Skocz do zawartości

Płytowy wymiennik ciepła


Faszysta Rasista Homofob

Rekomendowane odpowiedzi

Pewnie masz rację, ale właściwa fermentacja całości brzeczki zaczyna się po kilku godzinach. Dla mnie ewentualne szkodliwe skutki są do pominięcia. Czasem trzeba wybrać kompromis pomiędzy teorią i praktyką. Co innego jak się robi na konkurs, ale na grillu wszystko wypiją.:)

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wygląda mniej więcej tak.

Wydaje mi się, że jeszcze lepszą wydajność uzyskałbyś umieszczając wymiennik pionowo.

Czytałem na forach o CO, że instalatorzy zalecają montaż właśnie w takiej pozycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo ja wiem, pewnie chodzi o to, że płynąc pionowo brzeczka rozkłada cię bardziej równomiernie w kanałach między płytami i efektywna powierzchnia wymiany ciepła jest większa.

Dla wody pewnie nie ma to znaczenia bo i tak jest pod ciśnieniem z wodociągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo ja wiem, pewnie chodzi o to, że płynąc pionowo brzeczka rozkłada cię bardziej równomiernie w kanałach między płytami i efektywna powierzchnia wymiany ciepła jest większa.

Dla wody pewnie nie ma to znaczenia bo i tak jest pod ciśnieniem z wodociągu.

BEZEDURA

Ważna jest różnica poziomów: lustro cieczy w kotle - wylot brzeczki (ewentualnie lustro cieczy w fermentorze przy zanurzonym wężyku)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. To co piszesz wpływa na szybkość przepływu, ale tą możesz regulować zaworem.

Tak i to jest praktycznie jedyny istotny parametr. Wnikanie ciepła po stronie brzeczki zależy od tej różnicy poziomów a sposób zamocowania wymiennika jest praktycznie bez znaczenia. Konfiguracja przestrzenna jest istotna przy konwekcji naturalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiana ciepła w przypadku instalacji CO to zupełnie inna bajka. Tam przepływy są burzliwe, przez co wymiana jest o wiele lepsza. Przepływ jest wymuszony pompą i nie ma znaczenia, czy jest pionowo czy poziomo.

W naszym przypadku ważne jest aby tak brzeczka jak woda wypełniały cały wymiennik tak aby wykorzystana była cała powierzchnia wymiany. Dlatego muszą być zawory na wylotach. Potem to już kwestia regulacji tychże zaworków i temperatury wody chłodzącej. Przepływy muszą być zdławione aby uzyskać niską temperaturę brzeczki na wyjściu i nie zużyć za dużo wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie wystarczy zawór tylko dla wlotach? Ja tak planowałem zrobić, ponieważ rozszerzam instalację i kupuje drugi kociołek elektryczny, tylko do chmielenia, który zaworem przelotowym połączę z wymiennikiem, coś jak u ciebie.

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj przeprowadziłem pierwsze warzenie z chłodzeniem przez wymiennik płytowy. Dodatkowo do chmielenia użyłem drugiego kociołka z Lidka (pierwszy do zacierania). Zamontowałem w nim filtrator z oplotu z bardzo krótkiego wężyka. Rezultaty bardzo dobre, nareszcie nie ma problemów ze śmieciami w brzeczce do fermentacji. Całkowity czas jednej warki (bez chłodzenia) skrócił się o godzinę.

Rezultaty chłodzenia oceniam na 4, ale w dumie jestem zadowolony. Schłodziłem 20-litrową warkę w około 30 minut do temperatury 30C zużywając około 40-50 litrów zimnej wody o temperaturze około 12C.

I tutaj mam kilka pytań - jak szybki powinien być przepływ brzeczki, a jaki wody. Kran z zimną wodą ustawiłem na połowę, a więc dość dużo, a zawór za wymiennikiem też otworzyłem na połowę. Woda jednak leciała ledwie ciepła, co mnie zdziwiło, bo jednak sporo się schłodziło. Natomiast przepływ brzeczki ustawiłem na trochę mniejszy niż wody, tak że leciała letnia. Nie udało mi się uzyskać wyższej temperatury wody chłodzącej. Co robię źle?

 

0003xd.jpg

0002vo.jpg

0005on.jpg

 

 

Przy okazji do zdjęcia załapało się wino z tegorocznych zbiorów winogron.:D

0004yi.jpg

Edytowane przez jake
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, program programem, a praktyka pokazuje co innego :smilies:

Wody zużywam podobną ilość co wielkość warki, jest ona "łapana" do mycia układu, mówię o wodzie do chłodzenia

Edytowane przez przemo70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa. Wg programu modelującego wymiennik płytowy podobnego wymiaru powinieneś dostać temp. brzeczki 20°C a wody 60

coś mi się zdaje, że ten program się nie nadaje, bo zakłada przepływy burzliwe.

 

A ogólnie to kran z zimna wodą powinien być całkowicie otwarty, a zawór na wylocie tak zdławiony aby woda leciała ciepła. Brzeczka też przykręcona tylko na wylocie na tyle aby wypływała schłodzona. Niech sobie tak ciurczy, najwyżej straci się kilkanaście minut więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że jednak musiało dostać się powietrze, bo przy rozbieraniu konstrukcji z obwodu z wodą wyleciało jej jeszcze sporo, a brzeczki prawie nic. Następnym razem układ przez zamontowaniem wypełnię wrzątkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.