Jump to content

płatki dębowe


Tanksztela
 Share

Recommended Posts

racja, pytanie jakie piwo i jaki efekt chcesz uzyskac. Inna sprawa ze bywaja tez rozne rodzaje platkow, w roznym stopniu opiekane. Ja na przyklad swego czasu do czekoladowego stouta dawalem 60g srednio opiekanych, ale sam stout byl tak intensywny w smaku ze platki ostatecznie byly gdzies na dalszym planie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Odświeżę temat. Mam płatki dębowe "HEAVY TOAST" dostępne w Biowinie i Obi :) skorzystałem z nich przy robieniu miodu, później wyparzyłem i mają teraz ciekawy aromat miodowo dębowy. Dodawał ktoś kiedyś coś takiego do piwa? Jeszcze nie wiem do czego by je dodać i czy nie lepiej je wyrzucić.

 

 

mam nadzieję, że zwrot "Dodawał ktoś kiedyś coś" jest w miarę zrozumiały :)

Link to comment
Share on other sites

Zasyp był taki

 

3 kg wędzony whiskey

1 kg wędzony Steinbach

1 kg wiedeński

1 kg monachijski

0,1 kg zakwaszający

 

wiec bardziej wędzony w dymie torfowym. Whiskey i beczka to pasuje. Myśląc o tej warce kupiłem płatki mocno opiekane. Teraz się waham

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Pływają po powierzchni -- jest z tym pewien problem, bo pod koniec przelewania co mniejsze są w stanie "zaciągnąć" się do wężyka. Pończocha taka jak po chmieleniu na zimno wiele tu nie da, bo płatki nie są na tyle duże, żeby przejść przez wężyk (przynajmniej ja takich nie miałem), jedynie go zaczopowują go u wejścia. Da się to rozwiązać odganiając je np. łyżką piwowarską, ale trochę ciężko to wykonać w pojedynkę...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
  • 11 months later...

Odkopie temat

Robiłem american stouta z dodatkiem płatków średnio opiekanych, które to dodawałem po przelaniu z burzliwej (albo bez przelewania na cichą, tak czy siak kiedy byłem pewien, że fermentacja ustała), wcześniej wygotowałem je przez 10 minut i wrzuciłem co ważne same płatki bez tego w czym się gotowały. Pytanie jakie mam to czy można razem z płatkami wlać wodę, w której się gotowały co wzmocni efekt czy raczej może to wnieść jakieś niechciane smaki?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.