Skocz do zawartości

Fermentacja lagera


karczmarz

Rekomendowane odpowiedzi

Czy podczas fermentacji drożdży dolnej fermentacji wytwarza się jakaś piana na górze brzeczki?

Mam balon 25l i chciałbym w nim nastawić 20l lagera, tylko nie wiem czy rezerwa 5l w balonie jest wystarczająca, bo przez wyciek ostatnio zakaziłem całą warkę :) ale to były "górniaki", z "dolniakami" nie miałem jeszcze do czynienia, poza puchą Europejskiego Lagera. W fermentatorze mam taka rurkę (chyba BIOWIN) z plastiku różni się ona trochę od szklanej rurki do wina, czy to jest jakaś różnica gdy zastosuję rurkę od balona do wina?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , jest warstwa drożdży na powierzchni a jeżeli będzie mała powierzchnia dla nich (zwężająca się szyjka) to też nie dobrze. Zainwestuj parę złotych w wiadro 30l i nie będziesz miał problemów. Często takie wiadra można za darmo dostać np. w cukierniach. Można też od biedy zakupić w marketach budowlanych. Jeżeli koniecznie chcesz w balonie fermentować, to daj korek z długą rurką i koniec rurki wstaw do garneczka w wodą, wtedy nadmiar drożdży sobie wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lagera w 15 stopniach to nie bardzo się zaleca fermentować. Ja fermentuje w 8-10 stopni i piany gigantycznej nie miałem. Drożdze to Munich lagery i pils Urquel. Nie wiem czy inne szczepy nie są bardziej chodliwe....

Zatem jakie drożdże byś polecał do spokojnej fermentacji lagera? Bo nie zależy mi tu na czasie, chciałbym mieć po prostu spokojną fermentację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lagera w 15 stopniach to nie bardzo się zaleca fermentować. Ja fermentuje w 8-10 stopni i piany gigantycznej nie miałem. Drożdze to Munich lagery i pils Urquel. Nie wiem czy inne szczepy nie są bardziej chodliwe....

Zatem jakie drożdże byś polecał do spokojnej fermentacji lagera? Bo nie zależy mi tu na czasie' date=' chciałbym mieć po prostu spokojną fermentację[/quote']

Burzliwość fermentacji zależy od ilości drożdży i ich kondycji, temperatury, ale pewnie i od gęstości brzeczki i jeszcze wielu innych czynników. Na początek polecam drożdże Saflager W34/70, wiadro fermentacyjne, a balon ewentualnie na cichą, bo nie będziesz miał wtedy problemu z pianą.

No i ta temperatura - 15°C to zdecydowanie za dużo. Piwo nie będzie dolnej fermentacji! Będziesz miał niezbyt dobre piwo o cechach piwa górnej fermentacji! Jeżeli dolniaki to temperatura 4 do 8 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 2 szczepy : Munich lagery i pils Urquel używałem i fermentacja nie była bardzo burzliwa. Rzekłbym nawet że dużo miej burzliwa niż przy jakichkolwiek innych górniakach. Ja przygodę z lagerami zaczynam dopiero w tym roku. Więc może bardziej doświadczeni w tym temacie będą mieli cenniejsze uwagi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku :) myślałem, że przy Lagerach można dojść do kompromisu względem balonów. Widzę jednak, że nie. Dokupię zatem jeszcze z 2 wiadra, bo niestety nie mam układów ani w cukierni ani w sklepie zoologicznym :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku :) myślałem, że przy Lagerach można dojść do kompromisu względem balonów. Widzę jednak, że nie. Dokupię zatem jeszcze z 2 wiadra, bo niestety nie mam układów ani w cukierni ani w sklepie zoologicznym :beer:

Popatrz w Obi, Castoramie czy w Leroy Marlin na sprzęcie dla winiarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W porządku :) myślałem, że przy Lagerach można dojść do kompromisu względem balonów. Widzę jednak, że nie. Dokupię zatem jeszcze z 2 wiadra, bo niestety nie mam układów ani w cukierni ani w sklepie zoologicznym :)

Albo idź na całość i kup sobie 50l beczkę do kiszenia kapusty, coś jak na tej aukcji:

http://allegro.pl/beczka-beczki-od-20l-do-220l-atestowana-atest-w-wa-i1915344429.html

W podobnej fermentuję z powodzeniem. Wiadro niedługo stanie się za małe :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo idź na całość i kup sobie 50l beczkę do kiszenia kapusty, coś jak na tej aukcji:

http://allegro.pl/beczka-beczki-od-20l-do-220l-atestowana-atest-w-wa-i1915344429.html

W podobnej fermentuję z powodzeniem. Wiadro niedługo stanie się za małe :beer:

A w czym gotujesz brzeczkę? Dzielisz na 2 gary?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W34/70 przy 29l w wiadrze standardowym,i temp. fermentacji 9-10°C brzeczka 13°Blg, 150ml gęstwy - piana na 2-2,5cm, nic nie uciekło.

 

Ja bym spróbował w balonie, najwyżej założył w razie czego wężyk, zamiast rurki.

Edytowane przez vettis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W34/70 przy 29l w wiadrze standardowym,i temp. fermentacji 9-10°C brzeczka 13°Blg, 150ml gęstwy - piana na 2-2,5cm, nic nie uciekło.

 

Ja bym spróbował w balonie, najwyżej założył w razie czego wężyk, zamiast rurki.

balon + 10°C - myślisz, że jest szansa, że piwo nie wyleci przez rurkę? Czy brzeczkę przy zadaniu drożdży Lager trzeba schładzać do ~10°C czy można zadać drożdże do np. 25°C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W34/70 przy 29l w wiadrze standardowym' date='i temp. fermentacji 9-10°C brzeczka 13°Blg, 150ml gęstwy - piana na 2-2,5cm, nic nie uciekło.

 

Ja bym spróbował w balonie, najwyżej założył w razie czego wężyk, zamiast rurki.[/quote']

balon + 10°C - myślisz, że jest szansa, że piwo nie wyleci przez rurkę? Czy brzeczkę przy zadaniu drożdży Lager trzeba schładzać do ~10°C czy można zadać drożdże do np. 25°C ?

Mówią, że powinno się zadawać w temperaturze około 10°C, takiej w jakiej będzie przebiegać fermentacja, ja zadaję w około 17-20°C i potem powoli do 10°C

Nie miałem problemu ze startem fermentacji, nie dostały drożdże jakiegoś szoku i piwo według mnie i innych wychodziło bardzo dobre.

Co do warki 20l i balona 25l to załóż węża i do słoika na wszelki wypadek, drożdże lagerowe nie szaleją tak jak Ale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W34/70 przy 29l w wiadrze standardowym' date='i temp. fermentacji 9-10°C brzeczka 13°Blg, 150ml gęstwy - piana na 2-2,5cm, nic nie uciekło.

 

Ja bym spróbował w balonie, najwyżej założył w razie czego wężyk, zamiast rurki.[/quote']

balon + 10°C - myślisz, że jest szansa, że piwo nie wyleci przez rurkę? Czy brzeczkę przy zadaniu drożdży Lager trzeba schładzać do ~10°C czy można zadać drożdże do np. 25°C ?

Mówią, że powinno się zadawać w temperaturze około 10°C, takiej w jakiej będzie przebiegać fermentacja, ja zadaję w około 17-20°C i potem powoli do 10°C

Nie miałem problemu ze startem fermentacji, nie dostały drożdże jakiegoś szoku i piwo według mnie i innych wychodziło bardzo dobre.

Co do warki 20l i balona 25l to załóż węża i do słoika na wszelki wypadek, drożdże lagerowe nie szaleją tak jak Ale.

Tak zrobię, bo bardzo mi zależy by wykorzystać te nieużywane balony. Myślę, że nie będzie tak źle, w piwnicy mam teraz ~8 °C , zatem nie powinno być aż takiego problemu :) a i na wiaderko obok znajdzie się miejsce - strzeżonego Pan Bóg strzeże :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dla drożdży Saflager W34/70 13 °C to za dużo?

Jeżeli temperatura burzliwej będzie miała 13°C, to jeszcze przejdzie. Jeżeli temperatura otoczenia będzie miała tyle, to musisz doliczyć z 2°C więcej, a to już może się lekko odbić na smaku. Ja fermentuję lagery w 9-11°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...

Wczoraj zadałem gęstwę drożdżowa w34/70 , pils 14, 24 litry i ok 800ml czterodniowej gęstwy, mija doba i coś wolno startuje, bulknięcie tak co 3-5 minut. Temperatura w lodówce 8 stopni (sonda zaizolowana przyklejona do ścianki wiadra). Gęstwy zadane dwa razy więcej niż wyliczył kalkulator, czy taki ,, żółwi" start to normalne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.