Skocz do zawartości

doprecyzowanie stouta


przemski

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

dziś warzę stouta według receptury Dori http://www.wiki.piwo.org/index.php/Foreign_Extra_Stout,_Dorota_Chrapek_(dori)

 

wybaczcie być może pewną naiwność pytań ale:

 

- w jakiej ilości wody najlepiej byłoby zacierać to konkretnie piwo? - 1:2? 1:2,5?

 

- nie mam marynki w szyszkach - mam nadzieję że granulat jakoś zasadniczo nie wpłynie na inny smak, ale kompletnie nie mam pojęcia ile go wziąć zamiast przepisowych 40g (mój granulat ma 8,4%ak)

 

- czy po zacieraniu według podanego czasu (40' w 64°C + 30' w 72°C) należy mimo wszystko robić próbę jodową?

 

- mash out niepotrzebny?

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :smilies:

ad1. może być nawet 1/3,5 wtedy używasz mnie wody do wysładzania bo więcej masz jej w zacierze, ogranicza Cię wielkość gara do zacierania

ad2. profilaktycznie odejmij 10% wagi chmielu, ale to jest złudnie bo nie wiemy ile alfa kwasów miał chmiel którego użyła Dori

ad3. możesz zrobić, możesz nie robić, wybór należy do Ciebie

ad4. zrób, będzie sie lepiej filtrować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1: kocioł to keg 50l więc ograniczeń nie mam (robię warkę podwójną, 40l) - z zacieraniem jakoś tak mi się obiło że tego typu piwa zaciera się na wytrawnie w mniejszej ilości więc dlatego pytam, ale skoro może być standardowo, to OK

 

i jeszcze małe pytanie: po jakim mniej więcej czasie po zabutelkowaniu stout osiąga swoją dojrzałość? to piwo z gatunku szybszych czy wolniejszych?

 

p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i w fermentorze :)

 

to początki mojego zacierania więc sam proces trochę męcząco-upierdliwy, musze to jakoś zracjonalizować i zautomatyzować (mieszadło!), ale satysfakcja spora zwłaszcza że brzeczka mi smakowała, a nawet żona pochwaliła - pewnie nie sposób na podstawie tego smaku wnosić o smaku przyszłego piwa w sposób prosty - wszak jeszcze fermentacja - ale ucieszył mnie taki zrównoważony smak tzn te słody palone były mocno wyczuwalne ale przyjemne

 

zacierałem 1:2,5, wyszło mi 22 litry 15°Blg (robiłem jednak pojedynczą warkę)

 

dzięki za rady i pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.