Skocz do zawartości

Sake.


maxhot

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawiły się nowe drożdże Wyeast 4134 SAKE,robił ktoś te wino macie jakie wypróbowane przepisy.

snap9_10_min.jpg snap10_6_min.jpg

Znaleziony przepis w sieci.

Przepis na sake

Składniki

- 1kg Ryźu

- 3kg Cukru

- 7l Wody Przegotowanej

- 3 Całe Cytryny

- 8 Ziarenek Ziela Angielskiego

- 8 Szt. Gożdzików

- 30 Rodzynek

- Szczypta Tymianku

- Szczypta Cynamonu

- Szczypta Piołunu

- Drożdże

- 1,5 Gałki Muszkatułowej

Przygotowanie:

- Drożdże Kupić W Wersji Tokay I Przygotować Zgodnie Z Opisem Na Opakowaniu (2-3 Dni Wcześniej)

- 1kg Ryźu Opłukać Ze 30 Razy Z "Mączki"

- Cukier Zagotować Z Wodą

- Cytryny Zetrzeć Na Tarce W Całości Ze Skórką

- Resztę Pokroić I Wszystko Razem Połączyć

Oczekiwanie:

- Po 3 Tygodniach Po Okresie Szybkiej Fermentacji Zlać Ciecz Do Nowego Zbiornika A Osad Wywalić

- Po 2-3 Miesiącach Pić 15-18% Vermut Ryżowy

Edytowane przez maxhot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie zwykłe wino ryżowe, do prawdziwego sake potrzebujesz specjalnych enzymów które przerobią cukry zawarte w ryżu.

Można je dostać w sklepach z dodatkami gorzelniczymi.\

 

Inny sposób na ala sake to przegotować wino z ryżu.

 

Robiłem wino z ryżu nie raz i bardzo dobre jest z dodatkiem soku z pomarańczy bez przypraw. na kg ryżu 3-4 duże pomarańcze.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie zwykłe wino ryżowe, do prawdziwego sake potrzebujesz specjalnych enzymów które przerobią cukry zawarte w ryżu.

Można je dostać w sklepach z dodatkami gorzelniczymi.\

 

Inny sposób na ala sake to przegotować wino z ryżu.

 

Robiłem wino z ryżu nie raz i bardzo dobre jest z dodatkiem soku z pomarańczy bez przypraw. na kg ryżu 3-4 duże pomarańcze.

 

Pozdrawiam

Właśnie mam zamiar robić wino ryżowe wykorzystam podpowiedz dziękuje, jak nazywają się te enzymy ?.

Edytowane przez maxhot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.piwodziej.pl/pl/p/Koji-Kin-10g-kultura-do-Sake/173 Proszę :D . Zdaj relację z efektów, choć szczerze oryginalna sake jakoś mi nie podchodzi. Ale to kwestia gustu. Edytowane przez Marmur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie to miałem napisać

 

W takim razie zapodam bardzo dobry i popularny przepis Skrzycha z forum wino.org na wino ryżowe:

 

"Wino z ryżu mocne 17-18% (nastaw 25l w dymionie 40l)

 

Składniki:

18,5 l wody

5 kg ryżu

4 kg cukru

125g kwasku cytrynowego

50dkg rodzynek (może być więcej nawet do 1kg)

10g pożywki

drożdże winne Tokay lub Sherry

 

Wodę przegotować, rozpuścić w niej cukier oraz kwasek; ostudzić. Ryż dokładnie kilkakrotnie przepłukać, wsypać do gąsiora, zalać wodą z cukrem i kwaskiem. Dodać rozdrobnione (posiekane, zmielone) rodzynki, pożywkę oraz przygotowaną uprzednio matkę drożdżową.

Przyprawy do dodania (wskazane własne eksperymenty smakowe):

- 25 goździków

- 25 ziaren ziela angielskiego

- 37 ziaren pieprzu czarnego

- 7 torebek cukru waniliowego

- 3,5 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej

- 3,5 łyżeczki mielonego imbiru

- 3,5 łyżeczki tymianku

- 2,5 łyżeczki bazylii

- 2,5 łyżeczki mielonego cynamonu

- 5 płaskich łyżeczek kurkumy

 

Po 5-7 dniach dodać 3 kg cukru rozpuszczonego w 3 l wody.

 

Dla win słabszych należy zastosować odpowiednie drożdże oraz skorygować ilości wody, cukru i kwasku cytrynowego.

 

W trakcie fermentacji utrzymywać temperaturę gąsiora powyżej 20 st. Celsjusza; przez pierwsze 3-4 tygodnie intensywnie mieszać gąsiorem.

Po 6 tygodniach obciągnąć do mniejszego dymiona (25l), części stałe (ryż itp.) pozostawić na sicie do obcieknięcia (nie wyciskać) następnie wyrzucić. Wino w gąsiorze dosłodzić do smaku.

Po klarowaniu (ok. 2x6 tygodni) rozlać do butelek. Wskazane kilkumiesięczne leżakowanie.

Spożywać z umiarem w razie nasilenia potrzeb"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enzymy są w Koji-kin, które powinny być dostępne w Piwodzieju.

 

O sake i winach poszukaj informacji tu: http://www.wino.org.pl/forum/index.php

Tak jak napisał Mareks, do sake potrzebujesz koji, czyli specjalnej pleśni która ci przerobi ryż na cukry fermentowalne.

Z tego co wiem to kłopot z domowym sake jest taki, że trudno je wyklarować i trzeba pić mętne jak mleko. Komercyjne sake się chyba filtruje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę przegotować, rozpuścić w niej cukier oraz kwasek; ostudzić. Ryż dokładnie kilkakrotnie przepłukać, wsypać do gąsiora, zalać wodą z cukrem i kwaskiem.

Ciekawe czy gdyby nie dodać ryżu smak i moc uzyskanego trunku znaczący by sie różnił. Cóż takiego ten zimny ryż w zimnej wodzie z siebie daje :rolleyes: Na pewno nie składniki fermentowalne.

Edytowane przez jkocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dokładnie daje tego nie wiem ale jak zrobiłem kiedyś wytrawnego, ok.13% ryżowca z dodatkiem rodzynek bez żadnych przypraw to wino to biło rekordy popularności (bardzo podobne do białych win gronowych). W największe osłupienie wprawiło rodowitych Francuzów gdy po degustacji dowiedzieli się z czego było robione. Co ciekawe fermentacja na matce drożdżowej zrobionej z suchych drożdży z Biowinu stanęła i musiałem ją wznawiać Bayanusami (myślałem, że już nic z tego nie będzie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodę przegotować' date=' rozpuścić w niej cukier oraz kwasek; [b']ostudzić[/b]. Ryż dokładnie kilkakrotnie przepłukać, wsypać do gąsiora, zalać wodą z cukrem i kwaskiem.

Ciekawe czy gdyby nie dodać ryżu smak i moc uzyskanego trunku znaczący by sie różnił. Cóż takiego ten zimny ryż w zimnej wodzie z siebie daje :rolleyes: Na pewno nie składniki fermentowalne.

Różnica była by ogromna. Myślę że drożdże coś tam przerabiają. Prawidłowo doprawione wino ryżowe może równać się spokojnie z popularnymi wermutami ze sklepu. Dwa razy robiłem i efekt jest więcej niż zadowalający. Zauważ jeszcze że dodaje się rodzynki, czyli de facto winogrona. Ten przepis jest b. popularny na wino.org i niemal każdy winiarz ma go z ewentualnymi zmianami na koncie.

W sezonie zimowym gdzie nie ma owoców, wina ryżowe, rodzynkowe czy z suszonych innych owoców są b. popularne wsród winiarzy wedle zasady że lepiej coś zrobić niż nic nie robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 4 tygodnie później...

Hej!

Robiąc matkę drożdżową do winka ryżowego dałem 10g pożywki, i po wsypaniu do zbiornika fermentacja ruszyła jak szalona po 4 godzinach. Bulka ciągle od niedzieli i nie ma zamiaru zwolnić. Robiłem wg tego przepisu http://kuchnia-azjatycka.wieszjak.pl/kuchnia-chinska/206861,Domowe-wino-ryzowe.html i w niedziele mam dodac kolejną porcję cukru. Do tego jak powąchałem opary z rurki to walą bimbrem i drożdżami niesamowicie. Czy wydłużyć tą " pierwszą " fermentację i dodać cukier dopiero za tydzień? ( 21-04-'13 )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Robiąc matkę drożdżową do winka ryżowego dałem 10g pożywki, i po wsypaniu do zbiornika fermentacja ruszyła jak szalona po 4 godzinach. Bulka ciągle od niedzieli i nie ma zamiaru zwolnić. Robiłem wg tego przepisu http://kuchnia-azjatycka.wieszjak.pl/kuchnia-chinska/206861,Domowe-wino-ryzowe.html i w niedziele mam dodac kolejną porcję cukru. Do tego jak powąchałem opary z rurki to walą bimbrem i drożdżami niesamowicie. Czy wydłużyć tą " pierwszą " fermentację i dodać cukier dopiero za tydzień? ( 21-04-'13 )?

 

Fermentujesz cukier buraczany a nie ryż to ma prawo pachnieć bimbrem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierz BLG. Jeśli jest poniżej 5 to dodawaj kolejną porcję cukru. Tylko po dodaniu niech ci nie przekroczy 10 BLG bo drożdże mają osłabioną kondycję i nadmiar cukru może je dobić.

 

 

edit.

Teraz spojrzałem na przepis i widzę, że jest to wino bez dodatków przypraw. Mi generalnie takie w ogóle nie smakowało z racji bardzo wyraźnych nut bimbrowych. Przyprawy maskują ten aromat i wino jest naprawdę super no i ma kopa jak się je zrobi np. na baynusach :)

Edytowane przez erulogoss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak tradycyjnie robi się sake? Może warto zrobić prawdziwe sake a nie "wino buraczane"

 

Tradycyjnie to wioska gotuje wypolerowany ryż, następnie mieszkańcy i przeżuwają ten ryż i wypluwają do wielkiej kadzi.

Potem fermentacja a następnie odciśnięcie przefermentowanego płynu.

 

Współcześnie zamiast przeżuwania ryżu stosuje się kultury Koji-kin i drożdże do sake. :)

Edytowane przez mareks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chodzi mi po głowie IPA na drożdżach od sake. Zastanawiam się, czy gatunek ryżu jaki dodamy może mieć jakiś wpływ na końcowy efekt? W kuchniach orientalnych stosuje się np. ryż jaśminowy, czy ryż japoński brązowy, basmati, czy cokolwiek innego. Jest sens czarować z tym ryżem, czy dać zwykły biały długoziarnisty, bo szkoda zahodu i pięniędzy? ;) Ma ktoś jakąś wiedzę w tym temacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to zależy co chcesz zrobić. Jeżeli tylko IPA na drożdżach sake, to wg mnie nie ma znaczenia, jaki ryż wybierzesz - ergo: wybieraj najtańszy.

Jeżeli natomiast chcesz się zbliżyć jak najbardziej do prawdziwego sake, to ryż japoński, krótko lub średnioziarnisty. No i kropidlaka (widziałem w piwodzieju).

 

Tak się mądrzę, bo sam sake nie próbowałem robić, a jak doczytałem na innych forach, już same drożdże dają dość specyficzny aromat i na razie tak mi wystarczy.

 

Doczytałem, że basmati może dodać lekkiego orzechowego posmaku, co w ciemniejszej IPIE może być ciekawe, jaśminowego bym nie rozważał, chyba, że gustujesz w jaśminie. Jeżeli oczywiście nie zdecydujesz się na prawdziwie japońską wersję (tam też pewnie by trzeba było obadać jaki rodzaj, co daje).

Edytowane przez Ahtanum Ahtanowicz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.