Skocz do zawartości

Weizen - niewłasciwy chmiel???


Lukas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jak juz pisałem dwa dni temu uwarzyłem Weizena. wszystko wyszło nieźle jak na pierwsze zacieranie z tym że chyba dałem niewłasciwy chmiel..... W jednym przepisie był aromatyczny Spalt Select granulat 30g, w drugim Lubelski 50g (czy nie za duzo?)

Ja natomiast dałem 28g Marynki.... Czy to piwo jest schrzanione??? :)(

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z którego roku pewnie sie nie dowiem... Na opakowaniu tylko MARYNKA 50g....

Na pocieszenie powiem tak: dobrze ze nie dałem 50g!!! A tak mnie kusilo, ale cos mi nie pasowalo....

Co tam wypije się. Na pewno bedzie lepsze niz puchy Coopersa ktore warzyłem przedtem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jeszcze ile miałeś brzeczki? I jaki balling?

Jeśli Ci bardzo goryczka będzie przeszkadzała (oraz jeśli masz przynajmniej 12-13°Blg), to możesz dolać ze 2-3l przy rozlewie - zawsze trochę to zmniejszy goryczkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jeszcze ile miałeś brzeczki? I jaki balling?

Jeśli Ci bardzo goryczka będzie przeszkadzała (oraz jeśli masz przynajmniej 12-13°Blg), to możesz dolać ze 2-3l przy rozlewie - zawsze trochę to zmniejszy goryczkę...

tak, ale zmieni też stosunek goryczka:ekstrakt. Takie rozwiązanie nie zawsze będzie dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy moja odpowiedź coś ci pomorze ale robiłem Weizena z zestawu HB i chmieliłem lubelski w ilości 40 g na 60 minut a piwo wyszło bardzo delikatne i smaczne.. Marynka ma więcej alfa kwasów ale dałeś mniejszą ilość więc piwo nie powinno być bardzo prze chmielone:)

 

Tak że nie przejmuj się na zapas..\

 

Pozdrawiam

 

Edit:

 

Wyszło mi mniej niż zakładane 24 l do chmielenia bo około 21 litrów i 17 - 18 l. po gotowaniu.. Więc i większe stężenie chmielu ..

Edytowane przez Pabllo_Lodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podtrzymanie na duchu.

 

Powiedz jeszcze ile miałeś brzeczki? I jaki balling?

Jeśli Ci bardzo goryczka będzie przeszkadzała (oraz jeśli masz przynajmniej 12-13°Blg), to możesz dolać ze 2-3l przy rozlewie - zawsze trochę to zmniejszy goryczkę...

Po wysładzaniu wyszło 24 l brzeczki 12°Blg .

Po chmieleniu wyparowało 7 litrów a Blg po wystudzeniu do 20 stopni wyniosło 15

Na tym etapie dolałem wody i finalnie otrzymałem 21 l brzeczki 13°Blg.

Wydajność wyniosła 67%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym etapie dolałem wody i finalnie otrzymałem 21 l brzeczki 13°Blg.

Myślę, że spokojnie możesz dolać 1,5-2l wody - dostaniesz wtedy ok 12°Blg. Myślę, że piwo na tym dużo nie straci.

 

tak, ale zmieni też stosunek goryczka:ekstrakt.

Jeśli jest przechmielone, to i tak ten stosunek jest za dobry, wiele mu to nie zaszkodzi a pomóc może. ;)

 

EDIT: jeszcze jedno pytanie: jakie drożdże i jakie było zacieranie? Bo jeśli to WB-06 i z tych 13°Blg odfermentuje do 2°Blg, to jednak wahałbym się nad rozcieńczeniem...

Edytowane przez Stasiek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże WB-06

 

Zacieranie:

45°C - 12 minut

53°C - 15 minut

63°C - 30 minut

72°C - do negatywnej próby jodowej. Negatywna była 5 min po uzyskaniu tej temperatury. Potrzymałem jednak dalsze 10minut.

podgrzanie do 78°C i filtracja

 

Wydajność byłaby jeszcze lepsza ale rozlałem ok. 0.8 litra brzeczki (tej najlepszej, na początku filtracji - 20Blg ;)

 

Pzdr ;);):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukas, na razie daj sobie spokój z zamartiwaniem się, za dwa tygodnie ocenisz i sprawdzisz jaki wynik otrzymałeś - gwarantuję, że piwo będzie smakowało lepiej a goryczka bedzie mniejsza niż zakładasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem dziś do fermentora :) Brzeczka odfermentowała w ciągu 5 dni do 4,5°Blg. W smaku ok. Póki co w smaku nie jest przegięcie nachmielone, poczekamy na efekt końcowy. Pozwolę jej jeszcze postać do czwartku i przelewam do butelek. Ciągle bulgocze w rurce. Nie tak intensywnie jak na początku, ale jednak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj rozlałem do butelek. Odfermentowało do 2,5°Blg. Zapach super.... Smak jeszcze lepszy.... Z tym chmielem nie wyszło tak źle uff uff. Zobaczymy co będzie jak jeszcze poleży, ale jestem dobrej nadziei. Żona jak się dorwała do młodego piwka.... :smilies:

Zebrałem gęstwę do słoika. Myślicie, że można ją wykorzystać do next weizen'a? Czy lepiej nie ryzykować? W końcu to tylko 11pln...

 

Pzdr

Lukasz

Edytowane przez Lukas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra Porter, tylko podpowiedz mi proszę, jak to jest z tymi umarłymi i żywymi drożdżami... Czytałem gdzieś tutaj, że to się układa w trzy warstwy jasną, ciemną i warstwa piwka na górze. W moim słoiku nie ma wyraźnej ciemnej i jasnej warstwy, czyli wnioskuję że obumarłe sa wymieszane z żywymi.... Czy to nie zaszkodzi jak zadam taką mieszankę do brzeczki? Nie będzie jakichś dziwnych posmaków?

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znacznie lepiej w "wyraźne" warstwy układa się gęstwa zebrana z jaśniutkich piw. Zupełnie bym się nie przejmował tym, że w Twoim słoiku ich nie dostrzegasz. Trzymaj ją w lodówce. Po kilkunastu godzinach "martwiejce" opadną na dno. Przed samym użyciem zlej górną warstwę piwka, a do następnej warki dodaj to, co pozostanie na wierzchu.

 

Możesz też przemywać gęstwę. Poczytaj o tym. Ja po jej zebraniu zalewam ją modą mineralną, po ustaniu przelewam wierzchnią warstwę do następnego słoika i... voila - mam czyściutkie, zdrowe drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.