Skocz do zawartości

Fermentacja Koźlaka


Lukas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich :beer:

 

Planuję warzyć Koźlaka a więc zbieram informacje. Podajcie proszę przebieg fermentacji z temperaturami, przybliżonym czasem, leżakowaniem w butelkach itp. Zamierzam użyć niemieckich drożdży Zymoferm Z003-5-36 (Hell, Dunkel, Bock, Keller, Pils)

 

Z góry dzięki za odpowiedź :):beer::beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak w każdym stylu tak i w tym istnieje pewna dowolność w zacieraniu,doborze drożdży itp. Sam nigdy nie warzyłem koźlaka, dlatego mogę polecić Ci odwiedzenie działu receptur lub wiki z medalowymi piwami. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

 

Powodzenia w sobotę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podajcie proszę przebieg fermentacji z temperaturami, przybliżonym czasem, leżakowaniem w butelkach itp. Zamierzam użyć niemieckich drożdży Zymoferm Z003-5-36 (Hell, Dunkel, Bock, Keller, Pils)

Fermentacja w temperaturach typowych dla dolniaków czyli nie więcej niż 12°C, raczej koło 10°C. Pod koniec (ostatni tydzień) można podnieść o 2-3°C

Drożdże najlepiej w postaci gęstwy lub sporego startera.

Jak długo fermentować zależy od drożdży, tych które chcesz użyć nie znam ale burzliwa raczej nie krócej niż 3 tygodnie (zależy od drożdży, temperatury, ekstraktu początkowego itd). Należy ją raczej przedłużyć niż skrócić. Później 2-3 tygodniowa cicha fermentacja i na koniec leżakowanie. Stara zasada mówi, że ile °Blg na początku tyle tygodni leżakowania (lub więcej).

Koźlak to nie pszeniczniak, warto poczekać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nastawiam koźlaki tak ok 20 Blg.

Burzliwa - 1 miesiąc w 10 st C

Cicha - 3 tygodnie w temp piwnicznej (zwykle ok 6 - 8 st C)

Ostatnio robiłem na Munich Lagerach, wcześniej na W-34/70, a wcześniej nie pamiętam.

Oczywiście używam sporej ilości wyhodowanej przez sezon gęstwy.

Drożdże mają za sobą już kilka piw, mają zatem więcej "poweru".

 

Smaku nabiera po pół roku. Do roku jest słodkawy, potem robi się wyraźnie wytrawny.

 

Robię jedną warkę na rok (ok 70 ltr) - mi starcza od kiedy ograniczyłem rozdawnictwo. Zwykle pod koniec sezonu (w marcu, kwietniu) - w ten sposób spokojnie leżakuje sobie do następnej zimy. W ciepłych porach roku go nie piję, to piwo raczej nie jest do ochłody:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei wolę lżejsze, tak żeby liter dało się wypić (a potem niech się dzieje wola Nieba :D). Czyli pod 16°Blg, ale cała reszta - święte słowa. Drożdży do tego piwa potrzeba trochę, więc lepiej sobie podhodować jakąś gęstwę, żeby się nie musiały mnożyć.

 

Nie ma co się do koźlaka dobierać przed upływem 5-6 miesięcy, dopiero wtedy zaczynają być dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei wolę lżejsze, tak żeby liter dało się wypić (a potem niech się dzieje wola Nieba :D). Czyli pod 16°Blg, ale cała reszta - święte słowa. Drożdży do tego piwa potrzeba trochę, więc lepiej sobie podhodować jakąś gęstwę, żeby się nie musiały mnożyć.

 

Nie ma co się do koźlaka dobierać przed upływem 5-6 miesięcy, dopiero wtedy zaczynają być dobre.

Spoko. Mój nie jest wcale taki mocny - da się wypić 1,5 ltr.

 

Sprawdzone doświadczalnie - nie spotkałem jeszcze takiego mocarza, który prosiłby o 4-go koźlaka (chociaż o 3-go niektórzy prosili).

Po 3-cim każdy szuka raczej kąta do spania:smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Że powrócę do tematu.... Jaką szansę ma wystartować zymoferm bezposrednio dodany do brzeczki bez wcześniejszego starterowania? Ktos testował? Nie chce mi się bawić ze starterem, trochę nie widzę tego logistycznie, bo ostatnio w domu jestem na weekendy tylko, a w tygodniu zrobienie startera nie ma szans. A skrzyneczka z produktami na Kozła w kanciapie lezy i czeka...

Temperatura tez idealna w garazu 10-12°C :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zymoferm?! Koniecznie zrób starter! Lubią robić niespodzianki w postaci braku startu. Zwłaszcza do takiego piwa jak Koźlak.

Odpowiedź już dostałeś.

Jeśli nie zrobisz, to za dwa dni będziesz jęczał :beer: że drożdże nie wystartowały.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką szansę ma wystartować zymoferm bezposrednio dodany do brzeczki bez wcześniejszego starterowania? Ktos testował? Nie chce mi się bawić ze starterem, trochę nie widzę tego logistycznie, bo ostatnio w domu jestem na weekendy tylko, a w tygodniu zrobienie startera nie ma szans.

To, że drożdże wystartują jeszcze o niczym nie świadczy. Mogą wystartować i utknąć z fermentacją w po tygodniu bo będzie ich za mało. Chętnie za to ruszają w butelkach i wtedy jest problem...

Ze starterem nie ma aż tak dużo roboty - wracasz do domu i szykujesz ze 2 l brzeczki, podajesz do niej drożdże i kręcisz słojem co jakiś czas i tak do niedzieli. Możesz też kogoś przeszkolić w temacie jak po weekendzie wybędziesz z domu. Później słoik do zimnego miejsca (lodówka, garaż) i w następny weekend warzysz koźlaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że drożdże wystartują jeszcze o niczym nie świadczy. Mogą wystartować i utknąć z fermentacją w po tygodniu bo będzie ich za mało. Chętnie za to ruszają w butelkach i wtedy jest problem...

Ze starterem nie ma aż tak dużo roboty - wracasz do domu i szykujesz ze 2 l brzeczki, podajesz do niej drożdże i kręcisz słojem co jakiś czas i tak do niedzieli. Możesz też kogoś przeszkolić w temacie jak po weekendzie wybędziesz z domu. Później słoik do zimnego miejsca (lodówka, garaż) i w następny weekend warzysz koźlaka.

Jak ruszą to znaczy że są, a fermentacja utknie z innego powodu np temperatura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc jednak nie ma wyjscia... W suchy extract juz się zaopatrzyłem. (a cholera mogłem odklać i schłodzic troche brzeczki z ostatniego warzenia) Dzięki za rady. Trzeba bedzie przeszkolic żonę :beer: Może obiecam jej za to jakis wypad na zakupy :beer: (o ile drożdże wystartuja hihi)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To' date=' że drożdże wystartują jeszcze o niczym nie świadczy. [b']Mogą wystartować i utknąć z fermentacją w po tygodniu bo będzie ich za mało[/b]. Chętnie za to ruszają w butelkach i wtedy jest problem...

Jak ruszą to znaczy że są, a fermentacja utknie z innego powodu np temperatura

Fermentacja może utknąć z różnych powodów. Głowy nie dam ale wydaje mi się, że zbyt mała ilość drożdży też może być powodem jej zatrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Po 2 tygodniach burzliwej wczoraj zlałem mojego Koźlaka na cichą. Blg = 5. Burzliwa była w 11 stopniach C. Obecnie jest ok 10 C. Drożdże W 34/70. Podajcie proszę dalszą procedurę, bo jakoś nigdzie nie moge doczytac za dokładnie:

1. Ile czasu na cichej? (do ilu spadnie blg?)

2. Ile cukru do refermentacji?

3. W ilu stopniach refermentacja i lagerowanie? Słyszałem , że duzo nizsza niz fermentacji. Jeśli tak, to muszę już szykować jakąś chłodziarkę, bo nie zanosi się żeby było zimniej tej zimy :) Dzis w Darłowie było 11 stopni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tematu, wątpliwości sie wyjasniły.

Proszę jednak aby piwowarzy którzy warzyli to piwo podzielili sie informacjami ze swoich konkretnych przypadków. Zawsze to troche więcej wniesie, a i pozwoli wyeliminowac błędy.... Z góry dziękuję

Edytowane przez Lukas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakapslowałem koźlaka po 1 miesiącu od warzenia. Potrzymałbym może troszkę dłużej na cichej ale pojawiły się plamki - tlenowiec (tak myślę). Ilość cukru do refermentacji dałem 250 gr na 35 litrów, na czas refermentacji przenieś do ciepłego (tydzień max. , można krócej). Blg początkowe 18, końcowe 4. Butelki nagazowane do jak najniższej temperatury - jaką masz, tylko aby butelki nie porozsadzał mróz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.