Skocz do zawartości

Śrutowanie


H.M.

Rekomendowane odpowiedzi

Zanim zadałem pytanie, przeczytałem wiki - i nie tylko.

Prawidłowa śruta ma wygląd kaszy jęczmiennej, zawiera nieco mąki i dużo niezniszczonej łuski.

Potem jest jeszcze o weryfikacji prawidłowości ześrutowania słodu w trakcie filtrowania.

Pewnie po kilku procesach sobie w ten sposób zweryfikuję....

Póki co pytam, bo z tego opisu nie potrafię sobie wytworzyć wzorca. (kasza jęczmienna bywa różna... dla mnie to wielkość połowy ziarna, a to chyba nie o to chodzi?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H.M obawiam się, że nikt za bardzo Ci nie pomoże w tym problemie bo jest to doświadczenie które trzeba zdobyć samemu i opis z kaszą jęczmienną jest wg mnie bardzo trafny. Ja po zakupie porkerta przez kilka warek śrutowałem za drobno i miałem problemy z filtracją. Radzę ci( to samo czytałem w literaturze ) śrutować za grubo niż za drobno. Wiem, że to brzmi bardzo ogólnikowo dla ciebie ale jak będziesz widział, że twój śrutownik "wytwarza" za dużo mąki to koniecznie odkręć trochę żarna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Stosuję bardzo podobny młynek. Generalnie jest możliwe uzyskanie satysfakcjonującej nas śruty ale ześrutowanie około 4 kg słodów trwa i trwa. Używam tylko dlatego, że znalazłem go w domu. Wytwór CCCP zakupiony w dobie prywatnego transferu towarów między zaprzyjaźnionymi krajami bloku wschodniego. :) Generalnie, w wolnych chwilach, tworzę śrutownik na wałkach. Nad kupnem bardzo bym się zastanawiał choć cena nie jest szczególnie zaporowa, a efekt może satysfakcjonować. ;)

Edytowane przez Havran
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tym tematem się inspiruję :) , a moje wałki, a raczej "wałki" to nic innego jak stosowane już przez piwowarów, z powodzeniem, wirniki z dwóch silników. Nic odkrywczego ale wydajność gniotownika powinna być większa niż młynka o którym wcześniej pisałem, no i regulacja powinna być lepsza. Właśnie o to mi chodzi. :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.