w trójnik.

post-5337-0-00467200-1419114706_thumb.jpg

post-5337-0-08439000-1419114882_thumb.jpg

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy element łączący filtr z kranem ma jakąś specjalną nazwę? U większości osób jest on wykonany z metalu (miedź?), nie ma wersji z cpvc?

 

I jeszcze ostatnia prośba, może ktoś podrzucić zdjęcie samego elementu?

 

Nie ma jakiejś tam nazwy, jak wrócę do domu z uczelni wrzucę zdjęcie swojego, ja dorwałem w Bricomarshe kosztował 3 zł jest to gwint na 1/2 cala z drugiej strony na rurkę 1/2 cala, zastosowałem przejściókę z 1/2 na 1/4 cala na wcisk i w dopiero w to wchodzi u mnie rurka ;) Jak wrzucę zdjęcie wszystko się rozjaśni :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy element łączący filtr z kranem ma jakąś specjalną nazwę? U większości osób jest on wykonany z metalu (miedź?), nie ma wersji z cpvc?

 

I jeszcze ostatnia prośba, może ktoś podrzucić zdjęcie samego elementu?

 

Nie ma jakiejś tam nazwy, jak wrócę do domu z uczelni wrzucę zdjęcie swojego, ja dorwałem w Bricomarshe kosztował 3 zł jest to gwint na 1/2 cala z drugiej strony na rurkę 1/2 cala, zastosowałem przejściókę z 1/2 na 1/4 cala na wcisk i w dopiero w to wchodzi u mnie rurka ;) Jak wrzucę zdjęcie wszystko się rozjaśni :D

 

Czyli jeśli dobrze zrozumiałem, kranik masz na 1/2 cala a rurki od filtratora 1/4? Jeśli chciałbym użyć kranu z fermentora (3/4) to musiałbym użyć najpierw nakrętki 3/4 z przejściem na rurkę 1/2 i potem kolejne przejście z 1/2 na 1/4? Niższa średnica rurek jest bardzo wskazana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory auto correct w telefonie... mam 3/4 cala przejście na 1/2 cala i rurkę też mam 1/2 cala nie dałem rady wyciągnąć nypla, bo jest na wcisk mocno włożony ale zrobiłem zdjęcie jak to wygląda:

post-3297-0-56933000-1419190037_thumb.jpg

post-3297-0-53766600-1419190045_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

filtrator przetestowany, zasyp nie powala ( 5,8 kg ) ale słód bardzo drobno śrutowany oraz dodano paczkę płatków owsianych. poprzednim razem był podobny i utknął na amen, tym razem filtracja poszła jak burza, bez zająknięcia w 35 min, wydajność w PPPP wyszła na poziomie 70%, ponadto zadbałem o temperaturę filtratu ( izolacja styropianem od spodu i kocem dookoła + pokrywka na górze.) musiałem przymykać kranik bo za szybko chciało lecieć. brzeczka dla mnie klarowna.

Edytowane przez soochy1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hejka.
Troszkę za przykładem kolegii Soochy1...

 

11021086 850900604968665 2927034442317618107 N

1508075 850900631635329 8245479997193503173 N

 

Chcąc zamienić stary filtrator, który nieco mi się rozlazł, popełniłem taki filtrator z rurki PVC-C 1/2", z nacieciami ~1mm co 6mm na około 1/3 obwodu. 
Filtrowanie zasypu ponad 6kg poszło nieźle, ale...
1. Czy zrobić kilka naciec od "góry"?
2. Nie wiem czy te nacięcia nie są jednak za wąskie, bo jak widać na jednej focie - zostają tam w środku takie skrawki po piłce? 
3. Lepiej zostawić wyjście tak jak jest, na środku, czy przenieść na brzeg?

 

Ogólnie wydajność była niezła, ale po odebraniu 15 litrów przepływ nieco się spowolnił. Jakieś sugestie? 

Z góry dzięki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu w na nacinaniu od góry. Co do pozostałości po piłce to da się to łatwo usunąć a one mogą powodować zapychanie się rurek. Weź papier ścierny nałóż na coś cienkiego i długiego . Na przykład wiertło. Wsadzasz to do rurki i szorujesz. Ja mam wylot po przeciwnej stronie kranu . Wcześniej miałem przy kranie. Nie widzę różnicy wiec nie ma to chyba znaczenia. Filtruj powoli i nie zaczynaj filtracji od odkręcania kranu na pełny przepływ. Złoże się zbije wtedy mocno, szczególnie jak masz długi wężyk.

Początkowo miałem mniej więcej tyle samo napięć co ty. Ale dodałem dwa razy więcej i jest lepiej moim zdaniem.

Mam też pytanie do ciebie. Gdzie znalazłeś taki śrubunek do przykręcenia rurek do kranu ? Mógłbyś zamieścić dokładniejsze zdjęcie jak wygląda to połączenie ?

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość zakupiłem w LiroyMerlin na dziale hydraulicznym. Kolanka i śrubunek były zaraz pod półką ze sztangami rur. W większości specjalistycznych sklepów hydraulicznych nie znalazłem ani takich rurek ani kolanek, ani śrubunku - -pozostał market.

 

Jeśli chodzi o nacięcia, to otrzymałem poradę, że może to pomóc w odpowietrzeniu filtratora na samym początku zalewania go młótem. No i w sumie tak się zastanawiam, że przecież "sraczwężyk" dziury ma na całym obwodzie, zatem chyba nie ma większych przeciwskazań, żeby takowe poczynić i w rurkowym, ale się waham...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swój filtrator rurkowy mam nacięty również od góry, ale tylko w kilku miejscach - by nie osłabiać rurek. Zrobiłem to w celu odpowietrzania go. Stosuję filtrator w lodówce turystycznej 30L, w której również zacieram na lenia. Filtr ma odpływ na końcu drabinki i jak nie miałem odpowietrzenia, to mi się podnosił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jako że zacieram w kegu 50l zasypy po ok 10-15 kg używam ze względu na wklęsły spód kega filtrator z oplotu. Filtrator z rurek się u mnie nie sprawdzał z prostej przyczyny była wolna przestrzeń pomiędzy dnem a filtrem i się nacięcia po prostu zapychały i filtracja trwała ok 1,5h, teraz na oplocie dł ok 50 cm filtracja zajmuje ok 1h. Ze względu że mam zbudowany system 3 stopniowy i zacieram na środkowym poziomie filtr mam przez cały proces warzenia. Na początku oplot kilka razy wkręcił się w mieszadło, teraz jest dociążony dwoma kawałkami płaskownika z kwasówki i problem został rozwiązany. na dniach kupię nowy oplot 0,5" długość 1 m. i dam znać jak się spisze.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak piszesz danol148 - wczoraj właśnie zauważyłem, że to, co uczyniłem nie przylega do dna fermentora i  miałem mieszane uczucia, ale filtracja poszła sprawnie. zrobiłem również po kilka nacięć na górnej stronie rurek i pozostawiłem odpływ na środku. niestety jest pewnie strata ok. 0,7 przez to, że filtrator nie przylega do dna i przez to, że nie wszystko przez tak uniesiony odpływ jestem w stanie odebrać, ale grawitacja powinna też robić swoje. wydajność na razie nie jest zła, ale dla porównania przy następnej warce przesunę ujście bliżej kranika i pomyślę nad modyfikacjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 4 tygodnie później...

Konstruuje podobny filtrator, i mam dwa pytania:

 

1. Jakie to jest fi rurki, że tak ładnie pasuje do wiadra?

2. Jak nazywa się te kolanko które łączy trójnik z rurką odprowadzoną od gwintu kranika? Jak mniemam, nie jest to takie samo kolanko jak te widoczne na kątach filtratora.

 

Z góry dziękuję :roll:

 

http://www.piwo.org/topic/58-filtrator-rurkowy-troche-praktyki/?p=272632

Edytowane przez ElGreco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W związku z nasilającymi się problemami przy filtrowaniu oplotem zmontowałem filtrator rurkowy. Kupiłem rurkę 3/4 cala naciąłem szczeliny "standardowym" brzeszczotem i okazało się, że wcale szału nie ma. Zasyp ok 4 kg słodu bez dodatków niesłodowanych jeszcze jakoś leci, ale większe zasypy (7-9 kg) czy 50% niesłodowanych to już tragedia. W czym tkwi błąd? Za szerokie szczeliny? Pisząc brzeszczot standardowy mam na myśli taki, który jest zamontowany w ręcznej ramowej pile do cięcia metalu o długości ok. 30 cm. Czy nacięcie szczelin cieńszym brzeszczotem może pomóc? Do mielenia słodu używam przystawki do zelmera, w której coś się pogruchotało i mieli teraz tylko bardzo drobno. To pewnie też ma wpływ, ale myślałem, że i tak różnica w porównaniu z oplotem będzie kolosalna a tu wyszło z deszczu pod rynnę. Jak ktoś może coś doradzić to bardzo proszę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.