Skocz do zawartości

Przepływowy ogrzewacz wody


Hasintus

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad wykorzystaniem elektrycznego przepływowego podgrzewacza wody, tak aby mieć od razu gorącą wodę do zacierania i do wysładzania.

Mam kilka dylematów, czy taki ogrzewacz jest w stanie podgrzać wodę do 70 stopni, jaki może być przepływ, aby nie wyszło, że szybciej jest zagotować wodę na gazie?

Czy ktoś coś takiego próbował zastosować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie co to potrafią to pewnie na 3 fazy :smilies:

Miałem to założone /zwykły z tego co pamiętam 5kw/ jak rozpoczynałem garażowe warzenie, na krótko jednak :okey:

Nie rozumiem jak ludzie używają tego pod prysznicem. :rolleyes:

Teraz podgrzewam na taborecie i transferuję wode gdzie chcę, wcześniej też wolałem podgrzewać w kegach grzałkami.

Edytowane przez josefik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeznaczeniem podgrzewaczy przepływowych nie jest uzyskanie tak wysokich temperatur. Do mycia temperatura 45°C to już za dużo. Pewno trzeba by ingerować w konstrukcję, żeby ominąć zabezpieczenia przeciw przegrzaniu no i moc musi być konkretna czyli 3 fazy na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie trochę nie na temat elektrycznych podgrzewaczy ale trochę zbliżony. Czy nie ma przeciwwskazań by użyć do podgrzewania wody do wysładzania gazowego "Junkersa" (w miarę nowy model)? Z ciekawości mierzyłem do ilu jest w stanie zagrzać wodę i dany na full daje 76°C więc praktycznie gotowa woda do wysładzania, a po dopuszczeniu zimnej to i do zacierania się nada. Zaoszczędziło by to trochę czasu. Tylko nie wiem czy przepływając przez niego woda nie nabierze po drodze jakiś niezbyt ciekawych związków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dałeś cudzysłów w nazwie chodzi Ci pewnie o kocioł gazowy jedno lub w Twoim przypadku dwufunkcyjny. Nazwa ?Junkers? jakoś tak przyjęła się już u nas.

Odpowiadając na Twoje pytanie:

W kotłach dwufunkcyjnych (gdzie oprócz CO podgrzewamy wodę użytkową) woda grzewcza (obwód grzewczy pierwotny) nie styka się bezpośrednio z ciepłą wodą użytkową właśnie z powodów higienicznych. Woda podgrzewana jest w sposób przepływowy. Wymiana ciepła następuje w wymienniku ciepła/spaliny ? woda użytkowa. Czyli rura z wodą zimną przechodzi przez wymiennik który jest podgrzewany przez płomień.

Także nie widzę żadnych przeciwwskazań, aby taką wodę nie używać do wysładzania lub do zacierania.

Sam mam taki piec i tak robię.

 

Ps

Jacer dobrze strzelił ? kotły dwufunkcyjne z zamkniętą komorą mają moc palnika ok. 15 ? 25 kW i podgrzewają gdziś do 60 C.

Podgrzewanie bezpośrednie jest trochę inne, ale strzał dobry.

 

Ps2.

Wyczytałem, że w modelach firmy termet (taki schemat znalazłem) przy b. małych przepływach i wzroście temperatury użytkowej powyżej 60 C następuje wyłączenie dopływu gazu palnika głównego.

Sprawdź swoją instrukcję czy masz podobne ograniczenie w swoim piecu.

 

Schemat dla ciekawskich:

 

Nr 13 to wymiennik spaliny-woda

z.w.u ? zimna woda użytkowa

c.w.u ciepła woda użytkowa.

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ dałeś cudzysłów w nazwie chodzi Ci pewnie o kocioł gazowy jedno lub w Twoim przypadku dwufunkcyjny. Nazwa ?Junkers? jakoś tak przyjęła się już u nas.

Język jest materią płynną, rower (Rover) dla bicykla przyjął się bez reszty, elektrolux dla odkurzacza jest powszechny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porządku napiszę, że wymienniki ciepła do CO/CW nie mają atestu spożywki.

To nie mogę nalać ciepłej wody z kranu do czajnika i zrobić sobie herbaty?

 

P.S. Skybert, nic nie strzelałem, wiedziałem, kilka przepływowych podgrzewaczy juz podłączyłem a w technikum jako pracę dyplomową zrobiliśmy makietę rozebranego na części pierwsze podgrzewacza.

 

Najfajniejsze jest zdziwienie ludzi, gdy nie mogą wziąć porządnego prysznica, bo woda leci albo za zimna albo za wolno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.