Skocz do zawartości

Czas aktywności OXI


sp5

Rekomendowane odpowiedzi

30% przy braku innych składników oznacza, że jest 100%

Przypomina mi to zawartość cukru w cukrze ;)

to jest 100% nadwęlanu w nadwęglanie

 

to jest tzw. żelazna logika :) 100% piwa w piwie :)

 

korzen16, gratuluję czytania ze zrozumieniem. Szkoda że nie piszą, co jest nośnikiem, czy też wypełniaczem, ale mam nadzieję, że nie są to żadne niekorzystne związki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie wiem, czy wiecie, ale to są po prostu normy przy podawaniu składu. Zerknijcie sobie na dowolny proszek do prania i zobaczycie rzeczy typu "kationowe środki powierzchniowo czynne >15%, niejonowe środki powierzchniowo czynne >30%" etc. To jest po prostu przyjęty sposób oznaczania składu w środkach czystości. Jeżeli producent, zapytany o to mailowo, odpowiada, że jest to czysty nadwęglan, oznacza to ni mniej, ni więcej, że jest to czysty nadwęglan.

 

Co do czytania ze zrozumieniem, to brawo, Panowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, na pewno nie są to substancje szkodliwe dla odzieży.

Ostawiałbym węglan sodu jako wypełniacz (jest napisane, że "środek zawiera węglan sodu", a te >30% to węglan ze związaną H2O2.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego Wilow, jasne, tylko że jeśli czegoś jest 30, 60, czy 79%, to nie sumuje się to do 100%. Reszta to tzw. nośnik, wypełniacz - próbuję zapytać, czym on jest. Chyba że jestem dupa nie chemik i nie rozumiem podstawowych zagadnień. co też jest możliwe.

 

bez obrazy z tym zrozumieniem - chciałem pochwalić korzenia16

Edytowane przez ponury fermentaThor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie łapię logiki 30%=100%.

Równie ciekawe dla mnie jest to, co stanowi pozostałe 70%, ale stawiam na Na2CO3. i reszta skadników. We skazanym przeze mnie linku, jest jasno napisane, że jest to czysty nadwęglan, bez owijania w bawełnę procentową.

Producenci mają obowiązek podawania w składzie "rzeczy" stwarzających potencjale zagrożenie (dla środowiska, użytkowników i takie tam inne), a sami z siebie podają to co zwiększa sprzedaż. Reszta jest nieatrakcyjna dla kienta, więc nie ma potrzeby uświadamiania go takimi detalami

 

Podobnie jest w przypadku kreta w granulkach, przy czym producent jest rzetelniejszy i pisze na opakowaniu oraz w karcie produktu, że zawiera on między innymi >30% wodorotlenku, ale o reszcie milczy. Zakupuję więc czysty wodorotlenek i wiem, że 3g w 97g H2O, daje mi to co chciałem uzyskać czyli 3% roztwór.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Poza tym producenci chemii nie biorą pod uwagę, że ktoś będzie stosował ich środki do sprzętu mającego kontakt z żywnością.

 

Dlatego lepiej pewnie kupować czyste (100%) środki. Cóż począć jak carrefour pod nosem i OXY za 4zł z groszami... a internet tak daleko...

Edytowane przez ponury fermentaThor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 z groszami

przy słuszności mojego założenia, za czysty nadwęglan cena jest potrójna

 

Tak a'propos niedawno natknąłem się na ciekawy program o wodzie butelkowanej i jej początkach. Jak się okazuje wciśnięto konsumentom produkt, dokładnie taki sam jak mieli w kranach i przekonano ich, że bez takiej wody nie może się obejść i musi za nią dodatkowo płacić. Działa do dziś ;)

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to dla mnie informacja, że nie może go być mniej niż 30%, ale absolutnie nie uważam to za czysty nadwęglan sodu o wzorzę Na2CO3x1,5H2O2

Jeżeli pokażecie mi wiarygodną informację od producenta, że w 100g środka znajdują się 100g aktywnego nadwęglanu, to uwierzę

 

Tu karta produktu, który nazywa się Nadwęglan sodu, w składzie >85% substancji czynnej (Na2CO3x1,5H2O2)i <18% zwykłego węglanu (Na2CO3). Nie jestem chemikiem, ale podejrzewam, że ma to związek z produkcją tego związku i być może z techonologicznymi możliwościami uzyskania tzw "czystego nadwęglanu".

Przydałaby się wypowiedź kogoś kompetentnego w tej dziedzinie, ale wydaje mi się że w nazwie nadwęglan sodu ukryte są te dwa związki.

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie sprawa wygląda tak, że skład detergentów musi być oznaczany według określowych norm:

 

5.2 Które składniki muszą być wymienione na opakowaniu?

Postanowienia dotyczące oznakowania detergentów ustalone są w art. 11 w związku z załącznikiem VII A, który stanowi, że:

 

„Należy zastosować następujące postanowienia w sprawie oznakowań opakowań detergentów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej.

 

Następujące zakresy (procenty wagowe):

- mniej niż 5%,

- 5% lub więcej, lecz mniej niż 15%,

- 15% lub więcej, lecz mniej niż 30%,

- 30% i więcej,

 

Zródło

 

Tak więc nawet jak w skłądzie produktu jest 100% nadwęglanu, to producent musi go oznaczyć jako >30%

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie sprawa wygląda tak, że skład detergentów musi być oznaczany według określowych norm:

 

5.2 Które składniki muszą być wymienione na opakowaniu?

Postanowienia dotyczące oznakowania detergentów ustalone są w art. 11 w związku z załącznikiem VII A, który stanowi, że:

 

„Należy zastosować następujące postanowienia w sprawie oznakowań opakowań detergentów przeznaczonych do sprzedaży detalicznej.

 

Następujące zakresy (procenty wagowe):

- mniej niż 5%,

- 5% lub więcej, lecz mniej niż 15%,

- 15% lub więcej, lecz mniej niż 30%,

- 30% i więcej,

 

Zródło

 

Tak więc nawet jak w skłądzie produktu jest 100% nadwęglanu, to producent musi go oznaczyć jako >30%

 

1 OK. czyli tak naprawdę nie wiemy, ile % jest czystego nadwęglanu. W internecie nadwęglan 100% kosztuje mniej więcej 3x tyle. Czy znając oszczędność firm, nie sądzisz, że czystego nadwęglanu może być bliżej 30% niż 100%? taka mnie naszła wątpliwość.

 

2 Wątpliwość nr 2 - czy w związku z tym można być pewnym że nie ma tam żadnych innych substancji wypełniających, które nie szkodzą ubraniom, a nie nadają się do piwa?

Edytowane przez ponury fermentaThor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten środek z Auchana nie pachnie? Nie wiem bo nigdy z nim nie miałem do czynienia, ale większość tych odplamiaczy raczej ma jakiś zapach. A jeżeli pachnie to znaczy, że jakieś dodatki zapachowe musi mieć, więc nie będzie 100% nadwęglanu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producent już nie pamiętam, którego z tych oxi odpisał kiedyś komuś z forum, że to 100% czy tam 99% nadwęglan sodu, tylko że jakiś tam przepis czy norma zmusza ich do umieszczenia takiego a nie innego wpisu w składzie. >30% może się przecież równać 100%. Druga sprawa to czy można wierzyć ślepo w takiego maila od producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten środek z Auchana nie pachnie? Nie wiem bo nigdy z nim nie miałem do czynienia, ale większość tych odplamiaczy raczej ma jakiś zapach. A jeżeli pachnie to znaczy, że jakieś dodatki zapachowe musi mieć, więc nie będzie 100% nadwęglanu.

 

Nie ma żadnych ekstra zapachów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producentowi do końca wierzyć nie można, ale skłaniałbym się, że udział nadwęglanu jest bliski 100%. Mogą tam być jeszcze jakieś substancje pomocnicze. Jakby było to coś szkodliwego, to producent musiałby wymienić ten związek w składzie. Tak czy inaczej, po użyciu zawsze trzeba wszystko dokładnie wypłukać.

 

Co do różnicy w cenie to wytłumaczeniem jest przede wszystkim różnica w skali sprzedaży i wielkości marży.

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie cena OK, więc mi pasuje. Ale płuczę, bo nigdy nic nie wiadomo

Dla mnie jedną z ważniejszych jego zalet jest brak konieczności płukania. Ja kupuję rzekomo czysty na allegro, ale czy nie jest z nim podobnie jak np. z ksylitolem czy laktozą kupowaną w internetach to pewności nie mam :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku http://www.piwo.org/topic/1567-oxi-pytanie-o-skutecznosc/page__st__80 ( w 2011 roku krzysztof 1970 zapytał producenta . Dostał odpowiedź , że to czysty surowiec bazowy 99% więc można używać ( co robię ) zamiennie z Chemipro OXY czy OXI One .

 

Ja wszedłem na stronę producenta OXY z Auchana i znalazłem kartę charakterystyki . 99% to nadwęglan sodu .

 

I naprawdę dostrzeżcie różnicę między znakiem > a =

 

Willow i Wizi - dobr uwagi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.