Skocz do zawartości

Płytowy wymiennik ciepła


Faszysta Rasista Homofob

Rekomendowane odpowiedzi

Dużo zależy od powierzchni wymiany.

 

http://www.promag.sk...pln-brutto.html

http://tablica.pl/of...ca7fda4eb;r:;s:

niby mają tyle samo płyt, a LB-31-30 ma prawie 0,3 m2 więcej (pierwszy 30 kW, drugi ~38 kW)

Edytowane przez Swiaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja korzystam z takiego programu do obliczeń wymienników płytowych w instalacjach CO - pozwala na bardzo precyzyjny dobór wymiennika do założonych parametrów:

 

http://www.danfoss.c...ails/Hexact.htm

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

W promocji wymiennik 30 płytowy 30kW firmy Promag, 244 zł brutto:

http://promag.sklepn...pln-brutto.html

Widziałem że kilku piwowarów używa takiego z powodzeniem, cena promocyjna jest dość atrakcyjna, sam zastanawiałem się czy nie kupić ale sam wymiennik to dopiero około połowa kosztów budowy całej instalacji do chłodzenia (licząc jakąś małą pompkę pralkową) więc chyba jednak odpuszczę.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W promocji wymiennik 30 płytowy 30kW firmy Promag, 244 zł brutto:

http://promag.sklepn...pln-brutto.html

Widziałem że kilku piwowarów używa takiego z powodzeniem, cena promocyjna jest dość atrakcyjna, sam zastanawiałem się czy nie kupić ale sam wymiennik to dopiero około połowa kosztów budowy całej instalacji do chłodzenia (licząc jakąś małą pompkę pralkową) więc chyba jednak odpuszczę.

 

 

Jestem zadowolony. Polecam! I fakt, sam wymiennik to połowa kosztów ;) Ale zwykły chłodnice się kryją, leci grawitacyjnie, ale pompka przydaję się do mycia jako CIP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba skazany jestem na takie rozwiązanie. Warzę w kuchni a chłodzę w łazience. Przenoszenie 40l wrzątku raczej nie jest fajne. Wolałbym nie chłodzić w kuchni przy owocach. Gdybym chodził w kuchni przez wymiennik to chłodzenie trwało by dużo krócej i kontakt z otoczeniem ograniczony.

Tylko gar do gotowania mam pożyczonych i nie mogę w nim wiercić wiec dochodzi zakup garnka...

Zastanawia mnie nadal jak rozwiązać kwestię filtracji chmielu...

Opcje widzę trzy:

- Whirlpool

- Hop Spider

- Hop Stopper

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez Michal_W
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Opcje widzę trzy:

- Whirlpool

- Hop Spider

- Hop Stopper

 

Wysłane z mojego Nexus 7 przy użyciu Tapatalka

Bazooka screen

 

Wysłane z mojego Bratek 176B przy użyciu korbki i słuchawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem że kilku piwowarów używa takiego z powodzeniem, cena promocyjna jest dość atrakcyjna, sam zastanawiałem się czy nie kupić ale sam wymiennik to dopiero około połowa kosztów budowy całej instalacji do chłodzenia (licząc jakąś małą pompkę pralkową) więc chyba jednak odpuszczę.

Po co pompka? Z powodzeniem działa bez.

http://www.piwo.org/gallery/image/2083-chlodzenie/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zauważyłem problem po rozpoczęciu chłodzenia wymiennikiem przez pompę. Dwie pierwsze warki grawitacyjnie, piwo schłodzone do 19-20°C w kilkadziesiat minut w środku lata. Teraz 2 warki na pompie i od razu problemy z wydajnością chłodzenia, nie mogę zejść niżej niż 25°C. Pompę odpowietrzam (wlot brzeczki dolny króciec) - zalewam tak, że brzeczka z powietrzem wylewa się przez otwarty lewy zawór i wtedy go zamykam, później włączam pompę i otwieram prawy zawór i pompa pcha brzeczkę na wymiennik.

 

post-3232-0-16697000-1443425059_thumb.jpg

 

Zacząłem zabawę z pomiarem wody gorącej na wylocie i osiągam przy najlepszym ustawieniu około 66°C przy naprawdę min. wylocie zimnej brzeczki i min. wlocie wody zimnej. Brzeczkę chłodzi wtedy do 25°C. Zapomniałem zmierzyć temp. zimnej wody w kranie, w lecie miałem zdaje się 18°C więc teraz podobnie lub nawet mniej.

 

Może ktoś naprowadzi mnie gdzie szukać rozwiązania ??

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, tak jak napisałem, 25°C to przy min. wylocie zimnej brzeczki (zawór mocno skręcony i już bardziej nie dało sie skręcić bo by ciurkało i bym czekał wiecznośc na te 40l).

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta, tak jak napisałem, 25°C to przy min. wylocie zimnej brzeczki (zawór mocno skręcony i już bardziej nie dało sie skręcić bo by ciurkało i bym czekał wiecznośc na te 40l).

Może to właśnie zbyt mały przepływ brzeczki jest powodem niskiej wydajności wymiennika? Przy małych przepływach możesz mieć przepływ laminarny. W przypadku lepiej cieczy jaką jest brzeczka jest to całkiem prawdopodobne.

 

Pokaż jeszcze jak względem pompy usytuowany jest wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie mam foty, wymiennik leżał na półce zaraz nad pompą.

 

W pozycji pionowej wymiennika w ogóle był problem z chłodzeniem (leciała na zmianę ciepła zimna woda na wylocie), dopiero jak połóżyłem poziomo to zszedłem do 25-26°C (temp. zimnej brzeczki).

 

Oczywiście podłączenie wymiennika w sposób "przeciwbieżny".

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem problem po rozpoczęciu chłodzenia wymiennikiem przez pompę. Dwie pierwsze warki grawitacyjnie, piwo schłodzone do 19-20°C w kilkadziesiat minut w środku lata. Teraz 2 warki na pompie i od razu problemy z wydajnością chłodzenia, nie mogę zejść niżej niż 25°C. Pompę odpowietrzam (wlot brzeczki dolny króciec) - zalewam tak, że brzeczka z powietrzem wylewa się przez otwarty lewy zawór i wtedy go zamykam, później włączam pompę i otwieram prawy zawór i pompa pcha brzeczkę na wymiennik.

 

attachicon.gif2015-07-14 11.04.33.jpg

 

Zacząłem zabawę z pomiarem wody gorącej na wylocie i osiągam przy najlepszym ustawieniu około 66°C przy naprawdę min. wylocie zimnej brzeczki i min. wlocie wody zimnej. Brzeczkę chłodzi wtedy do 25°C. Zapomniałem zmierzyć temp. zimnej wody w kranie, w lecie miałem zdaje się 18°C więc teraz podobnie lub nawet mniej.

 

Może ktoś naprowadzi mnie gdzie szukać rozwiązania ??

Zimnej wody musi być dużo (możesz zmienić zależnie od wyników) a brzeczki mało.

Ale puszczasz trochę na obiegu zamkniętym tj. chłodzisz brzeczkę w garze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat nie mam foty, wymiennik leżał na półce zaraz nad pompą.

 

W pozycji pionowej wymiennika w ogóle był problem z chłodzeniem (leciała na zmianę ciepła zimna woda na wylocie), dopiero jak połóżyłem poziomo to zszedłem do 25-26°C (temp. zimnej brzeczki).

 

Oczywiście podłączenie wymiennika w sposób "przeciwbieżny".

Identyczny układ ma Vettis i u niego jakoś to śmiga. Po tym co piszesz kombinowałbym ze zwiększeniem przepływu brzeczki przez wymiennik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale puszczasz trochę na obiegu zamkniętym tj. chłodzisz brzeczkę w garze?

 

 

Ogólnie nie puszczam w obiegu zamkniętym.

Tzn raz puszczałem żeby zrobić chmielenie w 80°C ale to nie mierzyłem co się dzieje z brzeczką wtedy, a daje to coś ?

 

 

Identyczny układ ma Vettis

 

U niego pompa jest ustawiona poziomo i tego co wiem często chłodzi grawitacyjnie bez użycia pompy. 

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.