Skocz do zawartości

Wydajność


Lukas

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Podsumowując, im rzadszy zacier tym większa wydajność? Nie zauważyłem. Pewne jest, że łatwiej się miesza gdy wody jest więcej. Na pewno im drobniej zmielone słody tym wydajność większa.

Edytowane przez jacekan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podanej do poczytania stronie wiki, w części dotyczącej wpływu rodzajów słodu powinno zamienić się "średnią warzoną" na "średnią ważoną". Błąd wynika pewnie z hiperpoprawności piszących piwowarów i natychmiastowej reakcji na jakiekolwiek ważenie, które wpływa na nas jak płachta na byka i zrazu rodzi podejrzliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj to może zmienisz zdanie.

W powyższym artykule jest taki fragment:

Przy gęstych zacierach wydajność utrzymywała się stale w zakresie 58 ? 60% niezależnie od temperatury zacierania, ale w przypadku rzadszych zacierów ujawniła się silna zależność wydajności od temperatury i zawsze była wyższa niż w gęstym zacierze. To pozwala sądzić, że rzadkie zaciery zapewniają lepszą ekstrakcję słodu. Briggs również podaje że rzadsze zaciery mogą przetworzyć więcej skrobi, ale jako optymalny pod tym względem stosunek wody do słodu podaje 2,5 l/kg

Czy to aby nie jest błąd? 2,5l/kg to jest dość gęsto.

Robią testy tylko przy dwóch gęstościach: 2,57l/kg i 5l/kg i piszą, że rzadszy zacier to lepsza wydajność, po czym pisza że optymalny jest 2,5 l/kg czyli gęściej niż gęsty który testowali? Coś tu chyba nie tak...

Sprawdziłem oryginał i jest tak samo. Może jakiś błąd zrobili w przeliczeniu jednostek?

A w ogóle to szkoda, że w artykule nie ma testów innych gęstości. Np 2, 3, 4...

 

Ja generalnie w domu zacieram dość gęsto (ok 2,5-2,8 l/kg) i wydajność uzyskuję w miarę stabilną ok 65-66%. Robiłem kiedyś raz testowo przy gęstości 4l/kg, ale wydajność była praktycznie taka sama.

No, ale warki były małe - 4-6kg słodu...

 

Edit: cemik1 - poprawione. :P

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji wynika, że przy gęstym zacierze, właśnie ok 2,5L/kg słodu, wydajność mam lepszą, niż przy dajmy na to 4L/kg. U mnie podczas filtracji młóto lepiej wypłucze się wodą dodaną, niż wodą użytą do zacierania. Ostatnio sprawdzałem i okazało się, że brzeczka przednia miała niższy balling, niż ta przepłukana "pierwszą wodą" :P

Edytowane przez przemo70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.