Jump to content
Sign in to follow this  
mateos

Elektroda pH

Recommended Posts

Hej, wczoraj przez przypadek wylał mi się roztwór 3.3M KCL w którym przechowywałem elektrodę pH. Poszperałem trochę w necie ale w sprzedaży tylko 3M KCL, jedynie w POCHu znalazłem 3.3M KCl, aktualnie nie mają na stanie. Czy mogę przechowywać elektrodę w 3M KCl czy musi być ten 3.3M?

Hej, wczoraj przez przypadek wylał mi się roztwór 3.3M KCL w którym przechowywałem elektrodę pH. Poszperałem trochę w necie ale w sprzedaży tylko 3M KCL, jedynie w POCHu znalazłem 3.3M KCl, aktualnie nie mają na stanie. Czy mogę przechowywać elektrodę w 3M KCl czy musi być ten 3.3M?

Wydaje mi się że nie będzie różnicy. Wydaje mi się również, że jeśli zamienił być jon potasu na sodu to też nie byłoby różnicy. Tzn. użył roztworu soli kuchennej. By uzyskać litr 3,3 M roztworu NaCl musisz rozpuścić 193,05 g soli kuchennej w litrze wody.

Edited by Rafek00

Tylko że to "wydaje mi się" może mnie kosztować 150zł(koszt nowej elektrody), muszę mieć pewność. Co do soli kuchennej to pierwsze słyszę że można zastąpić KCl, tym bardziej że w środku elektrody też jest chyba roztwór chlorku potasu.

Tylko że to "wydaje mi się" może mnie kosztować 150zł(koszt nowej elektrody), muszę mieć pewność. Co do soli kuchennej to pierwsze słyszę że można zastąpić KCl, tym bardziej że w środku elektrody też jest chyba roztwór chlorku potasu.

To dzwoń/pisz do producenta - on, jak nikt na tym forum powie Ci na 100% procent. A roztwór wewnętrzny zależy od rodzaju elektrody, np elektroda srebrowa ma wewnątrz roztwór chlorku srebra.

Edited by Rafek00

Tylko że to "wydaje mi się" może mnie kosztować 150zł(koszt nowej elektrody)' date=' muszę mieć pewność. Co do soli kuchennej to pierwsze słyszę że można zastąpić KCl, tym bardziej że w środku elektrody też jest chyba roztwór chlorku potasu.[/quote']

To dzwoń/pisz do producenta - on, jak nikt na tym forum powie Ci na 100% procent. A roztwór wewnętrzny zależy od rodzaju elektrody, np elektroda srebrowa ma wewnątrz roztwór chlorku srebra.

Spoko do producenta od razu napisałem, ale czy dostanę odpowiedz to już inna sprawa. Parę osób z forum korzysta z pH-metrów, może ktoś już przerabiał taka sytuacje, zapytać nie zawadzi ;).

Edited by mateos