Skocz do zawartości

Filtrator rurkowy - trochę praktyki


tzi

Rekomendowane odpowiedzi

ja też mam taki i sprawuje się dobrze można szybko go rozmontować do umycia i jest łatwy do zrobienia

Zamontuj nacięciami od spodu, będzie większa część złoża wysłodzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrezygnowałem z rurkowego na rzecz oplotu. Upierdliwe to jest w myciu i trzeba parę ładnych litrów zawrócić. Teraz mam 50 cm oplotu, myje się to chwilę, zawracam może z litr przy 40 litrowych warkach. Ostatnie 2 pszenice filtrowałem po 60-70 minut

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też mam taki i sprawuje się dobrze można szybko go rozmontować do umycia i jest łatwy do zrobienia

Zamontuj nacięciami od spodu' date=' będzie większa część złoża wysłodzona.[/quote']

jest ponacinany od spodu też tylko na zdjęciu tego nie widać

Edytowane przez gigo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrezygnowałem z rurkowego na rzecz oplotu. Upierdliwe to jest w myciu i trzeba parę ładnych litrów zawrócić. Teraz mam 50 cm oplotu, myje się to chwilę, zawracam może z litr przy 40 litrowych warkach. Ostatnie 2 pszenice filtrowałem po 60-70 minut

Jeśli używa się mieszadła w kadzi zacierno-filtracyjnej, to myślę, że tylko rurkowy się sprawdzi, oplot może się wkręcić w śmigła. Tak myślę, chyba że jest inaczej ?

Edytowane przez przemo70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrezygnowałem z rurkowego na rzecz oplotu. Upierdliwe to jest w myciu i trzeba parę ładnych litrów zawrócić. Teraz mam 50 cm oplotu' date=' myje się to chwilę, zawracam może z litr przy 40 litrowych warkach. Ostatnie 2 pszenice filtrowałem po 60-70 minut[/quote']

Jeśli używa się mieszadła w kadzi zacierno-filtracyjnej, to myślę, że tylko rurkowy się sprawdzi, oplot może się wkręcić w śmigła. Tak myślę, chyba że jest inaczej ?

Można by na rurkę miedzianą ponacinaną w szersze szczeliny naciągnąć oplot ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zrezygnowałem z rurkowego na rzecz oplotu. Upierdliwe to jest w myciu i trzeba parę ładnych litrów zawrócić. Teraz mam 50 cm oplotu' date=' myje się to chwilę' date=' zawracam może z litr przy 40 litrowych warkach. Ostatnie 2 pszenice filtrowałem po 60-70 minut[/quote'']

Jeśli używa się mieszadła w kadzi zacierno-filtracyjnej, to myślę, że tylko rurkowy się sprawdzi, oplot może się wkręcić w śmigła. Tak myślę, chyba że jest inaczej ?

Można by na rurkę miedzianą ponacinaną w szersze szczeliny naciągnąć oplot ?.

A po co takie ceregiele ? Nie łatwiej ponacinać od razu cieńszą tarczą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma mieszadło i nie chce żeby mu oplot porwało może go usztywnić ponacinaną rurką.

Myślę, że nie trzeba sobie aż tak życia komplikować. Do tej pory używałem oplotu i byłem zadowolony, ale filtrowalem w odzielnym wiadrze, teraz przechodzę na kadź zacierno-filtracyjną i chyba ponacinana rurka będzie najlepszym rozwiązaniem, mix rurki i oplotu nie wygląda mi dobrze ze względu na problem naciągnięcia oplotu na rurkę, o wrażeniach wizualnych nie wspomnę. Jeśli ktoś zapoda fotkę takiego mixu, to chętnie przemyślę taką koncepcję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli używa się mieszadła w kadzi zacierno-filtracyjnej, to myślę, że tylko rurkowy się sprawdzi, oplot może się wkręcić w śmigła. Tak myślę, chyba że jest inaczej ?

dam Ci znać jak mi wejdzie w mieszadło, chociaż jeśli przez kilkadziesiąt warek nie wszedł (a robiłem naprawdę różne rzeczy) to chyba już nie wejdzie. Dla mnie jeśli chodzi o metody filtracji jest tak: 2 wiadra < filtrator rurkowy < oplot < podwójne dno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć ;)

 

Na amerykańskich forach można znaleźć sporo przykładów filtratorów rurkowych w takiej formie:

 

post-3232-0-89971800-1331713138_thumb.jpgpost-3232-0-20703600-1331713139_thumb.jpgpost-3232-0-57274000-1331713139_thumb.jpg

 

Chodzi mi o połączenie filtratora z kranem nie bezpośrednio przy kranie ale z drugiej strony. Jaki jest powód zastosowania takiego połączenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domniemam, że chodzi o wydajniejsze wysładzanie (lepsza ogólna wydajność), ale to tylko moje nieuzasadnione przypuszczenie

 

Kojarzy mi się jakiś link (chyba niemiecka strona), ktoś kiedyś zapodał. Porównanie różnych konstrukcji filtratorów i uzyskanej na nich wydajności i tam bodajrze były właśnie tak zbudowane filtratory.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o połączenie filtratora z kranem nie bezpośrednio przy kranie ale z drugiej strony. Jaki jest powód zastosowania takiego połączenia ?

 

Pewnie chodzi o zapewnienie porównywalnych odległości przepływu filtratu do ujścia. To powinno zapewnić bardziej równomierne wysładzanie młóta w całej objętości i przez to lepsza efektywność wysładzania. Zerknij na to http://www.howtobrew...ppendixD-1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to dlaczego po przeciwnej stronie

Patrząc na pierwszy i trzeci przykład droga filtratu od nacięć przy trójniku do kranu jest dwa może trzy razy krótsza od drogi z najbardziej oddalonych nacięć na przeciwległym boku filtratora. Gdyby trójnik został umieszczony na rurce przylegającej do kranu i był bezpośrednio przyłączony do kranu to drogi filtratu różniły by się znacznie bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na pierwszy i trzeci przykład droga filtratu od nacięć przy trójniku do kranu jest dwa może trzy razy krótsza od drogi z najbardziej oddalonych nacięć na przeciwległym boku filtratora. Gdyby trójnik został umieszczony na rurce przylegającej do kranu i był bezpośrednio przyłączony do kranu to drogi filtratu różniły by się znacznie bardziej.

A tak te z boku na przeciwko trójnika mają daleko :smilies: .Jakie znaczenia ma długość drogi do kranika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trójniak jest po drugiej stronie bo w ten sposób jest łatwiej położyć filtrator płasko na dnie coolera. Ja zastosowałem inne rozwiązanie, gdzie trójniak jest po środku w literze "T" i sciąga brzeczke równomiernie z dwóch przeciwnych punktów filtratora.

 

33aqs13.jpg

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie chodzi o zapewnienie porównywalnych odległości przepływu filtratu do ujścia. To powinno zapewnić bardziej równomierne wysładzanie młóta w całej objętości i przez to lepsza efektywność wysładzania. Zerknij na to http://www.howtobrew...ppendixD-1.html

 

O własnie tego linka szukałem, dzięki wojosik :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Wszystkie te wyżej opisane "modele" filtratorów są przeznaczone do płaskiego dna.

Jaki kształt filtratora zastosować do kegów-beczek (takich w gumie, np. po browarze fortuna), w których mamy dno ukształtowane jak w półokrągłej misce? Tzn. w środku kega jest jakby niecka skierowana lekko w stronę odpływu-zaworu spustowego. Czy jest sens umieszczać rurki powyżej odpływu (bliżej zewnętrznych ścianek kega), czy wystarczy jedną rurkę/okrąg puścić po dnie w najniższym miejscu? Brzeczka i tak będzie spływać do najniższego punktu?

Średnica kega ma ok.38cm, z tego wyraźna niecka w dnie ma ok.20cm średnicy, a różnica poziomów niecki w najniższym miejscu i dna na obwodzie kega to ok.6cm.

Mam nadzieję, że opisałem tak, iż wiadomo o co chodzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś takiego u mnie sie sprawdzało, ja miałem zawór spustowy jednak na dnie kega. Ale koledze jednemu zrobiłem identyczne z zaworem bocznym. Rurka układa się po skosie dopasowujac się do dna. Teraz mam wersję z płaskim dnem ale za to filtrator umieszczony ok. 3 cm nad dnem. więc możesz umieścić filtrator w jednej płaszczyźnie.

 

P.S.

Filtrator ma być odwrócony nacięciami do dołu /nie tak jak na zdjęciu/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.