Skocz do zawartości

Mętne piwo


dominiox

Rekomendowane odpowiedzi

Najbardziej podejrzany jest chmiel (??), było tego aż 200 g Saazu w granulacie, jak wrzuciłem, to się zamąciło i do teraz nie chce się sklarować. Brzeczka nastawna wyglądała jak zmącona woda z gliniastej kałuży.

A na ile litrów te 200 gramów? Jeżeli po wrzuceniu chmielu się zmąciło czyli nastąpił przełom brzeczki, nie zbiły się później białka w kupe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 55
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

To, że brzeczka przed fermentacją jest mętna niczego jeszcze nie przesądza, często pod koniec fermentacji burzliwej wszystko opada sobie na dno, a podczas cichej ładnie się klaruje. Słyszałem o takich, którzy w ogóle nie przejmują się osadami gorącymi i resztkami chmielu i prosto z gara przelewaja wszystko do fermentora a piwo wychodzi klarowne i dobre. Sam miałem parę przypadków nieklarownego nastawu a na koniec piwo wyszło klarowne i smaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na ile litrów te 200 gramów? Jeżeli po wrzuceniu chmielu się zmąciło czyli nastąpił przełom brzeczki, nie zbiły się później białka w kupe?

Na 23 L (wybicia)

Przełom staram się uzyskać jeszcze przed wrzuceniem chmielu, ale tym razem zrobił się dopiero po wrzuceniu i dość mizerny, pływał w postaci drobnych kłaczków i trochę szumowin na powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że brzeczka przed fermentacją jest mętna niczego jeszcze nie przesądza, często pod koniec fermentacji burzliwej wszystko opada sobie na dno, a podczas cichej ładnie się klaruje. Słyszałem o takich, którzy w ogóle nie przejmują się osadami gorącymi i resztkami chmielu i prosto z gara przelewaja wszystko do fermentora a piwo wychodzi klarowne i dobre. Sam miałem parę przypadków nieklarownego nastawu a na koniec piwo wyszło klarowne i smaczne.

Oby tak było. Zostawiłem butelkę rezerwy i ją obserwuję, jak dotychczas w ogóle nie ma ochoty się klarować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełom staram się uzyskać jeszcze przed wrzuceniem chmielu, ale tym razem zrobił się dopiero po wrzuceniu i dość mizerny, pływał w postaci drobnych kłaczków i trochę szumowin na powierzchni.

Nie za dużo?

 

 

Czyli prawidłowo. Też teraz miałem drobne kłaczki i mało ich było. Nie zbijały się w duże frakcje. Chyba to od słodu zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie a szczególnie za post yemu

 

możesz schłodzić brzeczkę a przed przelaniem zrobić whirlpoola - czyli zakręcić pożądnie w kotle - osady usadowią się na środku kotla, potem przez rurkę, którą umieszczasz z boku dekantujesz do fermentora.

 

używałem też żelatyny do klarowania przy cichej fermentacji - na kilka dni przed butelkowaniem. trzeba z rehydratować żelatynę, po ok 20 min podgrzać do ok 70 stopni, schłodzić, wlać do fermentora i zamieszać. u mnie działało super.

"yemu" a ile tej żelatyny i wody na 20 litrów

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie a szczególnie za post yemu

 

możesz schłodzić brzeczkę a przed przelaniem zrobić whirlpoola - czyli zakręcić pożądnie w kotle - osady usadowią się na środku kotla, potem przez rurkę, którą umieszczasz z boku dekantujesz do fermentora.

 

używałem też żelatyny do klarowania przy cichej fermentacji - na kilka dni przed butelkowaniem. trzeba z rehydratować żelatynę, po ok 20 min podgrzać do ok 70 stopni, schłodzić, wlać do fermentora i zamieszać. u mnie działało super.

"yemu" a ile tej żelatyny i wody na 20 litrów

 

pozdr

czubata łyżka na 10litrów, rozpuścić w większym kubku ciepłej wody. poczekać paręnaście minut aż dobrze się rozpuści i zrehydratuje, podgrzać, uważać żeby nie zagotować, ostudzić i wlac do fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co po takim zabiegu zostaje na dnie? Pytam bo nigdy nie miałem problemów z klarownością, ale nie daj boże kiedyś, i nie wiem czego można się spodziewać. Jak to dokładnie wygląda i czy nie zmienia smaku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak raz mnie się to też przytrafiło. Drugi pils czeski i wygląda, że drugi będzie mętny. Najbardziej podejrzany jest chmiel (??), było tego aż 200 g Saazu w granulacie, jak wrzuciłem, to się zamąciło i do teraz nie chce się sklarować. Brzeczka nastawna wyglądała jak zmącona woda z gliniastej kałuży.

Ostatnio też mam to u siebie. Myślałem, że to wina szyszek. Wcześniej chmieliłem granulatem, bez siateczek, prosto do gara. Po wystudzeniu osady zbijały się ladnie na dnie gara.

 

Oprócz chmielu, zmieniłem też słód. Najpierw był z Bogutynu, teraz z Browamatora. Pewnie nie jest to wina słodu bo filtrat był bardzo klarowny (temp. wody wysładzającej 70C).

 

Podejrzewam jeszcze prędkość schładzania. Ostatnio zatrzymywałem się przy 70C, by dochmielić aromatycznym (przy mrozach i tak nie mam możliwości użycia chłodnicy, więc była okazja spróbować nowej metody, o której wspominał Makaron). No i te prawdopodobne zakażenie (dentysta) jednej warki.

 

Obstawiam chłodzenie. Czekam z następną warką na możliwość użycia chłodnicy (na niższą temperaturę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna warka - lager i znowu po chmieleniu mętne. Przełom prawidłowy.

Chyba ten chmiel, szyszka. Może jest przedojrzały.

Następną warkę będę chmielił granulatem.

Przecież to jest normalne, że piwo po chmieleniu jest mętne. :rolleyes:

 

Gorzej jeśli po fermentacji będzie mętne, a tym bardziej po leżakowaniu w butelkach (ale to też tylko pod warunkiem, ze nie ruszymy osadu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co po takim zabiegu zostaje na dnie? Pytam bo nigdy nie miałem problemów z klarownością, ale nie daj boże kiedyś, i nie wiem czego można się spodziewać. Jak to dokładnie wygląda i czy nie zmienia smaku?

smaku nie zmienia, na dnie fermentora osiada po prostu więcej materiału

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież siateczki są do szyszek więc nic nowego nie odkryłeś. Z tym mętnieniem to chyba coś przesadzasz. Ja ostatni stosowałem chmiel w szyszkach (prezent od JEJSKIEGO) chmiel bez określonych parametrów. Piwo które uwarzyłem jest już po fermentacji cichej i nie ma żadnych oznk zmętnienia. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje Pale Ale.

Jest mętne od początku.Stało 7 dni na f.burz. temp 20°C ~2-2.5°Blg , a teraz 7 dni na f.cichej temp 17°C

Widać że zaczyna się klarować ,ale bardzo powoli.

Co radzicie ,poczekać jeszcze tydzień i do butelek, albo do całkowitego sklarowania?

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie troszkę mętne to piwo, ale raczej nie jest to wina chmielu. Ja potrzymałabym to piwo jeszcze tydzień lub dwa na cichej, na pewno mu nie zaszkodzi, a powinno się w tym czasie wyklarować :)

Kiedyś rozlałem takie mętne piwo do butelek i mimo to ładnie się wyklarowało,

tylko trwało to trochę dłużej.

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno w butelce się wyklaruje z czasem, tyle tylko, że na dnie będzie bardzo dużo osadu, który często podnosi się w trakcie nalewania piwa. Oczywiście zwykle nie jest to problem, jednak moim zdaniem zbyt mętne piwo w kuflu nie wygląda zbyt dobrze (o ile nie jest to pszenica). Poza tym zbyt dużo osadu w butelce może z czasem nadać piwu posmak drożdżowy na skutek autolizy drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież siateczki są do szyszek więc nic nowego nie odkryłeś. Z tym mętnieniem to chyba coś przesadzasz. Ja ostatni stosowałem chmiel w szyszkach (prezent od JEJSKIEGO) chmiel bez określonych parametrów. Piwo które uwarzyłem jest już po fermentacji cichej i nie ma żadnych oznk zmętnienia. JK

Powiem tylko że to pierwszy zbiór marynki z mojego chmielnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.