Jump to content

Receptura i sekret piwa FISCHER

karczmarz
 Share

Recommended Posts

Witam serdecznie, przed kilkoma miesiącami kupiłem francuskie piwo "Fischer", przede wszystkim skusiła mnie butelka o ciekawej formie. Piwo było bardzo drogie, 10 zł za 0,65 l butelkę, toteż byłem bardzo ciekaw jak smakuje taki trunek. Pewnie wielu z Was je piło, więc moje pytanie jest skąd w tym piwie biorą się te nuty szampana oraz wytrawnego wina (mi kojarzy się z nadreńskim Rieslingiem)? Czy jest to kwestia drożdży czy słodów, bądź jakiejś sekretnej techniki? Czy może jest to po prostu mieszanka nie tylko piwa, ale i np. szampana...?

To czy dany posmak jest wadą czy zaletą zależy od stylu i kompozycji piwa.

Posmaki bananowe są pożądane w weizenach, diacetylowe w angielskich ale, winne, sherry w piwach ciemnych i mocnych itd.

Zgadzam się w pełni, ale karczmarzowi bardzo smakowały posmaki winne w jasnym (jak sądzę) piwie,w którym występować nie powinny.

@Merv - Dzięki za linka. Kiedyś szukałem czegoś takiego.

To dla jasności: zakupiłem trefny egzemplarz? :D Z tego co pamiętam, piwo miało około 6%, więc bardzo mocnym nie można go nazwać. Oczywiście było jasne.

Niekoniecznie, są piwa które specjalnie są przeznaczone do długiego leżakowania, żeby wytworzyły się w nich te posmaki "starzenia". Jednym z nich jest Biere de Garde, i jest duża szansa, że właśnie takie piwo piłeś.

Fischer to nie jest piwo do długiego leżakowania. To zwykły masowy lager w krachli i fajnej butelce. Nie mieszajcie ludziom w głowach. :rolleyes:

Jakie Bier de garde? coder opamiętaj się. Ty jesteś sędzią? :rolleyes:

Fischer produces Desperados, a pale lager flavored with tequila. Desperados has a 5.9% ABV. Desperados was first brewed in 1995 in Spain...

W porządku, jest to Lager, a czy ten posmak, to wynik dodatku tequili?

uwarz zwykłego lagera/pilsa, przefermentuj drożdżami dolnej fermentacji w wysokiej temp. i będziesz miał te winne posmaki.

Fischer to nie jest piwo do długiego leżakowania. To zwykły masowy lager w krachli i fajnej butelce. Nie mieszajcie ludziom w głowach. :rolleyes:

Jakie Bier de garde? coder opamiętaj się. Ty jesteś sędzią? :rolleyes:

No sorry, skoro to jest potral piwny to założyłem, że rozmawiamy o piwie a nie o koncerniakach z posmakiem tequili. Jeżeli to należy do kanonu piwosza-smakosza to tu mnie masz - jestem komplenta noga w tej dziedzinie.

W dyskusji zakradła się nieścisłość: piwo Żywiec nie jest aromatyzowane tequilą, podobnie jak piwo Fischer nie jest aromatyzowane tequilą.

Piwo Desperados jest aromatyzowane tequilą i produkuje się je w browarze Fischer i w browarze Żywiec.

Piłem kiedyś Fischera i z tego co pamiętam to było piwo w stylu "jasne mocne" :)

Myślę, że te "aromaty" to produkty uboczne zalegania na półce sklepowej.

Szczególnie w hipermarketach kupowanie drogich piw wiąże się z tym ryzykiem, że trafimy na wadliwą butelkę.

BTW, wikipedia podaje też składniki: słód, syrop glukozowy, kukurydza, ekstract aromatyczny (75% tequilla), kwas cytrynowy, ekstrakt chmielowy.

Jak rozumiem mowa o tym piwie. Nie jest ono, jak sądzę, aromatyzowane tequilą. Aromatyzowany tequilą jest Desperados, który powstał w tym samym browarze. Może więc na etykiecie powinien się pojawić napis "w zakładzie używany jest ekstrakt z tequili". :)

Tak czy owak te posmaki winne pojawiają się w opisie. Nie obwiniałbym za nie starzenia, a raczej wysoką (stosunkowo) zawartość alkoholu. Beeradvocate klasyfikuje je jako jasnego lagera. Mój kolega po klawiaturze też miał dobre wrażenia z degustacji.

• 2 months later...
  • 2 weeks later...