Skocz do zawartości

Zasilacz komputerowy - przeróbka na zasilacz warsztatowy


admiro

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że często używamy starych zasilaczy ATX do mieszadeł, śrutownika itd, wklejam znaleziony w sieci interesujący opis przeróbki:

 

http://mydiy.pl/zasilacz-warsztatowy-ze-starego-zasilacza-atx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli podepniesz go pod 12V, przy 13-19A we współczesnych zasilaczach pociągniesz ten silnik.

 

Ponieważ przerobiłem już kilka takich zasilaczy dołożę kilka wniosków:

 

Obciążenie 5V. Spotkałem się z opinią - duże obciążenia na 12, należy zapobiegać spadkowi mocy na nieobciążonym wyjściu.

 

W opisanym przypadku, konstruktor najpierw opisał opór 10ohm 5W, w rzeczywistości użył dwu równoległych rezystorów, De facto uzyskał 5ohm, teoretycznie na każdy rezystor odprowadzi 2,5W. Obawiam się jednak, że potwornie się zagrzeję.

 

Dobierałem różne obciążenia w swoich konstrukcjach. Przy starych zasilaczach przy obciążeniu 1-2,5 ohm istotnie ograniczyłem spadek na 12V. Przy nowym (a przecież nie tak fenomenalnym Feel Modecom) po obciążeniu wyjścia 5V uzyskiwałem gorsze wskazania na linii 12V! Dotyczyło to jedynie krótkotrwałych testów. Ne mam odwagi zadać zasilaczowi takich stałych warunków pracy.

 

Złożyłem mały układzik, 8 * 20 ohm 5W, równolegle, co zastępczo daje 2,5 ohm i 1,25W odprowadzanego na każdym rezystorze (podobnym, cementowym).

Nie zakładałem dodatkowego aluminiowego radiatora (jeszcze). Układ taki grzeje się do ok. 70 stopni!. Nie mogłem znaleźć danych dotyczących maksymalnej temperatury takich rezystorów. Na nie tylko mój nos jest to o wiele za dużo.

Dokładanie rezystorów na radiatory wewnątrz zasilacza też wydaje mi się złym pomysłem. One i tak przejmują już sporą dawkę ciepła.

 

Wyjściem wydają się radiatory z radiatorem. Te niestety są trochę droższe. Mają jednak dużo większe moce, dużo łatwiej je dokręcić do radiatorów (jeszcze lepiej poprzez pastę termoprzewodzącą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Mam zamiar przerobić zasilacz komputerowy który posłuży do mieszadła (zrobionego z silnika od wycieraczek) i do innych celów.

Oprócz napięcia co jest na tabliczce od zasilacz trzeba mi jeszcze :

8v ( lub płynną regulacje 1v do 24v ) i 24v

Ampery mogą zostać te same czyli 14-13A

Dodam że u mnie niema kabla białego -5v

Co trzeba zrobić?

post-6567-0-97228500-1375953860_thumb.jpg

post-6567-0-50379300-1375953882_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że często używamy starych zasilaczy ATX do mieszadeł, śrutownika itd, wklejam znaleziony w sieci interesujący opis przeróbki:

 

http://mydiy.pl/zasi...o-zasilacza-atx

dzięki, masz punkt. Na razie mam ale w przyszłości skorzystam. Opis ze zdjęciami jasny i klarowny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Swój zasilacz tak przerobiłem jak na zdjęciach. U mnie w zasilaczu nie było kabla białego i kabel niebieski był na minusie a nie na plusie jak widać na schemacie. Jak podłączałem silnik do wycieraczek to się kręcił w odwrotna stronę . Musiałem wstawić przełącznik aby odwracał podłączenia.

post-6567-0-26284900-1377510016_thumb.jpg

post-6567-0-01106300-1377510033_thumb.jpg

post-6567-0-41055700-1377510046_thumb.jpg

post-6567-0-86682700-1377510069_thumb.jpg

post-6567-0-64010800-1377510087_thumb.jpg

post-6567-0-25303600-1377510104_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kabel niebieski był na minusie a nie na plusie jak widać na schemacie

bo niebieski to jest "-12V"

BTW na Twoim rysunku chyba pomyliłeś wydajności prądowe dla nap. +12V i -12V.

W zasilaczach ATX, żródło -12V jest niskoprądowe (0,3A), a +12V wysokoprądowe (14A), a Ty masz to oznaczone na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilo sprawdzałem jak mam podłączone w środku obudowy (przełączników) i do tego podłączyłem silniczek od wycieraczek i gdzie jest żółty kabel +12v 0,3A to nie ruszył a jak podłączyłem po niebieski -12v 14A to zaczął się kręcić szybko. Czyli wydajność mam dobrze zaznaczone na rysunku . A na zasilaczu na etykiecie mam tak

post-6567-0-04149000-1377513255_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz sprawdzałem wiatraczkiem od kompa ( kabel czarny minus kabel czerwony plus) I wyszło że producent na naklejce się pomylił. Wychodzi tak:

1 Jak podłączam czarny do czarnego i czerwony do czerwonego(+5v 14A) to wiatrak się kreci jak podłącze odwrotnie to nie kręci się. Czyli wszystko jest ok

2 Jak podłączam czarny do czarnego i czerwony do żółtego (na naklejce jest -12v 0,3A) to powinno nie kręcić się wiatrak. Ale się kręci czyli jest pomyłka.(na naklejce powinno być +12v 0,3A)

3 Jak podłączam czarny do czarnego i czerwony do niebieskiego (na naklejce jest +12v 14A) to powinien wiatrak się krecić. A tu nie kręci się czyli jest pomyłka (na naklejce powinno być -12v 14A) . Aby działał wiatrak to muszę podłączyć odwrotnie kabelki.

4 Kolory kabli są dobrze oznaczone ponieważ na żółtym(0,3A) silniczek od wycieraczek nie działa a na niebieskim działa.(14A)

 

Myślę że sprawę wyjaśniłem dobrze. I że mój schemat jest dobry.

Edytowane przez br.an.tr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 Jak podłączam czarny do czarnego i czerwony do żółtego (na naklejce jest -12v 0,3A) to powinno nie kręcić się wiatrak. Ale się kręci czyli jest pomyłka.(na naklejce powinno być +12v 0,3A)

 

3 Jak podłączam czarny do czarnego i czerwony do niebieskiego (na naklejce jest +12v 14A) to powinien wiatrak się krecić. A tu nie kręci się czyli jest pomyłka (na naklejce powinno być -12v 14A) . Aby działał wiatrak to muszę podłączyć odwrotnie kabelki.

 

4 Kolory kabli są dobrze oznaczone ponieważ na żółtym(0,3A) silniczek od wycieraczek nie działa a na niebieskim działa.(14A)

 

 

 

Myślę że sprawę wyjaśniłem dobrze. I że mój schemat jest dobry.

 

 

Pewnie tak, ale zauważ, że w zasilaczu to "żółty" jest +12V (wysokoprądowy), a niebieski -12v (niskoprądowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopuje temat.

Mam drugi silniczek od wycieraczek bmw dwu biegowy. Zasilacz nadal ten sam.

Jak podłącze pod 5+ kabel czerwony to działa bieg wolny i szybki. Jeszcze mam zwykły zasilacz, ładowarkę 12v 3.8 A też działa tylko bieg wolny a szybkim nie działa mało amperów.

Jak podłączam silniczek do zasilacza atx do kabla niebieskiego -12 to nie działa. A stary silniczek działa jak tak podłącze.

Jak podłączam silniczek do żółtego +12 zasilacz się wyłącza jakby mało amperów (nawet do biegu wolnego)

 

Jak zrobić aby na kablu żółtym popłynęło więcej amperów 13-14A A nie 0,3A ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zrobic sztuczne obciążenie linii 5V. Najlepiej daj 2 rezystory 10W tylko musisz je przykleić do jakiegoś radiatora bo inaczej będą się bardzo grzały.

 

Wysłane z Nokii 3210 za pomocą kodów SMSowych

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.